Gdzie i za ile na kulig?

11 stycznia 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Rafał Sumowski

Narty i snowboard to niejedyne atrakcje, z których możemy cieszyć się, gdy za oknem prawdziwa zima. W okolicach Trójmiasta nie brakuje malowniczych terenów sprzyjających organizacji kuligów. Zebranie grupy znajomych i wspólny przejazd w zaprzęgu za miastem to nie lada atrakcja. Za godzinę takiej zabawy zapłacimy od 15 do 30 zł, a za dodatkową opłatą można zorganizować na przykład ognisko.Organizowanie kuligów to jedna z atrakcji na stałe wpisanych w polską tradycję podczas zimy. Rozrywka wymaga od uczestników zdecydowanie mniej niż na przykład jazda na nartach, a przynosi równie wiele rozrywki. To także znakomity sposób na to, by spędzić czas ze znajomymi czy zintegrować klasę lub pracowników.

W okolicach Trójmiasta nie brakuje malowniczych tras, które sprzyjają zabawie na saniach w zaprzęgu konnym. Mróz i śnieg trzymają mocno, więc teraz organizatorzy kuligów przeżywają prawdziwe oblężenie.

- W Szymbarku koło Wieżycy mamy idealne warunki na kuligi. Obecnie działa ponad 50 zaprzęgów - mówi Piotr Kupper ze Zrzeszenia Kaszubskich Kuczerów.
Gospodarstwo Agroturystyczne Stadnina Koni Kolano zaprasza na przejażdżki w cenie 15 zł od osoby dla dzieci i 20 zł dla dorosłych. Na jeden zaprzęg przypada maksymalnie 17 uczestników kuligu, a minimum to 8 osób. Kulig nocny z pochodniami to dopłata 5 zł. W cenie kuligu jest ognisko pod zadaszoną wiatą, a za "co łaska" przygrywał nam będzie kaszubski grajek. Za dodatkową opłatą można skosztować m.in. rozgrzewającego żurku.

Kuligi organizują też zarządcy Stoku Wieżyca Kotlinka. W dni powszednie koszt wynosi 15 zł od osoby, a w niedziele i święta - 20 zł. Dodatkowe 5 zł zapłacić trzeba za nocny przejazd z pochodniami. Szczegóły znajdziecie tutaj.

W Otominie Karczma Swojak oferuje przejazdy w cenie 25 zł od osoby za godzinę przy czym minimalna cena za zaprzęg wynosi 300 zł. W cenę wliczona jest godzina pobytu w bacówce. Specjalne oferty w kilku wariantach przygotowane są dla grup szkolnych i uwzględniają m.in. ognisko w chacie z bali, zwiedzenie gospodarstwa czy pokaz wypieku chleba. Szczegóły są dostępne tutaj.

Ośrodek Tabun organizuje kuligi w cenie 25 zł za godzinę od osoby, przy czym minimalna cena za zaprzęg wynosi 200 zł, a więc jak za 8 osób. Jeśli zdecydujemy się na nocny kulig w asyście pochodni, zapłacimy o połowię więcej. Ognisko i herbata to dodatkowy koszt 20 zł od osoby. Szczegółową ofertę znajdziecie w tym miejscu.

Goście Gospodarstwa Bazuna mogą wpleść kulig jako jedną z atrakcji we Wdzydzach Kiszewskich. Agroturystyka wynajmuje noclegi na minimum 2 doby i dla swoich klientów organizuje zaprzęgi 15-osobowe w cenie 170 zł. Dodatkowo płatne jest ognisko w cenie 40 zł.

Więcej znaleźć możecie w katalogu Trojmiasto.pl. Kuligi często organizowane są przez gospodarstwa agroturystyczne, ośrodki wypoczynkowe, stadniny oraz firmy zajmujące się aktywną turystyką.