Czarne chmury nad biegaczami

8 lipca 2012 (artykuł sprzed 8 lat)
Magdalena Iskrzycka

Mimo burzowych chmur wiszących nad miastem VIII Nocny Bieg Świętojański odbył się bez przeszkód.


W sobotę po godz. 21 wystartowali uczestnicy VIII Nocnego Biegu Świętojańskiego. Mimo burzy i ulewnych opadów o odwołaniu imprezy nie mogło być mowy - organizatorzy nie chcieli zawieść ponad dwóch i pół tysiąca osób, które wpisały się na listę startową.Potoki wody płynące chodnikami, podmyte podłoże i śliska nawierzchnia - z takimi problemami zmierzyć się musieli organizatorzy jednej z największych imprez biegowych na Pomorzu.

- Do ostatniej chwili łataliśmy dziury i staraliśmy się zapewnić uczestnikom maksimum komfortu, stąd dziesięciominutowe opóźnienie startu - relacjonuje Filip Ostapski z Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. - Nie chcieliśmy odwoływać imprezy. Chęć udziału w biegu zgłosiło ponad 2,6 tys. osób, przyjechali do nas zawodnicy z całej Polski oraz z zagranicy. Mimo kałuż i śliskiej nawierzchni biegacze dali z siebie wszystko, co nie uszło uwadze publiczności zgromadzonej wzdłuż całej trasy.

Oprócz tych najlepszych, którzy do Gdyni przyjechali po trofea, na linii startu nie zabrakło osób, które bieganie traktują jako rekreację. Przyciągnęła ich chęć sprawdzenia się na dziesięciokilometrowym dystansie oraz wyjątkowo atrakcyjna trasa, która rozpoczyna się na Skwerze Kościuszki, przebiega fantastycznie oświetloną ul. Świętojańską, a także Bulwarem Nadmorskim.

Na mecie na każdego czekał pamiątkowy medal. Zdecydowana większość biegaczy ukończyła zawody z uśmiechem na ustach, lecz nie sposób zwrócić uwagi na pewne niedociągnięcia organizacyjne.

- Ilość stanowisk wydających pakiety startowe była nieadekwatna do wielkości imprezy, na dodatek można je było odebrać nie wcześniej niż kilka godzin przed rozpoczęciem biegu. To spowodowało ogromne kolejki i frustracje wśród biegaczy - żali się Bartek Gasparski, uczestnik biegu. - Widziałem kilkoro osób, które odeszły z kwitkiem. Może wystartowały mierząc czas we własnym zakresie, ale są przecież tacy biegacze, dla których liczy się przede wszystkim oficjalny wynik, po to startują w tego typu biegach. Trasa jest bardzo malownicza, ale takie niedopatrzenia ze strony organizatorów potrafią zepsuć całą zabawę.

Sprawdź tabelę wyników VIII Nocnego Biegu Świętojańskiego (PDF).
Biegasz w deszczu?
35%

tak, biegam w każdej pogodzie

23%

czasami, jeśli ulewa mnie zaskoczy

18%

raczej nie, to nieprzyjemne

24%

nie biegam w ogóle

zakończona

łącznie głosów: 217