Broń w dłoń. Moda na strzelanie

6 kwietnia 2014 (artykuł sprzed 6 lat)
Michał Jelionek
Najnowszy artukuł na ten temat

Aplikacje dla biegaczy. Jaką wybrać?

Strzelectwo to aktywność dla każdego

Pistolet, karabin czy strzelbę rozróżnić potrafi niemal każdy. Nie każdy jednak miał możliwość przetestowania i poznania siły rażenia broni palnej. Dzięki ogólnodostępnym strzelnicom nie tylko służby mundurowe i myśliwi mogą doskonalić swoje snajperskie oko. Dzisiaj każda pełnoletnia osoba bez żadnych problemów może poznać tajniki strzelectwa i nauczyć się posługiwać bronią.- Oś strzelecka, pomarańczowe rzutki i śrutówka - nic więcej do szczęścia mi nie potrzeba. Uwielbiam sobotnie wypady na strzelnicę. Następuje wówczas kompletne wyciszenie i relaks. Liczy się tylko muszka mojej broni i cel. To jest właśnie to - zdradza Pan Tomasz, strzelec z 15-letnim doświadczeniem.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, iż w naszym kraju strzelectwo może uprawiać niemal każdy. Strzelanie do rzutków czy tarczy to nie tylko hobby dla bogaczy. Chcesz nauczyć się strzelać z prawdziwej broni, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Nic prostszego. Na początek wystarczy dowód osobisty i... 3zł w portfelu, bo właśnie tyle średnio kosztuje jeden strzał. Odwiedź pobliską strzelnicę i pod okiem instruktora rozpocznij swoją strzelecką przygodę.

Zobacz gdzie w Trójmieście można nauczyć się strzelać z broni palnej

- Przepisy dotyczące strzelectwa w Polsce "znormalniały". Strzelać z broni klubowej pod okiem instruktora może dzisiaj każdy. - tłumaczy Piotr Kraiński z Gdańskiego Centrum Strzeleckiego.

Co zatem kryje się pod pojęciem "strzelectwa"? To obszerny zbiór aktywności z użyciem broni palnej lub pneumatycznej uprawianych w strzelnicach otwartych i krytych. Strzelectwo występuje w trzech wersjach: bojowej, myśliwskiej i sportowej. My skupimy się na ostatniej, najbardziej widowiskowej formie strzelania.

Strzelectwo sportowe można podzielić na trzy konkurencje: strzelanie z karabinów (postawa stojąca, leżąca i klęcząca), pistoletów (postawa stojąca) oraz ze strzelb śrutowych do celów ruchomych. Trzy rodzaje strzelania, oprócz szerokiego wyboru broni, różnią się również liczbą oddawanych strzałów oraz odległości do celu.

- W strzelaniu sportowym każdy znajdzie coś dla siebie. Jedni z racji charakteru preferują strzelanie dynamiczne, szybkie, ze zmianą magazynku czy broni. Inni wolą strzelanie do rzutków. Jeszcze inni są zwolennikami statycznego, spokojnego strzelania np. z pistoletu sportowego czy broni czarnoprochowej. - dodaje.

Co ciekawe, aby zostać właścicielem repliki historycznej broni z XIX wieku nie potrzeba żadnych zezwoleń. Muszkiet napoleoński czy rewolwer westernowy może nabyć każda pełnoletnia osoba. Również fani wiekowej broni na strzelnicy znajdą coś dla siebie.

Skeet, trap i double trap - to trzy konkurencje olimpijskie strzelania sportowego do tzw. rzutków. Konkurencje różnią się od siebie liczbą wyrzucanych przez maszynę rzutków, kierunkiem oraz trajektorią lotu. Niepozorne "talerzyki" osiągają w powietrzu prędkość 130km/h. Rzutek wykonany jest z ziemnego wapienia oraz smoły poekstrakcyjnej. Do ruchomego celu strzela się ze strzelby śrutowej.

Dla myśliwych strzelnica jest drugim domem. Łowcy oprócz standardowych osi strzeleckich, korzystają ze specjalnych obiektów symulujących prawdziwe polowanie. Myśliwskie osie pozwalają na przygotowanie do łowów na dzika, zająca, rogacza, lisa oraz ptactwo. Dodatkową pozycją w ofercie strzelnic jest tzw. przystrzeliwanie, czyli sprawdzanie celności broni.

Strzelnica to również sala treningowa działań bojowych. Pod okiem wyspecjalizowanych i doświadczonych instruktorów strzeleckie rzemiosło doskonalą funkcjonariusze oraz ochroniarze. Podczas szkoleń uczestnicy korzystają z jednostek broni na co dzień użytkowanych przez polską policję - Glock czy Glauberyt.

Większość trójmiejskich strzelnic oferuje swoim klientom szeroką gamę broni, od kulowej, śrutowej, po pneumatyczną, skończywszy na broni historycznej, czarnoprochowej. Największym zainteresowaniem wśród odwiedzających strzelnice cieszy się popularny "kałasznikow", czyli najbardziej niezawodna jednostka - karabinek AK-47.

- Strzelanie w Polsce to wciąż bardzo ciężki temat. Co istotne, nie potrzeba już pozwolenia, żeby rekreacyjnie strzelać do celu. To bardzo ważne. Zajęcie jest niestety bardzo mało propagowane. Nie będę przekonywać nikogo do strzelania. Trzeba przyjść na strzelnicę, złapać za broń, wycelować i zakochać się w strzelaniu. - przekonuje pan Andrzej.

Zazwyczaj to mężczyzn bardziej pociąga strzelanie z ostrej broni, jednak ku zdziwieniu to kobiety osiągają lepsze wyniki. Warto się przekonać, która płeć dominuje w strzelectwie. Jak się okazuje, to zajęcie nie tylko dla twardzieli. Każdy może pokochać strzelanie.
Czy kiedykolwiek strzelałeś(aś) z broni palnej?
46%

tak, to moje hobby

13%

taki, dawno temu, ale mi się nie spodobało

33%

nie, ale ciekawi mnie to, pewnie w końcu spróbuję

8%

nie, i nie zamierzam, to nie dla mnie

zakończona

łącznie głosów: 284