Duże zainteresowanie imprezami na orientację

18 listopada 2020, 14:00
Damian Konwent

Imprezy na orientację to świetna forma spędzenia wolnego czasu dla rodzin z dziećmi. Nic dziwnego, że w ostatni weekend ze względu na ograniczenia pandemiczne nawet kilkukrotnie wzrosło zainteresowanie nimi. Organizatorzy trójmiejskich gier są gotowi przyjąć jeszcze więcej uczestników. Za udział zapłacimy od 10 do 25 zł.Pandemia sprawiła, że w ostatnich tygodniach drastycznie spadła liczba imprez dla miłośników aktywności fizycznych. Na powierzchni utrzymują się jednak zawody na orientację i co więcej - znacznie zyskały na popularności. Osoby poszukujące aktywności, ale też rodziny z dziećmi wybierają taką formę rozrywki, gdyż są jednymi z nielicznych, które są obecnie dostępne.

Właściwie co weekend możemy wybierać kolejne tereny Trójmiasta, w których organizowana są biegi i spacery z mapą. Tylko w minioną niedzielę zabawa w Kolibkach zorganizowana przez Bractwo Przygody Almanak zebrała kilkaset osób, czyli kilka razy więcej niż w poprzednich tygodniach.

Organizatorzy są w stanie przyjąć jeszcze więcej zainteresowanych, a kolejne imprezy szykują się na: Żabiance, Złotej Karczmie, Kozaczej Górze, Gaju Gutenberga czy Witominie.

Imprezy na orientację od A do Z- Frekwencja jest wyjątkowo wysoka. Tłumaczyć to można efektem pandemii, ale przede wszystkim faktem, że pracujemy na to już dziewięć lat. Trzeba również podkreślić, że w tym roku mamy wyjątkowo ciepły listopad. W maju czy czerwcu było mniej uczestników niż w miesiącach późnojesiennych, zimowych czy wczesnowiosennych, ale mieszkańcy mieli ogromny wybór różnego rodzaju wydarzeń. Niektórzy brali udział w Grach Parkowych na Orientację, inni w wielu odbywających się wówczas podobnych wydarzeniach. Obecnie praktycznie wszystko jest poodwoływane, więc ludzie garną się do tego, co jeszcze da się zorganizować. Przed nami jeszcze kilka edycji Gier Parkowych. Mamy nadzieję, że będziemy mogli przyjąć każdego chętnego uczestnika w granicach na jakie pozwolą nam aktualne przepisy i nasze własne siły. Przy obecnych warunkach jesteśmy gotowi przyjąć nawet dwukrotnie liczniejszą grupę niż ostatnio - mówi Wojciech Suchy z Bractwa Przygody Almanak.
Parkowe Gry na Orientację dzielą się na kategorie startowe: rodzinną (2-3 km), łazik (3-4 km), tułacz (3-5 km) i biegacz (do 6 km). Im dalej, tym wzrasta również poziom trudności. Impreza zaczyna się zazwyczaj o godz. 9:30. Bilety kosztują od 10 do 22 zł w zależności od wieku. Wcześniej jednak trzeba wypełnić formularz zgłoszeniowy.Nie inaczej jest również podczas kultowych już "Harpusiów" organizowanych przez Pomorski Klub Orientacji Harpagan. W ostatnich imprezach w Hevelianum czy Dolnym Wrzeszczu odnotowano wzrost zainteresowania, ale w najbliższych tygodniach można jeszcze dołączać do zabawy na: Zaspie, Jasieniu, Leszczynkach i Oruni Górnej.

- W naszych imprezach udział bierze kilkaset osób. Kiedyś woleli iść do kina, a teraz mogą spędzić czas na świeżym powietrzu. Są tacy, którzy przed pandemią nie mieli pojęcia o takiej formie aktywności. Warto podkreślić, że nie startują oni o jednej porze, bo wszystko jest rozciągnięte w czasie. Czekamy na kolejnych śmiałków. Wydłużyliśmy godziny trwania imprezy, rozpoczynamy je o 9:30, więc unikamy tłumów - wyjaśnia Dominika Bąkowska z Pomorskiego Klubu Harpagan.

Kalendarz imprez na orientacjęZabawa trwa nie tylko w weekendy, gdyż ci, którzy stronią od tłumów, mogą wybrać samodzielne wyzwania.

- Przygotowaliśmy je dla osób, które z różnych względów nie mogły bawić się z nami w weekendy. To oddzielne imprezy. Osoby chwalą sobie taką formę, ponieważ nie muszą przebywać wśród ludzi, a cały las jest dla nich. Otrzymują trasę na maila i mogą ją pokonać w dowolny dzień tygodnia i o dowolnej porze - dodaje Bąkowska.
"Harpusie" wyróżniają poszczególne trasy o stopniu zaawansowania: zielona (2-3 km), niebieska (2,5-4 km), czerwona (3-5 km) i czarna (4-6 km). W tym przypadku za udział zapłacimy od 1 do 25 zł w zależności od wieku, a wcześniej należy uzupełnić formularz zgłoszeniowy.
Czy brałe(a)ś kiedyś udział w imprezie na orientację?
34%

tak, staram się regularnie

13%

tak, od niedawna

27%

kiedyś brałem udział, fajna zabawa

2%

brałem udział, ale nie wciągnęło mnie to

19%

nie, ale chętnie spróbuję

5%

to nie dla mnie

zakończona

łącznie głosów: 149