Czy warto biegać po śniegu? Jakie korzyści, na co uważać, jak się przygotować?

18 stycznia 2021, 7:00
Rafał Sumowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Czerwone światło podczas biegania. Jak wykorzystać czas na przejściu dla pieszych?

Bieganie po śniegu jest dobre dla stawów, a sam mróz nie stanowi przeszkody dla treningu. Planując go, zwróćmy jednak uwagę na to, czy zapowiadane są opady bądź silny wiatr. Więcej zdjęć (2)

Bieganie po śniegu jest dobre dla stawów, a sam mróz nie stanowi przeszkody dla treningu. Planując go, zwróćmy jednak uwagę na to, czy zapowiadane są opady bądź silny wiatr.

fot. Jozef Polc/123rf.com

Bieganie po śniegu jest dobre dla stawów, a sam mróz nie stanowi przeszkody dla treningu. Planując go, zwróćmy jednak uwagę na to, czy zapowiadane są opady bądź silny wiatr.

fot. Jozef Polc/123rf.com

Śnieg zasypał trasy dla biegaczy. Czy to oznacza, że powinniśmy zaprzestać biegania? Wręcz przeciwnie - trening w takich warunkach może być jeszcze lepszy niż normalnie. Oczywiście należy się odpowiednio przygotować. Jak? O tym mówi Piotr Suchenia z run-passion.pl, gdyński maratończyk, który jako pierwszy wygrał zawody na... obu biegunach globu.Piotr Suchenia opowiada, jak biegał po AntarktydzieŚnieg dobry dla stawów i siły biegowejZima to bardzo dobry czas na bieganie. Pomimo lodu i śniegu, nawierzchnia jest bardziej przyjazna dla stawów i mięśni. Mięśnie inaczej pracują, kiedy biegniemy płynnie na przykład po twardym asfalcie, a inaczej kiedy biegniemy po śniegu.

Musimy liczyć się z tym, że noga raz ucieknie w lewo, raz w prawo i korpus będzie pracował na różne strony. Dzięki temu wzmocnimy naturalną siłę i sylwetkę biegową, a zwłaszcza mięśnie nóg, które odpowiadają za siłę napędową. Nie przesadzajmy tylko z intensywnością treningu, zima sprzyja dłuższym wybieganiom w spokojnym tempie.

"Szklanka" na dworze? Nie ryzykuj, zostań w domuTak naprawdę należy unikać biegania tylko w wypadku, gdy nawierzchnia jest mocno oblodzona. Na "szklance" nie ma przyczepności i w tym wypadku z bieganiem jest jak z samochodem. Kiedy nie masz kolców, nie utrzyma cię najlepsza guma. Nie warto ryzykować kontuzją, więc w tej sytuacji lepiej zostać w domu.

Trasy biegowe w TrójmieścieOptymalna nawierzchnia to oczywiście ubity śnieg, ale i "puszek" jest przyjemny do biegania. W tym drugim wypadku musimy się liczyć z tym, że będziemy biegać wolniej.

Mróz to nie przeszkoda, a dla niektórych nawet sprzymierzeniecTemperatury 10 czy 15 stopni Celsjusza na minusie wcale nie oznaczają, że powinniśmy rezygnować z biegania. To mit. Gdy byłem dzieckiem, podobne temperatury, a nawet niższe, były w Polsce o tej porze roku normą. Bawiliśmy się na dworze, oddychaliśmy ustami, jedliśmy śnieg i nikt jakoś specjalnie nie chorował.

Pomiary, które notujemy w Polsce, nie są tak ekstremalne. Wielu osobom zimą biega się nawet lepiej i to jest zrozumiałe, bo przy niższych temperaturach, trudniej o przegrzanie. Nie ma jednak na to reguły.

