Czy siłownie i fitness kluby można otworzyć szybciej? Nawet już 4 maja?

26 kwietnia 2020, 14:00
Damian Konwent, Jacek Główczyński
Najnowszy artukuł na ten temat

Trefl Gdańsk. Nie tylko Michał Winiarski oddał osocze dla chorych na koronawirusa

Polska Federacja Fitness oraz Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw postulowali, aby siłownie i kluby fitness mogły wznowić działalność już 4 maja. Jednak w ogłoszonym przez premiera Mateusza Morawieckiego planie "odmrażania sportu" po pandemii koronowirusa ta branża znalazła się w czwartym etapie, w dodatku bez wskazania konkretnego terminu, kiedy może nastąpić otwarcie.Siłownie i fitness kluby w TrójmieścieObiekty sportowe, w tym m.in. kluby fitness, siłownie, czy baseny zamknięte są od 14 marca w związku z pandemią koronawirusa. Niektóre z ośrodków utrzymają kontakt z klientami online.

- Część naszych pracowników chodzi do pracy. Kluby nie zostały zamknięte, a nagrywamy w nich zajęcia online. Myśleliśmy, że w przypadku otwarcia parków i lasów, ktoś pochyli się nad nami i pozwoli prowadzić ćwiczenia w określonych odległościach na zewnątrz. Jak najbardziej jesteśmy w stanie przygotować zwiększony rygor sanitarny i pracować w nowym systemie - mówi nam Jacek Niewęgłowski, właściciel Good Luck Club.


Harmonogram "odmrażania sportu". Co i kiedy będzie otwierane?W minionym tygodniu, w związku z planami, że tego typu obiekty przewidywane są do wznowienia działalności dopiero w czwartym etapie odmrażania gospodarki, głos zabrali: Polska Federacja Fitness oraz Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

PFF zwróciła się z apelem do rządu, aby przesunąć siłownie do trzeciego etapu. Deklarowała, że placówki są gotowe do spełnienia wszelkich wymogów higienicznych po ich ewentualnym otwarciu. Podobnego zdania są trójmiejskie firmy z tej branży.

- Nie będzie problemu. Jesteśmy w stanie bardziej zadbać o bezpieczeństwo i higienę pracy korzystania z siłowni - zapewnia Joanna Mikulska z Aquarius Fitness&Wellness.
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz w liście do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego wnioskuje o wskazanie 4 maja, jaką datę uruchomienia klubów fitness. Wskazywano przykłady z USA czy Czech, gdzie ta branża będzie "odmrażana" w pierwszych etapach tego procesu.

- Na pytanie "czy chcę ponownie otworzyć swój lokal" nie trzeba odpowiadać, bo to oczywista oczywistość. Najbliższe tygodnie skazują mnie na straty. Muszę myśleć o swoich pracownikach. Obecnie nie stoimy w miejscu jedynie ze względu na zamknięty lokal, ale również sezonowość. Branża fitness najwięcej zarabia od grudnia do połowy, może końca maja. Później ludzie mają wakacje. Jeżeli otworzę w czerwcu, to równie dobrze mogłabym otworzyć we wrześniu lub październiku, bo i tak co roku dokładam w trakcie lata - tłumaczy Urszula Kajka z Fitness Spójnia.

Jak bezpiecznie trenować na świeżym powietrzu?Jednak w ogłoszonym w sobotę, 25 kwietnia, planie "odmrożenia polskiego sportu", który ogłosili premier Mateusz Morawiecki i minister sportu - Danuta Dmowska-Andrzejuk powyższe postulaty nie znalazły uznania.

Działalność klubów fitness, siłowni, czy klubów tanecznych itp., możliwa będzie w czwartym etapie, którego termin nie został nawet w przybliżeniu określony. Od 4 maja jest zgoda na otwarcie jedynie obiektów otwartych i to maksymalnie dla sześciu osób równocześnie. Premier Morawiecki podkreślał, że wdrażanie kolejnych etapów będzie uzależnione m.in. od: liczby zachorowań na koronawirusa, ale także od liczba dostępnych łóżek w szpitalach jednoimiennych i na oddziałach zakaźnych.
Kiedy zamierzasz pójść do siłowni lub klubu fitness?
50%

już bym chodził(a), bo wierzę, że kluby zadbają o bezpieczeństwo

14%

od razu po majówce, to byłaby bezpieczna data dla wszystkich

13%

jeśli nie otworzą do wakacji, to dopiero jesienią, bo latem zawsze odpuszczam

23%

dopiero, jak rząd ogłosi, że to bezpieczne

zakończona

łącznie głosów: 1513