Gdy nie masz czasu na spacery. Ile kroków dziennie dla zdrowia?

20 stycznia 2021, 14:00
Rafał Sumowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Czerwone światło podczas biegania. Jak wykorzystać czas na przejściu dla pieszych?

Jeśli trudno nam znaleźć czas lub ochotę na dodatkowe aktywności, warto przynajmniej polubić się ze schodami i wybrać je zamiast windy. W monitorowaniu dziennej liczby kroków pomoże nam krokomierz. Można go kupić w formie zegarka, ale taką funkcję domyślnie posiada też większość smartfonów. Więcej zdjęć (1)

Jeśli trudno nam znaleźć czas lub ochotę na dodatkowe aktywności, warto przynajmniej polubić się ze schodami i wybrać je zamiast windy. W monitorowaniu dziennej liczby kroków pomoże nam krokomierz. Można go kupić w formie zegarka, ale taką funkcję domyślnie posiada też większość smartfonów.

fot. Yuliya Tsyhun /123rf.com

Jeśli trudno nam znaleźć czas lub ochotę na dodatkowe aktywności, warto przynajmniej polubić się ze schodami i wybrać je zamiast windy. W monitorowaniu dziennej liczby kroków pomoże nam krokomierz. Można go kupić w formie zegarka, ale taką funkcję domyślnie posiada też większość smartfonów.

fot. Yuliya Tsyhun /123rf.com

Przyjmuje się, że zdrowy i sprawny człowiek powinien wykonywać ok 6-8 tys. kroków dziennie odpowiadających dystansowi od 3,6 do 6,4 km. Obecny tryb życia w wielu przypadkach nie sprzyja przemieszczaniu się pieszo, a nie każdy ma czas na dodatkowy, półgodzinny spacer. Podpowiadamy, jak "ukraść" dodatkowe kroki w trakcie wykonywania codziennych czynności.Spacerowanie uchodzi za jedną z najbardziej przystępnych i najbardziej bezpiecznych form aktywności fizycznej. To nasza naturalna forma ruchu, która nie obciąża stawów, i pomijając nieszczęśliwe wypadki, w zasadzie nie wiąże się z żadnym ryzykiem kontuzji.

Krótsze lub dłuższe marsze polecane są osobom w każdym wieku, bez względu na wagę czy poziom codziennej aktywności fizycznej.

Przyjmuje się, że dziennie zdrowy i sprawny człowiek powinien wykonać ok. 6-8 tys. kroków. Zakładając, że jeden krok ma długość od ok. 60 do 80 cm, dziennie powinniśmy przejść dystans pomiędzy 3,6 a 6,4 km.

Do aktywności należy wliczyć każde przemieszczanie, które wykonujemy na własnych nogach przez cały dzień: drogę do pracy, chodzenie po schodach, wyjście z psem, po zakupy, na kawę czy ze śmieciami.

W dobie pandemii, w związku z pracą zdalną czy ograniczonymi możliwościami związanymi z funkcjonowaniem obiektów i uprawianiem sportu, siłą rzeczy wielu z nas pokonuje pieszo krótsze dystanse niż zazwyczaj.

Najprostsze rozwiązanie to choćby 30-minutowy spacer na świeżym powietrzu. Jeden dziennie załatwi sprawę. Nie każdy może i nie zawsze znajdzie czas, a i ostatnie warunki pogodowe niespecjalnie sprzyjały dłuższym wyjściom.

Dlatego warto zadbać o to, aby dorzucić sobie kroków podczas zwykłych codziennych zajęć. Dużą popularność zyskują internetowe wyzwania, np. 10 tys. kroków dziennie. Tylko od naszej inwencji zależy, jak zdołamy "ukraść" dodatkowy dystans.

W tym wypadku najprostsze rozwiązania są najlepsze:

  • Jeśli mamy do wyboru jazdę windą lub wejście czy zejście po schodach, wybierzmy to drugie. Jedno piętro po schodach to zazwyczaj około 25 kroków.
  • Udając się pieszo do sklepu, wybierz ten, do którego masz nieco dalej, lub po prostu obierz dłuższą drogę.
  • Jadąc autobusem lub tramwajem, wysiądź przystanek wcześniej od miejsca docelowego.
  • Jeśli jedziesz do pracy samochodem, zaparkuj nieco dalej od miejsca pracy.
  • Zwiększ częstotliwość wychodzenia z psem, pupil na pewno się ucieszy.


Pomocny w kontrolowaniu pokonanych dystansów będzie krokomierz, który w formie zegarka, opaski lub breloczka można kupić w cenie od 30 do 300 zł, choć jak w przypadku każdego sprzętu są i droższe.

Do monitorowania pokonywanych dystansów wystarczy jednak smartfon, gdyż większość z nich i tak posiada w oprogramowaniu aplikacje, które pełnią funkcję krokomierza. Ich precyzja może być dyskusyjna, ale dzięki sygnałowi GPS mierzą przybliżoną liczbę kroków. Nawet jeśli dopiero się o tym dowiedzieliście, i tak możecie sprawdzić w nich swoje wyniki z ostatnich tygodni i miesięcy, gdyż podliczane są automatycznie w ramach domyślnych ustawień.
Ile średnio kroków wykonujesz dziennie?
41%

powyżej 8000

22%

6000-8000

17%

4000-6000

11%

poniżej 4000

9%

nie mam pojęcia, nigdy nie mierzyłe(a)m

zakończona

łącznie głosów: 2431