Piotr Suchenia doskonale wie, "z czym się je" bieganie w zimowych warunkach. Zaliczył maratony na obu biegunach Ziemi. Więcej zdjęć (2)

Piotr Suchenia doskonale wie, "z czym się je" bieganie w zimowych warunkach. Zaliczył maratony na obu biegunach Ziemi.

fot. facebook.com/piotrsuchenia.runpassion

Piotr Suchenia doskonale wie, "z czym się je" bieganie w zimowych warunkach. Zaliczył maratony na obu biegunach Ziemi.

fot. facebook.com/piotrsuchenia.runpassion

Nie patrz tylko na termometr, zwróć uwagę na wiatrPlanując trening nie kierujmy się jedynie tym, co wskazuje termometr, a zwracajmy uwagę na prognozy i przewidywany wiatr. To on odpowiada za temperaturę odczuwalną.

Dokąd na narty biegowe w Trójmieście?Termometr może wskazywać minus 2 stopnie Celsjusza, ale przy wietrze 10-15 km na godzinę, uczucie zimna rzeczywiście może być ekstremalne. Mróz w połączeniu z opadami i silnym wiatrem to nie są dobre warunki do biegania.

Nie ubieraj się "na cebulkę"Wielu biegaczy zakłada na siebie zimą sporo warstw, zapominając o tym, ile ciepła generują podczas ruchu. W tej sytuacji łatwo o przegrzanie i taki trening nie jest efektywny. Lepiej czuć nawet lekki chłodek niż gdyby miałoby być nam gorąco.

Przy temperaturach w naszym kraju wystarczy termoaktywna bielizna plus dobra kurtka z membraną, która ochroni nas przed wiatrem. Nie ma u nas mrozów poniżej 20 stopni, żeby zakładać dwie pary legginsów. Na nogi wystarczą buty z dobrym protektorem, który trzyma się śniegu. Coraz popularniejsze są wodoodporne skarpety. Weźmy też rękawiczki i czapkę, jeśli będzie nam za gorąco, zawsze można je zdjąć. Lepiej mieć je ze sobą.

Odzież termoaktywna dla uprawiających sport. Kiedy korzystać?Z udogodnień polecam okulary z jasnymi szkłami, które ochronią oczy przed śniegiem. Nie muszą być specjalistyczne, sam używam takich za 100 zł, mogą być zwykłe przemysłowe. Śnieg nie powinien sypać nam w oczy. Pamiętamy też o smarowaniu twarzy tłustym kremem, który zmniejszy ryzyko odmrożenia nosa czy uszu. Nie polecam natomiast naciągania "komina" na twarz. Wydychane powietrze szybko się skrapla, blokuje płynną regulację wymiany gazowej i wpływa na pogorszenie wydolności. Więcej z tego szkody niż pożytku.

Zadbaj o bezpieczeństwoDla biegających z telefonem, zwłaszcza po lasach, przypominam o naładowaniu baterii i trzymania telefonu w kieszeni blisko ciała, aby trzymać ciepło. Przy niskich temperaturach baterie szybko się rozładowują, a telefon może nam być potrzebny, gdyby stało się coś nieprzewidzianego.

Wiadomości Jak dbać o buty sportowe? Metody na długowiecznośćJeśli biegacie wieczorem i używacie latarek "czołówek", również upewnijcie się, że są naładowane w stu procentach. Nie muszę chyba przypominać o odblaskach. Lepiej wyglądać jak choinka niż ryzykować, że ktoś potrąci nas samochodem.

Dokończ trening w domuDobry nawyk u każdego biegacza to poświęcenie 10-15 minut na rozciąganie i ćwiczenia ruchowe po treningu. Jeśli jest zimno, warto zrobić to już w mieszkaniu. Pamiętajcie tylko, aby w pierwszej kolejności po wejściu do domu, zdjąć mokre ubrania i przebrać się w suche.
Czy biegasz, gdy spadnie śnieg?
15%

to moje ulubione warunki do biegania

57%

tak, nie przeszkadza mi

28%

nie, czekam aż zniknie albo będzie go mało

zakończona

łącznie głosów: 338