Blisko 400 rolkarzy osiągnęło metę

29 sierpnia 2010 (artykuł sprzed 10 lat)
jag.
Najnowszy artukuł na ten temat

W Gdańsku maszerowali po zdrowie

Mistrzyni świata i lider klasyfikacji Pucharu Świata wygrali w Gdańsku II Maraton Sierpniowy w jeździe szybkiej na rolkach. Niemka Sabina Berg i Szwajcar Severin Widmer okazali się najlepsi w stawce blisko 400 zawodniczek i zawodników z 16 państw, którzy w trudnych warunkach atmosferycznych osiągnęli metę. Tytuły mistrzów Polski zdobyli Paulina Kowalik i Robert Kustra

.

MOSiR Gdańsk zdecydował się podzielić stawkę startujących. Dominowali amatorzy rolek, ale przyjechało również 35 zawodników z czołówki światowego rankingu WIC. Byli przedstawiciele Europy, Ameryki Południowej i Nowej Zelandii.

Aura w ostatniej chwili zlitowała się nad rolkarzami. Ulewny deszcz dał za wygraną na kwadrans przed startem. Jako pierwsi z dystansem 42 kilometrów 195 metrów ruszyli zawodowcy. Następnie sygnał do startu otrzymali pozostali, w tym ci, którzy zdecydowali się przejechać jedynie półmaraton.

Trasa wytyczona była na pętli wiodącą ulicami Gdańska. Okazała się ona niezwykle selektywna. Metę osiągnęło 387 osób, mimo że organizatorzy ogłosili, iż wystartowało ponad 600 uczestników.

Do półmetka w czołowej grupie jechał Robert Kustra (Ambra BGŻ Cekol Sylpol). W drugiej części dystansu tempo wzrosło. Ostatecznie najlepszy z naszych reprezentantów zajął jedenaste miejsce. Do tego wyniku Kustra otrzymał tytuł mistrza Polski w długodystansowej jeździe szybkiej na rolkach.

Samotnie po zwycięstwo pojechał faworyt. Severin Widmer, mimo trudnych warunków pogodowych i mokrej nawierzchni, triumfował w dobrym czasie 1:11:15. Miejsca na podium nie starczyło m.in. dla byłego mistrza świata. Włoch Fabio Francolini uplasował się na czwartym miejsce, przegrywając na finiszu z innym Szwajcarem Nicolasem Iten oraz Niemcem Felixem Rijhnen. Wszyscy ci rolkarze uzyskali ten sam czas - 1:12:08.

O ile lider klasyfikacji Pucharu Świata wygrał z przewagą blisko minuty nad grupą pościgową, to rywalizacja kobiet trzymała w napięciu do ostatnich metrów. Na finiszu o zwycięstwo rywalizowały aż osiem zawodniczek. Różnica na mecie między nimi wynosiła zaledwie trzy sekundy, a cztery z nich niemal równocześnie przejechały "kreskę".

Fotokomórka zdecydowała, że triumfatorką została aktualna mistrzyni świata - Niemka Sabina Berg (1:27:49), a kolejne miejsca na podium obsadziły Giovanna Turciarelli (Włochy) i Martina Taruscia (obie Włochy).

Tytuł mistrzyni Polski zdobyła Paulina Kowalik (UKS Orlica), która w klasyfikacji generalnej kobiet była siódma.

W półmaratonie najszybszy był Mateusz Hałasa (TUKS Roztocze), który uzyskał wynik 45:56. W grupie dziewcząt pierwsza była jego klubowa koleżanka, Katarzyna Korkosz z czasem 47:01.

Na miłośników ośmiu kółek czekały nie tylko atrakcje sportowe, ale także mnóstwo wrażeń kulturalnych. Plac Zebrań Ludowych zamienił się w tętniące życiem miasteczko wrotkarskie z szeregiem atrakcji - targami sprzętu rolkarskiego i odzieży sportowej, wystawą prac studentów Politechniki Gdańskiej - finalistów konkursu na projekt Centrum Sportów Wrotkarskich czy prezentacją Gdańska jako organizatora Euro 2012.

Po raz kolejny odbył się finał akcji Solidarni dla Was, poświęconej w tym roku wsparciu odbudowy i rewitalizacji żaglowca "Generał Zaruski" i organizacji szkoły pod żaglami dla młodzieży. W przyszłości żaglowiec będzie również wykorzystywany do rejsów rehabilitacyjno - integracyjnych dla dzieci niewidomych w ramach projektu "Bliżej morza".

Na Placu Zebrań Ludowych pojawili się także zawodnicy startujący konkurencjach freestyle - w ramach Pucharu Świata World Slalom Session, a także hokeiści na rolkach.

Te atrakcje musiały zrekompensować odwołanie tradycyjnego zjazdu rolkarzy ulicą Słowackiego. - Tę konkurencję musieliśmy odwołać ze względów bezpieczeństwa. Było za mokro i za ślisko na tego typu rywalizację - wyjaśnia Grzegorz Pawelec z MOSiR Gdańsk.

jag.