stat

Biegacze z Afryki zdominowali gdyński półmaraton

20 marca 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
mJ
1. PZU Gdynia Półmaraton

Triumfatorem pierwszego PZU Gdynia Półmaratonu został Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo. Na przebiegnięcie ponad 21-kilometrowej trasy Kenijczyk potrzebował godziny, 2 minut i 41 sekund. Tuż za jego plecami uplasowała się czwórka pozostałych biegaczy z Czarnego Lądu. Najszybszą kobietą okazała się Agnes Chebet, również reprezentantka Kenii.Punktualnie o godz. 10 wystartował premierowy PZU Gdynia Półmaraton. Dystans 21,095 km pokonało 4125 uczestników.

Faworytem biegu był Abel Kirui. Kenijczyk jest srebrnym medalistą olimpijskim z Londynu oraz podwójnym mistrzem świata w maratonie. W gdyńskim biegu znalazł jednak swojego pogromcę. A został nim jego rodak - Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo, który linię mety półmaratonu przeciął po godzinie, 2 minutach i 41 sekundach.

Drugie miejsce, ze stratą 11 sekund do zwycięzcy, zajął Tanzańczyk Gabriel Gerald Geay. Na najniższym stopniu podium stanął wspomniany Abel Kirui. Najszybszym Polakiem został Błażej Brzeziński, który zajął 6. miejsce. Do pierwszego Kenijczyka stracił blisko trzy minuty.

- Cieszę się, że zostałem najszybszym Polakiem, ale generalnie z samego występu nie do końca jestem zadowolony. Mogło być lepiej - skomentował zaraz po ukończeniu biegu Brzeziński.
Szczegółowe wyniki 1. PZU Gdynia Półmaratonu

Triumfatorzy półmaratonu - zarówno w rywalizacji mężczyzn, jak i kobiet - wzbogacili się o 6 tys. zł. Organizatorzy nagrodzili również pozostałe piątki biegu: za drugie miejsca przyznano po 3 tys. zł, za trzecie 2 tys. zł, za czwarte 1,5 tys. zł, za piąte 1 tys. zł, a za szóste 500 zł.

Rywalizację kobiet wygrała Agnes Chebet z Kenii. Biegaczka pojawiła się na mecie po godzinie, 13 minutach i 16 sekundach. Tuż za nią, z niewielką stratą, uplasowała się jej rodaczka - Moran Christine Oigo. Trzecie miejsce przypadło Litwince Vaidzie Zustinaite. Na piątym miejscu bieg ukończyła najlepsza z Polek - Aleksandra Lisowska.

mJ