Chcesz biegać? Zacznij od marszów

20 marca 2017 (artykuł sprzed 4 lat)
ras.
Najnowszy artukuł na ten temat Jak przeżyć Wielkanoc i być fit?
Spokojny marsz przeplatany wolnym truchtem to dobry pierwszy krok w kierunku podjęcia aktywności fizycznej. Na zdjęciu uczestnicy pierwszego Run Beach Morning. Zajęcia co niedzielę odbywają się w Brzeźnie. Więcej zdjęć (1)

Spokojny marsz przeplatany wolnym truchtem to dobry pierwszy krok w kierunku podjęcia aktywności fizycznej. Na zdjęciu uczestnicy pierwszego Run Beach Morning. Zajęcia co niedzielę odbywają się w Brzeźnie.

fot. facebook

Spokojny marsz przeplatany wolnym truchtem to dobry pierwszy krok w kierunku podjęcia aktywności fizycznej. Na zdjęciu uczestnicy pierwszego Run Beach Morning. Zajęcia co niedzielę odbywają się w Brzeźnie.

fot. facebook

Jeśli dopiero myślisz o rozpoczęciu przygody z bieganiem, znakomitą wprawką będę spokojne marszobiegi. Warto przeprowadzać je na piasku. - Marsze i wolne biegi na niższej intensywności po piasku są bardzo bezpieczne, dlatego idealne nawet dla tych, którzy dopiero wstali z kanapy - mówi Adam Zagórski, inicjator Run Beach Morning, czyli coniedzielnych marszobiegów po plaży w Brzeźnie.SPRAWDŹ MARSZE I BIEGI W KALENDARZU TROJMIASTO.PL

Opinie na temat biegania po plaży są podzielone. Z jednej strony bieg po sypkim piasku może wzmacniać ścięgna i angażować mięśnie, które nie pracują tak intensywnie przy bieganiu po płaskim podłożu. Z drugiej naraża na kontuzje właśnie ze względu na niestabilność podłoża.

Spokojnie marszobiegi są jednak zupełnie bezpieczne, a co więcej stanowią doskonały sposób, aby rozpocząć swoją przygodę nie tylko z bieganiem, ale i z aktywnością fizyczną w ogóle.

- Przeplatanie marszów z wolnym biegiem po plażowym piasku praktycznie minimalizuje ryzyko kontuzji. Taki wysiłek na niskiej intensywności w spacerowym tempie będzie i tak bardziej męczący niż po zwykłym asfalcie. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy postanowili coś zmienić i wstać z kanapy, ale nie do końca wiedzą od czego zacząć. Na początku lepiej wybrać ubity piasek bliżej linii brzegowej - przekonuje Adam Zagórski z 3City Runs.
Zagórski jest inicjatorem bezpłatnych zajęć Run Beach Morning, które do września co niedzielę o godz. 9 będą odbywać się przy molo w Brzeźnie. W pierwszych zajęciach wzięło udział 60 osób. Silny wiatr sprawił, że po plaży maszerowali tylko chwilę przenosząc się do parku, ale w zależności od pogody, co tydzień będą pokonywać blisko 5 km pętlę po piasku.

- Wspólne marsze to znakomita okazja, aby połączyć pierwsze kroki w aktywności fizycznej i przyjemnie spędzić czas na świeżym powietrzu. Taka aktywność znakomicie nadaje się dla całych rodzin, gdyż jest odpowiednia również dla najmłodszych. Trzeba tylko pamiętać o dostosowaniu do warunków atmosferycznych - mówi Zagórski, który zajęciami Run Beach Morning reklamuje charytatywną zbiórkę na rzecz Pomorskiego Hospicjum Dla Dzieci.
W zależności od pogody, kilometry po piasku można przebiegać na bosaka lub w zwykłym sportowym obuwiu. Panuje pełna dowolność, a tego typu aktywność urozmaici treningi nawet doświadczonym biegaczom. Nawet przed zajęciami na niskiej intensywności, pamiętajmy jednak o prawidłowej rozgrzewce i rozciąganiu.

ras.