Błotnisty crossduathlon w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

7 października 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Joanna Skutkiewicz

W chłodnej pogodzie i błocie po kostki, ale z dobrymi humorami ścigali się zawodnicy i zawodniczki Cross Duathlonu Gdańsk 2019. Najlepsi na dystansie 5 km biegu, 12 km na rowerze i ponownie 5 km biegu okazali się Bartosz Banach i Ewa Lemke.

Prognoza pogody i warunki atmosferyczne panujące w mijającym tygodniu zapowiedziały trudne warunki do ścigania. Trasa, która przez kilka dni nasiąkała deszczem, przysporzyła sporo trudności uczestnikom crossduathlonu. Mimo to w zawodach wzięło udział ponad stu sportowców-amatorów, którzy zameldowali się na mecie z uśmiechami na twarzach.

Trasa wiodła po ścieżkach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i nie pozwoliła nikomu na nudę. 2,5 kilometra biegu pod górę i 2,5-kilometrowy zbieg uatrakcyjniły rywalizację i wyłoniły najsilniejszych zawodników końca sezonu.

Cross Duathlon Gdańsk - zapowiedź
Faworyci nie zawiedliFaworytem zawodów był zdecydowanie Bartosz Banach zwycięzca z zeszłego roku, były kolarz mtb, a przede wszystkim triathlonista kategorii Pro (Elita). Choć pierwszą część rywalizacji, 5-kilometrową trasę biegową pokonał w sześcioosobowej grupie, już na rowerze wyrobił sobie bezpieczną przewagę nad pozostałymi zawodnikami.

- Do strefy zmian dobiegliśmy razem, jednak na rowerze już każdy jechał swoje. Udało mi się osiągnąć na tyle dużą przewagę, że drugi odcinek biegowy pokonywałem już swobodnie, kontrolując sytuację. Jednak drugi na mecie Paweł Makowski wystąpił naprawdę świetnie i stracił do mnie niewiele ponad minutę - relacjonuje Bartosz Banach.

Cross Duathlon Gdańsk 2019. Tak zapowiadaliśmy imprezęPodium kategorii mężczyzn uzupełnił Michał Wysłouch. W rywalizacji pań najlepsza okazała się Ewa Lemke, która pojawiła się na mecie przed Magdaleną Matulewicz i Patrycją Kiryluk.

- To był mój drugi rok z rzędu na trasie gdańskiego crossduathlonu. W zeszłym roku byłam zachwycona organizacją, trasą o dość trudnym profilu oraz fajną rywalizacją na wysokim poziomie. Postanowiłam ponownie wziąć udział w zawodach. Organizatorzy nie zawiedli! Trasa świetnie zabezpieczona, czytelna na każdym odcinku z dużą obsadą wolontariuszy. Różnica polegała tylko na warunkach panujących w lesie - rok wcześniej temperatura dochodziła do 20 stopni, natomiast dzisiaj było 8 stopni i błoto, kałuże, śliskie korzenie... Myślę że to była największa trudność rywalizacji. Bardzo uważnie biegłam, cały czas patrząc pod nogi, omijając błoto i starając się nie poślizgnąć, a było kilka razy blisko. Wyzwaniem dla mnie był rower, dwie pętle po 6 kilometrów każda. Na pierwszym kilometrze wyprzedziłam Magdę - swoją główną rywalkę. Starałam się uciekać i powiększać przewagę, ponieważ wiedziałam że ma mocne bieganie. Przed zawodami kilkukrotnie objeżdżałam tę trasę, ale w komfortowych warunkach, gdy w lesie było sucho, a podczas wyścigu to była całkiem inna jazda - nawierzchnia robiła z moim rowerem co chciała, więc zaliczyłam dwie wywrotki. Do strefy zmian dotarłam już cała w błocie, ale z przewagą około dwóch minut, co wystarczyło na drugie 5 kilometrów. Bardzo cieszy mnie wygrana - wiedziałam, że startują mocne dziewczyny i trzeba będzie ścigać się od startu do mety! Świetna atmosfera i rywalizacja na wysokim poziomie - mówi Ewa Lemke.

Kontrowersyjne nagrodyJednym ze sponsorów zawodów była firma oferująca witaminowe wlewy dożylne. Zwycięzcy zawodów otrzymali w nagrodę vouchery na kroplówki witaminowe. Zgodnie z przepisami Światowej Agencji Antydopingowej, infuzje dożylne oraz iniekcje o objętości większej niż 100 ml w okresie 12 godzin, z wyłączeniem tych przyjętych w uzasadnionych przypadkach w trakcie hospitalizacji, zabiegów chirurgicznych lub badań klinicznych, są zabronione i traktowane jako doping.

Zawody w Gdańsku nie wymagają od zawodników posiadania licencji związku sportowego, jednak ci, którzy takową licencję posiadają, muszą być świadomi tego, że za złamanie przepisów antydopingowych grozi im kara wielomiesięcznej dyskwalifikacji z rywalizacji sportowej.