Bieg po schodach na ostatnie piętro najwyższego wieżowca Trójmiasta

27 listopada 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
mad

W sobotę, o godz. 9, w najwyższym budynku Trójmiasta, liczącym 156 metrów Olivia Star, odbędzie się impreza biegowa, w której do wyboru są trzy dystanse: 34 piętra, 100 pięter lub bieg z przeszkodami na 1200 metrów. Do końca środy trwają zapisy. Każdy, kto stanie na starcie i pokona poszczególne piętro Olivia Star wesprze tym samym podopiecznych Domu Dzieci pod egidą Fundacji Innowacji Społecznych.Areną Star Challenge będzie najwyższy na Pomorzu budynek Olivia Star. Zawodnicy podejmą wyzwanie pokonania 34 pięter o łącznej liczbie 723 schodów.

Rywalizacja odbędzie się w trzech kategoriach. Star Sprint, w którym uczestnicy ścigać się będą z poziomu zero, finiszując na 34. Star Ultra, podczas którego do pokonania będzie 100 pięter na 100-lecie niepodległości - zawodnicy trzykrotnie pokonają trasę w górę zaliczając łącznie ponad 100 pięter - oraz OCR Games, czyli bieg przeszkodowy na krótkiej industrialnej trasie - na dystansie 1200 metrów pojawi się dziewięć przeszkód. Można również zapisać się do dwóch lub trzech biegów jednocześnie.

- Celem wyścigu Star Challenge jest pomoc. Każdy, kto stanie na starcie i pokona poszczególne piętro Olivia Star wesprze tym samym podopiecznych Domu Dzieci pod egidą Fundacji Innowacji Społecznych. Uzyskana kwota pozwoli ufundować dzieciom stypendia sportowe i przekonać, że warto w śmiałych marzeniach sięgać gwiazd - mówi Dagmara Rybicka, manager ds. komunikacji Olivia Business Centre, czyli organizatora wydarzenia. System startu będzie uzależniony od liczby uczestników.

Zapisy internetowe trwają do końca środy. Wpisowe wynosi: Star Sprint - 69 zł, Star Ultra - 89 zł, OCR Games - 99 zł, Sprint + Ultra - 149 zł, Sprint + OCR Games - 149 zł, Ultra + OCR Games - 159 zł, Star Challenge - pakiet trzech biegów - 169 zł.

- Swój udział zapowiedział m.in. Rafał Krajewski, czyli koordynator Domu Pod Cyprysem. Będzie to zapewne niespodzianka dla jego podopiecznych. Nie jest on zawodowym biegaczem, dlatego wielkie słowa uznania za ten gest. Mogę zdradzić, że na mecie będzie czekała na niego niespodzianka od jednego z naszych partnerów - dodaje Rybicka.
Do tego pojawią się także futboliści amerykańscy Seahawks Gdynia. Co ciekawe będą biec po schodach w strojach meczowych, czyli z ochraniaczami i w kaskach.

Bieganie po schodach budynków jest w ostatnich latach popularne. Przede wszystkim bardzo dobrze wpływa na kondycję. Jednym z najpopularniejszych wyścigów tego typu jest Empire State Building Run Up w Nowym Jorku. Najszybszy uczestnik, Australijczyk Paul Crack wbiegł w 2003 roku na 86. piętro w czasie 9 minut i 33 sekundy. Warto dodać, że w 2017 roku bieg wygrał Polak, Piotr Łobodziński - pokonał 1576 stopni w 10 minut i 31 sekund. Jakiego czasu organizatorzy spodziewają się w Gdańsku?

- Trudno powiedzieć, jaki będzie czas. Zależy to od uczestników, którzy pojawią się na starcie. Na razie nie przewidujemy rekordów. Może będziemy o nich rozmawiać przy kolejnych edycjach - kończy Rybicka.

mad