Chmielno a znakowane szlaki rowerowe

1 listopada 2014 (artykuł sprzed 5 lat)
Krzysztof Kochanowicz

Według niektórych przewodników i map przez Chmielno przechodzą przynajmniej trzy szlaki rowerowe. Tymczasem w rzeczywistości żaden. Trasa najbardziej z utożsamianych szlaków wiodących wokół miasteczka, która rzekomo przechodzi przez przesmyk między trzema jeziorami: Kłodno, Rekowo i Białe, kończy się tuż przed nim, na rogatkach miejscowości. Inne też kończą się albo przed miejscowością, albo w ogóle nie istnieją w terenie...Sprawdzając kaszubskie szlaki rowerowe, zawitaliśmy także do Chmielna. W sezonie letnim, tętniąca życiem miejscowość, teraz jesienią zapada powoli w zimowy sen. Pomimo pięknego słońca, zachęcającego do opalania się, plaże są już puste. Podobnie jest też na tutejszych szlakach pieszych i rowerowych - turystów jak na lekarstwo. Dla nas jednak nie ma niepogody do realizacji naszych wypadów, czy to rowerowych, czy wędrownych. Wystarczy jedynie mieć dobre chęci i ubrać się adekwatnie do pogody.

Szlaki rowerowe wokół Chmielna a przykra rzeczywistość:

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, wiele przewodników oraz map podaje, że przez Chmielno przechodzi kilka szlaków rowerowych. Tymczasem w rzeczywistości, w miasteczku nie spotkamy ani początku, ani też końca żadnego ze szlaków rowerowych. Jedyne oznakowanie, szlaków turystycznych tyczy się przebiegającego tędy, oznakowanego kolorem czerwonym, długodystansowego pieszego Szlaku Kaszubskiego oraz kilku lokalnych szlaków nordic walking.
Szlak rowerowy, oznakowany kolorem niebieskim z Chmielna do Kartuz, zaczyna się za przesmykiem między jeziorami: Kłodno, Rekowo i Białe, u stóp Góry Tamowej. W tym samym miejscu pojawia się także oznakowanie czerwonego szlaku rowerowego, który wiedzie do Łapalic. Natomiast wspominany przez wielu wydawców, szlak wokół Jeziora Kłodno w ogóle nie istnieje ! Oto cała prawda na temat znakowanych szlaków rowerowych w Chmielnie.

Wycieczka rowerowa wokół Chmielna:

Statystyki:

Początek i koniec wycieczki: Chmielno
Początek czerwonego szlaku rowerowego: Łapalice
Koniec czerwonego szlaku rowerowego: rogatki Chmielna
Czas jazdy z postojami: prawie godzina
Dystans całej pętli: 10,7 km
Trasę pokonać można w obu kierunkach

Na trasę najlepiej wybrać się rowerem górskim lub crossowym, można zabrać także dzieci, ale uwaga na zjazd przed Rekowem.
Maluchy mogą mieć także sporo trudności w pokonaniu stromego podjazdu w okolicy zamku Łapalicach.

Ślad i mapa zaproponowanej wycieczki

Ocena szlaku:

Szlak oznakowany jest dobrze i w obu kierunkach
Ogólna nasza ocena to: 4/5Chcąc zatoczyć pętlę wokół miasteczka i pięknych okolicznych jezior najlepiej wykorzystać , oznakowany kolorem czerwonym, tzw. Rowerowy Szlak Zamkowy, rozpoczynający się na obrzeżach Łapalic. Żeby dotrzeć tam z Chmielna, z położonego na wzniesieniu ryneczku zjeżdżamy w dół nad Jezioro Białe. Po drodze mijamy kościół parafialny św. Piotra i Pawła, pięknie odrestaurowaną chatę o konstrukcji szkieletowej oraz słynne Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów. Na rogatkach miasteczka odbijamy w prawo w kierunku osady Bukowinki. Na dobry początek trasa dość mocno pnie się ku górze, a następnie wiedzie malowniczym tarasem, skrajem rozciągających się pól uprawnych, na horyzoncie których widać także tutejsze jeziora i górującą nad nimi koronę lasu.

Nieopodal miejscowości Łapalice ni stąd, ni zowąd pojawia się pierwsze oznakowanie szlaku rowerowego w postaci metalowych tabliczek kierunkowych. Przemierzając kolejne skrzyżowania, trzymamy się więc "czerwonych znaczków", które miejscami pokrywają się z oznakowanym kolorem zielonym szlakiem rowerowym wiodącym z Kartuz do Sianowa. Żegnając się z cywilizacją, szlak ponownie pnie się ku stromej górze, której szczyt osiągamy prawie na 200 m n.p.m. Zanim na dobre zagłębimy się w lesie, warto zatrzymać się na tutejszym punkcie widokowym, z którego rozpościera się przepiękny widok na leżące w dole jeziora: Rekowo i Białe. Nieco dalej kończy się też asfalt i zaczyna droga gruntowa, po zagłębieniu się w lesie, zmienia się także oznakowanie szlaku - z metalowych tabliczek na malowane - na drzewach i kamiennych drogowskazach.

Ciekawostką leśnej gęstwiny jest słynna modernistyczna bryła zamczyska.
(...obiekt ten zwiedzaliśmy już wielokrotnie, dlatego też tym razem jedziemy dalej)

W lesie szlak pokonuje liczne mniejsze wzniesienia, przez co odcinek ten pokonujemy niemalże "w mgnieniu oka". Szlak czerwony kończy się wraz ze stromym zjazdem z jednego ze zboczy Góry Tamowej, na rogatkach Chmielna. Chcąc jednak zakończyć wycieczkę w miejscu jej rozpoczęcia, wystarczy udać się przed siebie i pokonując wspomniany wcześniej przesmyk między jeziorami: Kłodnem, Rekowo i Białym.

Wycieczka rowerowa wokół Chmielna, nieistniejącym żółtym szlakiem:

Wielu wydawców przeróżnych przewodników oraz map wspomina o oznakowanym kolorem żółtym, szlaku rowerowym wokół Jeziora Kłodno. Jednak takowy nie istnieje! A rzekoma trasa nie należy do interesujących. W większości wiedzie ona drogami o znacznym ruchu samochodowym a także wśród domów letniskowych i campingów, które zasłaniają wspomniane Jezioro Kłodno. Zdecydowanie lepiej jest zobaczyć je z poziomu kajaka, niż roweru!

GPS i mapa wycieczki rowerowej wokół trzech jeziorSzlaki przetestowali:Krzysztof Kochanowicz i Piotr Książek [GR3miasto]

Zapoznaj się z innymi szlakami rowerowymi Kaszub:

1. Szlaki Rowerowe w Gminie Parchowo
2. Trasa Rowerowa Północnych Kaszub
3. Szlak Pierścienia Zatoki Puckiej
4. Szlak rowerowy do nadmorskiej plaży
5. Szlak Pstrąga Tęczowego w Gminie Łęczyce
6. Szlak Kamiennych Kręgów w Gminie Somonino
7. Szlak Hutniczy w Gminie Somonino
8. Szlak długodystansowy z Lęborka do Gdańska

....i wiele innych !

Na widelcu mamy teraz Kaszuby!
Zamierzamy przejechać wszystkie szlaki rowerowe zdając Wam szczegółowy raport!
...później bierzemy się za resztę województwa m.in. Żuławy i Kociewie ;)

Parametry trasy

10 km

Region - woj. pomorskie

Poziom trudności - średni

Znajdź trasę rowerową