Półmaraton Gdańsk dla 4,5 tys. biegaczy

5 listopada 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Rafał Borowski

Dokładnie 4474 biegaczy wzięło udział w 4. edycji AmberExpo Półmaratonu Gdańsk. Najszybszy na mecie był Ukrainiec Mykoła Juchimczuk, jego wynik to 01:06:11. Drugie miejsce na podium zdobył również zawodnik z Ukrainy Dmytro Didowodiuk (01:07:37), a trzecie nasz rodak Łukasz Oskierko (01:08:28). Zwycięzców poznaliśmy także w biegu na 5 km oraz wśród wózkarzy. Natomiast w sobotę dzieci i młodzież rywalizowały w Amber Kids.

Zmagania na dystansie 21 km i 97,5 metra rozpoczęły się punktualnie o godz. 9:00. Linia startowa półmaratonu znajdowała się na ul. Żaglowej w Letnicy, zaś linia mety wewnątrz stojącego tuż obok gmachu centrum wystawienniczo-kongresowego AmberExpo.

Podobnie jak w latach ubiegłych, trasa biegu pomiędzy Śródmieściem a Żabianką przebiegała tuż obok najbardziej charakterystycznych punktów na mapie Gdańska. Biegacze mijali po drodze m.in. zielone żurawie stoczniowe, gmach Europejskiego Centrum Solidarności, pomnik Trzech Krzyży czy Stadion Energa Gdańsk.

Na szczęście, zawodnicy nie mogli w niedzielę narzekać na niesprzyjającą pogodę. Temperatura oscylowała w granicach 8-9 stopni Celsjusza, a wiatr był niepomiernie mniejszy w stosunku do ubiegłotygodniowej aury.

Zgodnie z przewidywaniami organizatorów, po upływie niewiele ponad godziny, na ostatniej prostej pojawiły się sylwetki pierwszych biegaczy. Złoty medal powędrował na szyję Mykoły Juchimczuka z Łucka na Ukrainie, który osiągnął wynik 01:06:11.00.

- Biegło się bez większych problemów. Nie było zbyt trudno, nie musiałem zmagać się konkurencją. Nie czuję się specjalnie zmęczony po osiągnięciu mety. Pogoda była naprawdę super, a na trasie gorąco wspierali mnie kibice - powiedział w rozmowie z nami zwycięzca IV AmberExpo Półmaratonu Gdańsk.
Zdobywcą srebrnego medalu okazał się kolejny obywatel zza naszej wschodniej granicy - Dmytro Didowodiuk z Iwano-Frankowska. Jego czas to 01:07:37.00. Natomiast brązowy krążek zdobył nasz rodak Łukasz Oskierko z Warszawy, który zameldował się na mecie po upływie 01:08:28.00.

- Na trasie bywało różnie. Pogoda była świetna, aczkolwiek było bardzo wietrznie. Były momenty, gdzie wiatr naprawdę bardzo przeszkadzał i smagał zawodników. Generalnie bieg oceniam na plus. Lubię biegać po Gdańsku, a zawody tutaj zawsze dobrze mi wychodzą - podsumował Oskierko.
Pierwszą kobietą na mecie była Oksana Raita ze Lwowa - również reprezentantka Ukrainy - która z czasem 01:16:37.00 uplasowała się na 15. miejscu w klasyfikacji generalnej. Drugą najszybszą kobietą była Ewelina Paprocka z Obliwic (01:17:21.00, 18. miejsce w klasyfikacji generalnej), a trzecią Dominika Nowakowska z Kiełpina (01:17:57.00, 22. miejsce w klasyfikacji generalnej).

Poza półmaratonem odbyły się także zmagania na 5 km, które wygrał Mateusz Niemczyk z czasem 15 minut i 12 sekund. Natomiast w rywalizacji zawodników na wózkach, w półmaratonie najszybszy był Alek Suseł z czasem 1:57:17.

W sobotę odbyła się rywalizacja w Amber Kids. Dzieci i młodzież rywalizowały na dystansach 200, 500 i 1000 metrów.Czy kiedykolwiek przebiegłeś półmaraton?
39%

tak, wielokrotnie

10%

tak, tylko jeden raz

14%

nie, ale chcę spróbować

37%

nie, to nie dla mnie

zakończona

łącznie głosów: 599