Boiska przyszkolne zamknięte tylko w strefie czerwonej

14 października 2020, 14:00
Damian Konwent
Najnowszy artukuł na ten temat

Trefl Gdańsk. Nie tylko Michał Winiarski oddał osocze dla chorych na koronawirusa

W Sopocie, który w związku z walką z pandemią koronawirusa objęty jest strefą czerwoną, boiska są zamknięte aż do odwołania. Natomiast w Gdyni i Gdańsku nie powinno być pozamykanych boisk przyszkolnych poza godzinami lekcyjnymi. Wszyscy chętni mogą z nich korzystać po wcześniejszym zgłoszeniu.Orliki i boiska w TrójmieścieJeszcze kilka tygodni temu mieszkańcy Trójmiasta nie mogli korzystać z wszystkich boisk przyszkolnych poza godzinami zajęć, mimo że zgodnie z przyjętymi normami powinny być one dostępne.

- Wychodzimy z założenia, że otwarte obiekty sportowe mniej prowokują do tego, by nad nimi się znęcać czy dokonywać aktów wandalizmu. A właśnie zniszczeń najbardziej obawiali się dyrektorzy. Decyzje o zamknięciu wynikały także z faktu oświetlenia, bo nie z wszystkich placówek można korzystać po zmroku. Kolejna sprawa to brak dostępnych etatów dla pracowników odpowiedzialnych za boiska - mówi nam Grzegorz Szczuka, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego w Gdańsku.

Uprawianie sportu na powietrzu bez maseczekTo właśnie w Gdańsku mieszkańcy najczęściej skarżyli się, że nie mogli korzystać z przyszkolnych placów gier.

- Na bieżąco dostajemy takie sygnały od mieszkańców. W rozmowach z dyrektorami szkół tłumaczymy i podpowiadamy, jak rozwiązać takie sytuacje. Nie było jednak takich, w których spotkalibyśmy się z odmową, więc możemy mówić o pomyślnej współpracy - dodaje Grzegorz Szczuka.
Inna sytuacja była natomiast w Sopocie i w Gdyni.

- W ostatnim czasie nie dostawaliśmy podobnych sygnałów - mówi Marcin Wargin, dyrektor MOSiR Sopot.
- Nie spotkaliśmy się z takimi przypadkami - dodaje Paweł Marszałkowski z Gdyńskiego Centrum Sportu.
Dlatego jedynym rozwiązaniem w przypadku zamkniętych obiektów sportowych na terenie szkół jest poinformowanie o tym przedstawicieli miast, nawet w czasie obowiązywania strefy żółtej na terenie całej Polski. Na czynnych boiskach nie ma tym razem limitów osobowych, jak to miało miejsce wiosną. Trzeba jednak pamiętać o zakrywaniu nosa i ust, aż do momentu wejścia na boisko oraz zachowywaniu dystansu społecznego.

W Gdyni zarezerwujesz boiska jednym kliknięciemPonadto o fakcie korzystania z boiska należy wcześniej poinformować pracownika gospodarczego placówki, by ten mógł chociażby skontrolować, czy przed wejściem wszyscy zainteresowali zdezynfekowali ręce. Warto wspomnieć, że w Gdyni istnieje możliwość internetowej rezerwacji.

- Istnieje taka możliwość po wcześniej dokonanej rezerwacji, by pracownik mógł wszystkiego dopilnować - mówi przedstawicielka sekretariatu SP 6 w Gdańsku.
- Wcześniej należy umówić się na dany termin, by ktoś mógł udostępnić obiekt - mówi Beata Mendel, wicedyrektor SP 80.
Inaczej jest w strefie czerwonej, w której znajduje się m.in. Sopot. Tam z kolei boiska są pozamykane do odwołania.

- Aktualnie nie ma możliwości dobrowolnego korzystania z boisk szkolnych - tłumaczy przedstawicielka SP 8 w Sopocie.

Czy sam trening bez udziału w imprezach sportowych ma sens?Fragment rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 roku o korzystaniu z obiektów sportowych w strefie żółtej:

3. W przypadkach i na obiektach, o których mowa w ust. 1 pkt 6:
1) podmiot uprawniony do udostępnienia obiektu, organizator wydarzenia sportowego lub zajęć sportowych (w przypadku zajęć poza obiektem sportowym oraz niezwiązanych z wydarzeniem sportowym):
a) weryfikuje liczbę osób uczestniczących w zajęciach sportowych, wydarzeniu sportowym, korzystających z obiektu sportowego lub sprzętu sportowego,
b) dezynfekuje szatnie i węzły sanitarne,
c) zapewnia osobom uczestniczącym w zajęciach sportowych, wydarzeniu sportowym lub korzystającym z obiektu sportowego lub sprzętu sportowego środki do dezynfekcji rąk i sprzętu sportowego,
d) dezynfekuje urządzenia i sprzęt sportowy po każdym użyciu i każdej grupie korzystających,
e) zapewnia 15-minutowe odstępy między wchodzącymi i wychodzącymi uczestnikami zajęć sportowych, wydarzeń sportowych lub korzystających z obiektu sportowego lub sprzętu sportowego lub w inny sposób ogranicza kontakt pomiędzy tymi osobami;
2) osoby uczestniczące w zajęciach sportowych lub wydarzeniu sportowym oraz korzystające z obiektu sportowego lub sprzętu sportowego są obowiązane do dezynfekcji rąk, wchodząc i opuszczając obiekt, wydarzenie sportowe lub zajęcia sportowe.

4. Na terenie obiektów, o których mowa w ust. 1 pkt 6, widz lub uczestnik jest obowiązany:
1) realizować obowiązek zakrywania ust i nosa, o którym mowa w § 27 ust. 1, do czasu zajęcia przez niego miejsca oraz podczas poruszania się na terenie tych obiektów lub na terenie prowadzenia tej działalności;
2) zachować 1,5 m odległości od innego widza lub uczestnika - w przypadku obiektów bez oznaczonych miejsc lub gdy działalność jest prowadzona na otwartym powietrzu.
Czy korzystasz z boisk przyszkolnych?
43%

tak, regularnie

25%

tak, ale sporadycznie

4%

nie, ale zamierzam

28%

nie korzystam z nich

zakończona

łącznie głosów: 138