Bieganie. Najczęstsze kontuzje i jak ich unikać?

24 listopada 2021, 6:00
Sebastian Zwiewka
Radosław Dudycz (na zdjęciu) w trakcie biegu. Więcej zdjęć (1)

Radosław Dudycz (na zdjęciu) w trakcie biegu.

fot. Monika Goldszmidt-Czarniak/Trojmiasto.pl

Radosław Dudycz (na zdjęciu) w trakcie biegu.

fot. Monika Goldszmidt-Czarniak/Trojmiasto.pl

Uprawianie biegania nawet na poziomie amatorskim wiąże się z ryzykiem odniesienia kontuzji. Każdy biegacz musi liczyć się z tym, że prędzej czy później dojdzie do jakiegoś przeciążenia. - Na podstawie moich doświadczeń mogę powiedzieć, że nie znam zawodnika - czy to amatora, czy zawodowca, który nie miał żadnej kontuzji - są mniejsze i większe urazy - mówi Radosław Dudycz, wielokrotny mistrz i medalista mistrzostw Polski na dystansach półmaratonu i maratonu. Jakie są najczęstsze urazy biegaczy i jak ich unikać?Blisko 6-godzinne show w Ergo ArenieJakie są najczęstsze kontuzje?Kontuzje głównie wynikają z przeciążeń treningowych. Z reguły odbywa się to tak, że zawodnicy zaczynający przygodę z bieganiem biegają za szybko i za dużo. W związku z tym później mają problemy np. z kolanami, stawami biodrowymi, a także ścięgnem Achillesa.

- To trzy bardzo kluczowe miejsca w ciele, z którymi biegacze najczęściej mają problemy. Wynikać może to ze złego doboru butów lub złej techniki biegu. W stosunkowo prosty sposób można to wyeliminować. Problemy z kolanami mogą pojawić się również, gdy celem biegacza jest schudnięcie przez bieganie, a jego stawy nie są jeszcze przygotowane do takiego wysiłku i lepszym rozwiązaniem na początek byłby naprzemienny marsz z wolnym truchtem zamiast ciągłego biegu - wyjaśnia Radosław Dudycz, rekordzista kraju w maratonie w kategorii mężczyzn do lat 40.

Urazy doświadczonych biegaczyZ kontuzjami zmagają się także doświadczeni biegacze. Przetrenowanie może różnie się objawiać u poszczególnych zawodników. Mogą o nim świadczyć już zwykłe bóle mięśni, ale może to być też np. zmęczeniowe pęknięcie piszczeli. Bardziej zaawansowanych zawodników dotyczą zwykle poważniejsze dolegliwości, co związane jest także z ich większą odpornością na ból.

- Jeśli ktoś trenuje dosyć długo, to zdarzają się przykładowo naciągnięcia mięśnia dwugłowego uda, ITBS (zespół pasma biodrowo-piszczelowego), problemy z mięśniami pośladkowymi. Kontuzje często wynikają z braku treningu ogólnorozwojowego. Dodatkowo przy braku rozciągnięcia dochodzi jeszcze rwa kulszowa. Takie urazy biegacze mają z reguły po kilku latach trenowania - dodaje Dudycz.

Trójmiejska Liga Hokeja wystartowała.Dwie formy rozgrzewki- Niestety dużo biegaczy zapomina, że trzeba się rozgrzać, aby uniknąć kontuzji. Jak to właściwie zrobić? Dla jednego rozgrzewką może być kilometr lub dwa truchtu, by dopiero później wykonywać ćwiczenia rozciągające - wymachy, odmachy i krążenia w ruchu. Niektórzy wolą przed biegiem tylko się rozciągać przez 5 czy 10 minut. Ja preferuję pierwsze rozwiązanie. Dla amatorów kilometr czy dwa truchtu są sposobem na dogrzanie organizmu i wtedy mięśnie oraz stawy lepiej się rozciągną, a tym samym przygotują do wysiłku - kontynuuje nasz rozmówca.
Biegacze mają także inne sposoby na unikanie urazów. Przykładem jest rolowanie po treningu oraz joga. Każdy musi sam się przekonać, co dla niego jest najlepsze. Wszystko zależy od indywidualnych możliwości zawodnika i jego predyspozycji.

Trzeba próbować unikać kontuzji- Ostatnio odzywają się do mnie osoby, które dopiero zaczynają przygodę z bieganiem. Niestety popełniły błędy, o których wcześniej powiedziałem i dlatego podjęły decyzję, żeby rozpocząć współpracę z trenerem. Oby częściej przyczyną takiej decyzji była chęć poprawienia wyników, a nie problemy zdrowotne - podsumowuje Dudycz.

Jesteś twardy? Sprawdź się w futbolu amerykańskim

Czy kiedykolwiek próbowałe(a)ś swoich sił w bieganiu?
71%

tak, biegam regularnie

8%

tak, ale szybko zrezygnowałe(a)m

5%

w sumie się zastanawiałe(a)m, ale wybrałe(a)m inną dyscyplinę

16%

bieganie nigdy mnie nie interesowało i nie zainteresuje

zakończona

łącznie głosów: 216

Opinie wybrane


wszystkie opinie (39)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.