Ergometr wioślarski. Trening, który rozwija wszystkie mięśnie

15 listopada 2020, 14:00
dak.

Uniwersytet Gdański i Politechnika Gdańska zajęły odpowiednio trzecie i czwarte miejsce w akademickich mistrzostwach Polski w ergometrze wioślarskim kobiet. Natomiast w konkursie panów srebro wywalczyła Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Do rywalizacji przystąpiło w sumie 255 studentów i studentek. Nic dziwnego, jeśli trening na takim sprzęcie rozwija wszystkie mięśnie, a dzięki niewielkim rozmiarom może znaleźć się w każdym domu.  


Akademickie mistrzostwa Polski w ergometrze wioślarskim odbyły się w Warszawie. Do rywalizacji mężczyzn przystąpiło 21, a kobiet - 26 uczelni z całej Polski. Nie zabrakło także trójmiejskich przedstawicieli: Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego.

W klasyfikacji drużynowej mężczyzn wśród naszych zespołów najlepszy okazał się AWFiS Gdańsk, który zajął drugie miejsce ze stratą 32 punktów do liderującej Akademii Górniczo-Hutnicza w Krakowie. PG ukończyła zmagania na 8., a UG na 12. pozycji. Warto jednak wspomnieć, że UG był najlepszy w zestawieniu uniwersytetów.

Na liście startowej znalazło się w sumie 149 zawodników. Przemysław Szybkowski (PG Gdańsk) znalazł się na trzecim miejscu w wadze lekkiej. Nieco dalej, bo szóstą pozycję, zajął natomiast Michał Korybalski (PG Gdańsk). Obaj panowie znaleźli się na podium uczelni technicznych.

Przygotuj się do wiosłowania na ergometrzeZ kolei w kategorii open trzecią i czwartą lokatę zajęli odpowiednio: Adrian Górka oraz Bartosz Bartkowski (obaj AWFiS Gdańsk).

Z dobrej strony pokazały się również panie. UG zdobył brąz, a tuż za nimi znalazła się PG. Akademiczki były jednak drugie w klasyfikacji uniwersytetów, a zawodniczki Politechniki były wiceliderem w typie uczelni technicznych.

W zawodach pań wystąpiło w sumie 106 zawodniczek. W kategorii lekkiej z Trójmiasta najlepsza była Dominika Kolterman. Akademiczka UG zajęła piąte miejsce, a za jej plecami uklasyfikowała się Izabela Strjan z PG. Na dziewiątej pozycji znalazła się Aleksandra Andrzejewska z AWFiS Gdańsk.

Żadna z trójmiejskich studentek nie ukończyła zawodów na podium. Najbliższej była Monika Trawczyńska z UG, która zajęła czwarte miejsce, i Agata Maciesza z PG, która znalazła się trzy lokaty niżej.

Nic dziwnego, że aż tylu studentów przystąpiło do rywalizacji na szczeblu centralnym. To najbardziej kompletne urządzenie do treningu cardio. Używanie go pozwala również utrzymać zdrowy układ krążenia.

- Ergometr wioślarski to przede wszystkim urządzenie, które w sposób kompleksowy i równomierny rozwija wszystkie mięśnie. Pracują na nim: nogi, ręce, mięśnie brzucha i grzbietu... To bardzo fajny trening tlenowy. Polecam wszystkim, choć oczywiście warto złapać trochę techniki, by odpowiednio wykorzystać zalety ćwiczeń na ergometrze. Można dozować obciążenia. Z 500 metrami na tym urządzeniu powinien poradzić sobie każdy, nawet gdy wcześniej tego nigdy nie robił - mówił nam jakiś czas temu Adam Korol, mistrz olimpijski z Pekinu 2008 oraz czterokrotny mistrz świata w czwórce podwójnej w wioślarstwie, a obecnie dyrektor Biura Prezydenta Gdańska ds. Sportu.

Miłosz Jankowski i Aleksandra Demczuk pobili rekord świata na ergometrzeCo ciekawe, ćwiczenia na nim mogą posłużyć jako dobry trening, nawet wobec zamkniętych siłowni w czasie pandemii. Najczęściej spotykane przyrządy mierzą nie więcej jak 2,5 metra długości i 1,5 metra szerokości, więc nie zajmie wiele miejsca w pokoju, piwnicy czy garażu.

Warto wspomnieć, że ceny ergometrów wahają się od 500 zł do nawet 10 tys. zł. Koszt jest oczywiście uzależniony od posiadanych funkcji. Te z "wyższej półki" są kompatybilne z telefonami, które dzięki aplikacjom mogą gromadzić wszelkie dane dotyczące naszych zajęć.
Jak często ćwiczysz na ergometrze wioślarskim?
28%

kilka razy w miesiącu

12%

kilka razy w roku

7%

nie ćwiczę, ale zacznę

53%

nie ćwiczę wcale

zakończona

łącznie głosów: 334

dak.