Gdańszczanki wicemistrzyniami Europy Smoczych Łodzi

3 września 2013 (artykuł sprzed 7 lat)
Rafał Sumowski

Kobieca osada gdańskiego klubu PG Smoki Północy startująca w kategorii Premier Women wywalczyła klubowe wicemistrzostwo Europy Smoczych Łodzi. Podczas rozgrywanych w Hamburgu zawodów gdańszczanki po tytuł drugiej osady Starego Kontynentu popłynęły na dystansie 200 metrów. Znakomite rezultaty zanotowała także dwukrotnie liczniejsza osada Premier Mixed złożona zarówno z mężczyzn jak i kobiet, która zajęła 7. miejsce na dystansach 200 i 500 metrów oraz 10. lokatę na 2000 metrów. Wszystko to podczas debiutanckiego występu na imprezie tej rangi.Zawody w Hamburgu były debiutem Smoków Północy na arenie międzynarodowej. Co więcej, istniejący od dwóch lat klub był najmłodszym w całej stawce uczestników mistrzostw, liczącej 30 najlepszych europejskich klubów. Prawo udziału w tej imprezie gdański klub zyskał dzięki zajęciu trzeciego miejsca w ogólnej klasyfikacji Pucharu Polski podczas minionego sezonu.

Rywalizacja na niemieckich wodach trwała trzy dni. Na inaugurację rozegrano wyścigi na 2000 m. Smoki Północy wystartowały w nich w kategorii Premier Mixed. Na 20-osobowej łodzi i z osadą złożoną z 12 mężczyzn oraz 8 kobiet zajęły 10. lokatę. Kolejnego dnia ta sama osada wygrała Mały Finał na dystansie 200 m zajmując 7. miejsce w Europie. Ten znakomity wynik udało się powtórzyć ostatniego dnia na dystansie 500 m.

Skład osady Premier Mixed: Łukasz Kołakowski (kapitan), Agnieszka Kołakowska, Bartłomiej Karpiński, Radosław Lemke, Arkadiusz Mularewicz, Piotr Pękala, Radosław Waszkiewicz, Jan Górczak, Agnieszka Rećko, Emilia Miszewska-Urbańska, Barbara Grzmocińska, Klaudia Kołakowska, Beata Kozak, Joanna Górska, Karol Zaleski, Konrad Jackiewicz, Michał Jakubowski, Arkadiusz Sarzyński, Piotr Chyżyński, Alicja Warmowska, Łukasz Bolewski, Adam Osipiuk, Iwona Wierzchowska, Anna Sadowska, Ewelina Staniszewska, Magdalena Lorenz (ster).

- Udało się wykręcić czasy, jakich sami jeszcze nigdy nie robiliśmy. Dałyby nam one w tym sezonie mistrzostwa Polski. Na poprzednich klubowych mistrzostwach Europy stanęlibyśmy z tymi wynikami na podium. To świadczy o tym jak szybko rozwija się nasz klub, nasze postępy widać praktycznie z tygodnia na tydzień. Trudno się jednak dziwić, bo mamy w składzie aż czterech tegorocznych reprezentantów Polski - mówi nam Agnieszka Rećko, prezes Stowarzyszenia Sportowego PG Smoki Północy, a zarazem kapitan damskiej osady.

Najlepszy rezultat w gdańskiej drużynie uzyskała właśnie damska reprezentacja startująca w kategorii Premier Women na 10-osobowej łodzi. Panie stanęły na podium zdobywając drugie miejsce na dystansie 200 m i wywalczyły wicemistrzostwo Europy!

- Konkurencja na małych łodziach jest świeża, istnieje dopiero od zeszłego roku. Tytuł drugiej osady Europy to wielki zaszczyt, nie mamy jednak zbyt dużego porównania w tej kwestii. W Polsce po prostu póki co, nie odbywają się wyścigi na małych łodziach, nie ma też konkurencji damskiej. W tym roku jednak jako pierwsi wystawiliśmy na mistrzostwach Polski osadę damską w konkurencji Open, czyli de facto męskiej. Nie miałyśmy szans w pojedynku z nimi, ale chciałyśmy pokazać, że istniejemy i chcemy brać udział w damskiej rywalizacji - dodaje Rećko.

ZOBACZ KOMPLETNE WYNIKI MISTRZOSTW

Skład osady Premier Women: Agnieszka Rećko (kapitan), Emilia Miszewska-Urbańska, Barbara Grzmocińska, Klaudia Kołakowska, Beata Kozak, Joanna Górska, Alicja Warmowska, Agnieszka Kołakowska, Iwona Wierzchowska, Anna Sadowska, Ewelina Staniszewska, Magdalena Lorenz (ster)

- Po tych wszystkich sukcesach nie zamierzamy spoczywać laurach. Zaczynamy pracować jeszcze ciężej, aby w przyszłym roku pokazać się z jeszcze lepszej strony na klubowych mistrzostwach świata we Włoszech. Natomiast w Polsce zamierzamy nie schodzić z podium. Najbliższe zawody czekają nas już 14 września w Olsztynie, gdzie rozegrany zostanie Puchar Polski na dystansie 1000 m. Z kolei pod koniec września weźmiemy udział w długodystansowych mistrzostwach kraju - mówi trener Smoków Północy Jan Górczak.

Gdański klub nieprzerwanie prowadzi nabór i zaprasza wszystkich chętnych na treningi. Spróbować wiosłowania na smoczej łodzi może spróbować każdy chętny. Treningi na siłowni i na basenie odbywają się w Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej.

Wszystkie informacje dostępne są na stronie internetowej oraz pod numerami telefonów: Trener osady seniorów - Jan Górczak, tel. 608 686 690, trenerzy osady juniorów (do 18. roku życia) - Radosław Lemke tel. 515 513 286 oraz trener Łukasz Kołakowski tel. 513 323 236, Prezes Zarządu - Agnieszka Rećko, tel. 694 960 811.