Gdzie pojeździsz na rolkach w Trójmieście?

6 kwietnia 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Marcin Dajos

Gdzie jeździ się na rolkach w Trójmieście? Są miejsca, w których można robić to swobodnie i nie obawiać się o innych uczestników ruchu drogowego. Mamy dla was kilka propozycji. A wy gdzie jeździcie? Jeśli nie wymieniliśmy waszego miejsca w tekście, napiszcie w opiniach pamiętając, że przepisy zabraniają rolkarzom korzystania ze ścieżek rowerowych. Przecież nie chcemy narażać się na mandat, ani - co bardziej prawdopodobne - powodować niebezpiecznych sytuacji.Najlepsze do jazdy na rolkach wydają się właśnie ścieżki przeznaczone dla rowerów. W Trójmieście mamy ich mnóstwo, ale rolkarze muszą pamiętać, że według przepisów mają prawo poruszać się ciągami pieszo-rowerowymi, a droga rowerowa jest tylko dla rowerów, chyba że brakuje chodnika.

Przy dużym natężeniu pieszych, trudno jednak przejeżdżać między nimi na rolkach. Wyklucza to sposób jazdy, gdyż rolkarze odpychają się na boki - przeszkadza on także w poruszaniu się po ścieżkach rowerowych, choć jest projekt, aby jednak zezwolić rolkarzom jeździć po nich.

FACHOWCY RADZĄ, JAK DOBRAĆ ROLKI

W Trójmieście mamy bezpieczne miejsca do jazdy, ale jest ich niewiele. Tor wrotkarski znajdziemy przy Stadionie Energa Gdańsk. Jest on wyłożony nawierzchnią bitumiczną, a połączenie z siecią trójmiejskich ścieżek rowerowych sprawia, że na stadion można swobodnie dojechać również za pomocą tego środka transportu. Tor wiedzie wokół obiektu. Jest otwarty w godzinach 8-22. Trzeba jednak pamiętać, że nie można z niego korzystać podczas imprez masowych.

Tor dla rolkarzy znajduje się także w sopockim Parku Północnym. Parametry techniczne ścieżki wynoszą: szerokość - 3 m, pochylenie podłużne - 4 proc., minimalny promień łuku poziomego - 240 m, łączna długość wraz z dwiema małymi pętlami - 1900-2000 m. Wszystko pokryte jest nawierzchnią mastyks.

JAK EFEKTOWNIE JEŹDZIĆ NA ROLKACH

Rolkarze często wybierają także alejki parków czy też tę najdłuższą, nadmorską. Do nauki jazdy mogą posłużyć parkingi, które są mniej oblegane przez samochody. W Trójmieście mamy także miejsce, gdzie możemy spróbować jazdy wyczynowej.

Niedaleko Urzędu Miasta w Gdyni, idąc w stronę Bulwaru Nadmorskiego znajdziemy skatepark na skwerze Sue Ryder. Obiekt zajmuje 1,5 tys. m kw. Połowę mniejszy skatepark znajdziemy przy Ergo Arenie na granicy Gdańska i Sopotu. Z obiektu mogą korzystać zaawansowani użytkownicy, jak i początkujący. Także w Gdańsku znajduje się Skateplaza w parku Reagana.

Jest także sporo miniskateparków, jak te dzielnicowe w Gdańsku na Suchaninie, Chełmie i na Dolnym Mieście, a także w parku Kilońskim w Gdyni. Wstęp do wymienionych miejsc jest bezpłatny.

A wy gdzie jeździcie na rolkach? Czekamy na wasze ulubione miejsca.Zobacz jak efektownie jeździć na rolkach.
Gdzie jeździsz na rolkach?
10%

po torach

1%

w skateparkach

3%

po chodnikach

2%

po ulicach

49%

po ścieżkach rowerowych

15%

wszędzie, gdzie się da

20%

nie jeżdżę na rolkach

zakończona

łącznie głosów: 287