Eko-Marsz 2019 dla rodzin z dziećmi. Dolina Czystej Wody

22 października 2019, 9:00
Krzysztof Kochanowicz_Grupa Rekreacyjna 3miasto

Kolejna odsłona rodzinnych wędrówek z cyklu "Aktywuj się w Gdańsku" pod przewodnictwem Grupy Rekreacyjnej 3miasto rozpoczęła się w Dolinie Czystej Wody. Eko-marsz 2019 za cel postawił sobie propagowanie idei ochrony środowiska i zachowań ekologicznych. W wydarzeniu wzięło udział ponad sto osób. Marszruta została połączona ze zbieraniem śmieci. Kolejna impreza z tego cyklu odbędzie się 3 listopada w obrębie Niedźwiednika i Strzyży w Gdańsku.Relacja z wędrówki - Rezerwat Przyrody Mewia Łacha i zapowiedź Eko-marsz 2019Trasa została ukierunkowana dla rodzin z dziećmi i prowadziła przez morenowe wzgórza piętrzące się nad Doliną Czystej Wody. Marszruta została przygotowana w taki sposób, aby pokazać najciekawsze miejsca, m.in. dwa punkty widokowe: Górę Schwabego i Wzniesienie Marii oraz znany głaz narzutowy o nazwie Kamienna Twarz.

- Mamy do czynienia z eko-marszem, czyli wędrówką rodzinną, na terenie przepięknych lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i Nadleśnictwa Gdańsk. "Eko" oznacza dla nas wysprzątanie lasów, gdyż one ostatnio bardzo cierpią. Podczas naszych wędrówek zauważamy dużo śmieci, a o nasze wspólne dobro należy dbać, ponieważ są to zielone płuca Gdańska, Trójmiasta. Tym marszem chcemy pokazać, że nie jesteśmy obojętni wobec tego, co się dzieje. Dziś również dzieci mogą zobaczyć, na czym polega ekologia, i tego chcemy ich uczyć od samego początku - mówi przewodnik Krzysztof Kochanowicz.
Na miejscu na uczestników czekały zajęcia, podczas których mieli okazję zapoznać się z kreatywnym wykorzystaniem odpadów. Dodatkowo chętni mogli uwolnić swoją kreatywność podczas warsztatów z wykonywania łapaczy snów z naturalnych leśnych elementów. Nie zabrakło również ekowarsztatów mydlarskich. Najmłodsi mieli okazję wziąć udział w konkursie dotyczącym wędrówki.

Wrażenia uczestników:

- Są to piękne tereny, jestem tu bardzo często, eko-marsz to świetna promocja dla tego miejsca - podkreśla Ania.
- Eko-marsz to dla mnie forma spaceru, rekreacji i zapoznawania się z tymi pięknymi terenami. Uważam, że jeśli chodzi o ekologię, w Gdańsku jest coraz lepiej, natomiast świadomość ludzi trzeba ciągle poszerzać, na przykład poprzez takie wydarzenia - mówi Ewa.
- Dolina Czystej Wody to ulubione miejsce na wypoczynek dla mnie i mojej rodziny, często tutaj przyjeżdżamy, aby pospacerować. Temat ekologii w Gdańsku stale się poprawia, choć z przerażeniem patrzymy na ilość wyrzucanych śmieci, na szczęście wszystko idzie w dobrym kierunku - informuje Jędrzej.
Podczas wydarzenia zostały poruszone tematy ekologii, które można połączyć z czasem wolnym:

- Teren jest bardzo urozmaicony dzięki wzniesieniom, a to dodaje uroku trasie. Byłam tutaj już kilka razy, również z grupą ekologów. Dziś starałam się bardzo pomagać, zbierając śmieci. Idea ekologii jest mi bliska, nawet podczas zajęć nordic walking staram się dbać o środowisko, gdy widzę np. pustą butelkę, podnoszę ją i wyrzucam do pojemnika na szkło - mówi Zofia
- Idea wydarzenia jest świetna, jesteśmy tutaj pierwszy raz, dzięki czemu z córką poznałam nowe szlaki. Oddychanie świeżym powietrzem połączyłyśmy ze zbieraniem śmieci. Na co dzień staramy się dbać o ekologię, segregujemy śmieci, nie używamy plastikowych rzeczy - opowiada Gosia.


GALERIA ZDJĘĆ fot. Gdański Ośrodek Sportu
GALERIA ZDJĘĆ fot. Krzysztof Kochanowicz / GR3miasto

Wędrówki z rodziną w ramach programu Aktywuj się w Gdańsku:

Miasto Gdańsk, Gdański Ośrodek Sportu i Grupa Rekreacyjna 3miasto prowadzi cykl bezpłatnych, rodzinnych wędrówek, które odbywają się przez cały rok kalendarzowy, w niedziele wolne od handlu, w ramach programu Aktywuj się w Gdańsku. 17. na 19 zaplanowanych edycji wędrówek odbędzie się 3 listopada. Podczas tej marszruty zapoznamy się z ciekawostkami przyrodniczymi w obrębie Niedźwiednika i Strzyży.

Zapowiedzi najbliższych wycieczek znaleźć można na stronie GR3miasto.

Krzysztof Kochanowicz_Grupa Rekreacyjna 3miasto