Gdzie na strzelnicę w Trójmieście?

23 lipca 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
Damian Konwent, Rafał Sumowski
W Trójmieście nie brakuje strzelnic. Niektóre są czynne 24 godziny na dobę, ale wcześniej trzeba zarezerwować termin. Więcej zdjęć (1)

W Trójmieście nie brakuje strzelnic. Niektóre są czynne 24 godziny na dobę, ale wcześniej trzeba zarezerwować termin.

fot. facebook.com/tarczagdynia/

W Trójmieście nie brakuje strzelnic. Niektóre są czynne 24 godziny na dobę, ale wcześniej trzeba zarezerwować termin.

fot. facebook.com/tarczagdynia/

Na strzelnicy Playground w Kolibkach ponad 100 strzelców profesjonalnych wzięło udział w mistrzostwach Polski PIRO. To jeden z licznych obiektów w Trójmieście, na których można poćwiczyć strzelanie z broni palnej. W wielu z nich stanowiska można rezerwować o dowolnej porze, a koszt zazwyczaj uzależniony jest od liczby nabojów. Cena strzału zaczyna się od 1,5 zł a w zależności od wybranej broni może być nawet 10 razy droższa.

Strzelnica Playground w Kolibkach gościła oficjalne mistrzostwa Polski w kategorii PIRO (skrót od pistolet i rewolwer obronny). Uczestnicy podzieleni byli na 10 grup, a do dyspozycji mieli 14 stanowisk. Żaden z nich nie wiedział, czego może się spodziewać. O tym, co ich czeka dowiadywali się na krótko przed występem, gdy sędzia czytał scenariusz.

W jednym z nich było trzeba obronić się przed grupą uzbrojonej załogi, która napadła na ciężarówką, którą kierował zawodnik. Przy klasyfikacji uwzględniana była liczba zużytych naboi, czas, a także celność. To tutaj rozgrywane są również liczne memoriały.

- W zawodach udział wzięło ponad 100 strzelców profesjonalnych. W ciągu pierwszych dwóch dni cały tor był dokładnie sprawdzany i testowany przez sędziów. Kolejne były już do dyspozycji naszych uczestników - mówi nam Patryk Kalski, właściciel strzelnicy.
Strzelnica w Kolibkach powstała w 1938 roku i początkowo pełniła funkcję koszarów. Dziś możemy służy jako ośrodek szkoleniowo-edukacyjny. Organizowane są liczne zajęcia, np. tactical bushido z Tomaszem Ciechanowskim i Z-Tac z Mateuszem Weizmanem. Ponadto ze strzelnica współpracuje z Akademią Strzelecką Polskie Tarcze PL, Gdańskim Klubem Żołnierzy Rezerwy i Gdańskim Klubem Zbrojni dla RP LOK Gdańsk.

- Posiadamy bardzo restrykcyjny regulamin i ogromny szacunek do broni. Jestem dużym przeciwnikiem strzelania seriami, dlatego strzelamy w sposób bezpieczny, bez biegania. Chcemy, by nasza strzelnica miała treść. Z tego powodu można zobaczyć tu aleję historyczną, na której są m.in. Stanisław Dąbek czy Józef Piłsudski - wyjaśnia Kalski.
Głównym instruktorem jest policjant. Strzelnica to nie tylko poligon, w którym uczymy się bronić. Służy również do nauki pierwszej pomocy, a także opatrywania ran.

Koszt jednej sesji wynosi 200 zł. W cenie mamy do dyspozycji 40 nabojów i trzy rodzaje broni, a także instruktora, który wszystko nam wytłumaczy i pomoże. Każdy, kto ma własną broń i zezwolenie na jej posiadanie, może korzystać ze strzelnicy do woli za 30 zł. Z usług strzelnicy można korzystać od poniedziałku do soboty w godz. 9-18.

Strzelnic w Trójmieście nie brakuje. Bogatą ofertę posiada Gdańskie Centrum Strzeleckie przy ul. Jaśkowa Dolina. Otwarte jest w godz. 10-20 od poniedziałku do piątku, a także od 10 do 15 w soboty. Do wyboru mamy strzelnicę interaktywną (od 70 zł za godz.), strzelnice sportowe (od 1,5 zł do 15 zł za strzał w zależności od wybranej broni) oraz strzelnice myśliwskie. Na miejscu można się także zapisać do klubu, w cenie 100 zł za miesiąc. Członkostwo zapewnia preferencyjne ceny.

Gdańskie Centrum Strzeleckie - sprawdź cennikW Chwaszczynie warto odwiedzić strzelnicę Tajfun. Godziny jej otwarcia dostosowane są do klientów. Można umówić się o dowolnej porze dzwoniąc pod numer telefonu 724 833 642. Do dyspozycji jest osiem stanowisk do strzelania stacjonarnego oraz dynamicznego i instruktor. Broń dobierana jest w zależności od preferencji klientów, a koszt uzależniony w całości od liczby strzałów. Za 40 strzałów zapłacimy 120 zł, za 65 strzałów 190 zł a 100 strzałów to koszt 270 zł. W Tajfunie prowadzone są także szkolenia strzeleckie oraz zajęcia z zakresu technik interwencyjnych i samoobrony.

Strzelnica Tajfun - więcej informacjiCentrum Strzeleckie Tarcza Gdynia zobacz na mapie Gdyni to kryty obiekt o powierzchni 500 m kw., w którym znajdują się trzy strzelnice. Do dyspozycji jest broń krótka, długa, gładkolufowa i historyczna. Cena naboju wynosi od 1,5 do 5 zł. Z własną bronią można też wynająć całe stanowiska a godzinna obecność instruktora to 25 zł. Strzelnica jest otwarta 24 godziny na dobę, ale trzeba dokonać rezerwacji pod numerem telefonu 534 510 000. Tarcza organizuje ponadto spotkania z weteranami (gościli na nich m.in. polscy żołnierze, którzy walczyli w Kambodży) i prowadzi klub strzelecki. Strzelnica jest także obiektem badawczym, gdyż zarządzający nią Cezariusz Stolarczyk jest w trakcie przygotowywania doktoratu na temat bezpieczeństwa polskich obiektów strzeleckich.

Tarcza Gdynia - zobacz pełną ofertęStrzelanie z broni palnej nową modą? Materiał archiwalny z 2014 roku.
Czy byłeś kiedyś na strzelnicy?
28%

tak, bywam na niej przynajmniej co jakiś czas

32%

tak, raz czy dwa

32%

nie, ale chcę spróbować

8%

nie i raczej mnie do tego nie ciągnie

zakończona

łącznie głosów: 1077