Blisko 5,5 tys. biegaczy w Amberexpo Półmaratonie Gdańsk

17 listopada 2019, 13:15
Rafał Borowski
Zobacz naszą relację z szóstej edycji Amberexpo Półmaratonu Gdańsk

Blisko 5,5 tys. zawodników z całego świata wzięło udział w szóstej edycji Amberexpo Półmaratonu Gdańsk. Najszybszy na dystansie 21,1 km okazał się Hammington Cherop z Kenii, który przekroczył linię mety po upływie 1:06:31. Drugi na podium był Artiom Kazban z Ukrainy (1:06:33), a trzeci Wambua Nduva Boniface z Kenii (1:06:34). Najszybszą kobietą okazała się Olga Ochal, Ukrainka z polskim paszportem. Jej wynik to 1:17:18 i 31. miejsce w klasyfikacji generalnej.Utrudnienia w ruchu zapowiadaliśmy w piątkowym artykule


Amberexpo Półmaraton Gdańsk to jedna z największych tego rodzaju imprez w całym kraju. Jej pierwsza edycja odbyła się w roku 2014. Od tego roku organizatorzy nadali jej imię tragicznie zmarłego w styczniu prezydenta Pawła Adamowicza.

W tegorocznych zmaganiach wzięło udział blisko 5,5 tys. osób, w tym wielu gości z zagranicy. W niedzielny poranek warunki do biegania - a w przypadku najlepszych do bicia życiowych rekordów - były nadzwyczaj sprzyjające. Temperatura oscylowała w granicach 5-6 stopni Celsjusza, wiatr był niemal nieodczuwalny i - co najważniejsze - obyło się bez opadów deszczu.Pistolet startowy wybrzmiał punktualnie o godz. 9. Biegacze wyruszyli spod centrum wystawienniczo-kongresowego Amberexpo, przy ul. Żaglowej 11 w Letnicy, w trasę, która wiodła kolejno ulicami: Marynarki Polskiej, Jana z Kolna, Wały Piastowskie, Podwale Grodzkie, Błędnik, Zwycięstwa, Grunwaldzką, Pomorską, Chłopską, Czarny Dwór, Płażyńskiego i ponownie Marynarki Polskiej do hal Amberexpo, w których jak co roku była zlokalizowana meta.

Rywalizacja na ostatniej prostej rozegrała się pomiędzy trzema zawodnikami z zagranicy, a ich wyniki dzieliły od siebie jedynie sekundy. Złoty krążek i pierwsze miejsce na podium zdobył Kenijczyk Hammington Cherop, jego wynik to 1:06:31. Srebrny medal i drugie miejsce zdobył Ukrainiec Artiom Kazban (1:06:33), brązowy medal i trzecie miejsce - Kenijczyk Wambua Nduva Boniface (1:06:34).

Najlepszym spośród naszych rodaków okazał się Łukasz Woźniak ze Strawczyna w województwie świętokrzyskim, który z wynikiem 1:08:26 zdobył piąte miejsce.

Natomiast najszybszą spośród pań okazała się Olga Ochal, Ukrainka od kilku lat reprezentująca Polskę w zawodach międzynarodowych. Biegaczka uplasowała się na 31. miejscu w klasyfikacji generalnej, jej czas to 1:17:18. Drugą kobietą na mecie była Aleksandra Baranowska-Trzasko z Gdyni (64. miejsce, czas 1:21:50), a trzecią Katarzyna Pobłocka-Głogowska z Lęborka (71. miejsce, 1:22:34).

Na koniec warto wspomnieć, że oprócz zmagań na dystansie 21,1 km, w ramach Amberexpo Półmaratonu Gdańsk 2019 odbyły się również trzy kolejne imprezy biegowe. W sobotę rozegrano serię biegów dla dzieci Amber Kids oraz Nocną Dychę, czyli nocny bieg ulicami miasta na dystansie 10 km. Natomiast w niedzielę wraz z półmaratończykami wystartowali uczestnicy Biegu na Piątkę, którzy przebiegli trasę do Nowego Portu i z powrotem na dystansie 5 km. Wyniki wszystkich wspomnianych biegów można znaleźć pod tym linkiem.
Czy bierzesz udział w biegach ulicznych?
49%

tak, przynajmniej kilka razy w roku

12%

tak, ale najwyżej raz-dwa razy w roku

5%

nie, zarzuciłe(a)m już ten rodzaj aktywności

34%

nie, to nie dla mnie

zakończona

łącznie głosów: 340