stat

Bór chrobotkowy i mokradła w okolicach Czarliny

17 grudnia 2017 (artykuł sprzed 2 lat)
Krzysztof Kochanowicz

Czarlina to jedna z najspokojniejszych osad wypoczynkowych Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Wieś znajduje się nad znanym wśród wczasowiczów Jeziorem Jeleń wchodzącym w skład jezior wdzydzkich zwanych potocznie Kaszubskim Morzem. W przeciwieństwie do leżących po przeciwnej stronie jeziora Wdzydz Kiszewskich, nie znajdziemy tu większych ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów, czy też hoteli, a kameralne gospodarstwa agroturystyczne, stanowiące świetną bazę wypadową, szczególnie dla tych, którzy szukają ciszy i spokoju. Przez Czarlinę przebiega wiele ciekawych szlaków turystycznych, zarówno pieszych, jak i rowerowych, dzięki którym z łatwością zagłębić się można w przyrodzie. Nam jednak do realizacji zaplanowanej wycieczki posłuży tym razem dobra mapa.Dlaczego Bory?

Bory Tucholskie, w skład których wchodzi m.in. Wdzydzki Park Krajobrazowy, mają to coś, czego nie spotkamy np. w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Chcąc zagłębić się w lasy okalające trójmiejską aglomerację po obfitych deszczach, musimy zabezpieczyć się w wysokie, nieprzemakalne buty oraz odpowiednią odzież, gdyż kałuż i błota będzie tam co niemiara. W Borach Tucholskich piaszczyste i sypkie podłoże chłonie wilgoć niczym gąbka, sprzyjając turystyce wędrownej i rowerowej znacznie lepiej niż latem. Poza tym, gdy tylko zakończy się złota polska jesień i wokół staje się szaro, buro i ponuro, wdzydzkie, wiecznie zielone lasy szybko potrafią naładować nasze akumulatory pozytywną energią potrzebną do życia... a to raptem godzina drogi samochodem z Trójmiasta!

Warto? Pewnie, że warto!

Choć we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym byliśmy już wielokrotnie, przyjeżdżamy tu dość często i nadal nie zeszliśmy wszystkich ścieżek. Tym razem trasa naszej marszruty pokazuje ciekawe jeziora wytopiskowe i dystroficzne oraz torfowiska stanowiące użytki ekologiczne. Naszą uwagę przyciąga także tzw. bór chrobotkowy charakteryzujący się siwymi porostami na zielonym mchu bądź korze drzew. Dla uzupełnienia palety barw runa leśnego, dochodzą mieniące się w różnorodnych odcieniach trawy. Cóż za rozkosz dla oczu!

Parametry trasy wędrówki:

- Całkowity dystans: 27,5 km
- Miejsce rozpoczęcia i zakończenia wędrówki: Czarlina
- Czas wędrówki z postojami: 6,5 godziny

>>>Mapa i ślad gps naszej wędrówki

Rodzaj podłoża: leśne dukty i drogi gruntowe

Do realizacji trasy polecamy mapę Wdzydzki Park Krajobrazowy, 1:30 tys.
lokalnego Wydawnictwa Kartograficznego EkoKapio.pl
GALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz

Wdzydzki Park Krajobrazowy odwiedzaliśmy już wielokrotnie:


  1. Spacerem przez Wdzydzki Park Krajobrazowy

  2. Rowerowy wypad bezdrożami dookoła jezior wdzydzkich

  3. Kajakiem, spokojną Trzebiochą do Kaszubskiego MorzaDziękujemy wszystkim za zainteresowanie i zapraszamy na kolejne wypady!

Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jesteśmy aktywni przez cały rok kalendarzowy, niezależnie od pogody. Jeździmy na rowerach, wędrujemy, pływamy na kajakach i wiele innych. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!

>>>Grupa Rowerowa 3miasto

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Jeśli chcesz być na bieżąco ze wszystkimi newsami, możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3miasto.

Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com