Głaz Borkowskiego w Lasach Oliwskich

18 kwietnia 2015 (artykuł sprzed 5 lat)
Krzysztof Kochanowicz

Trójmiejski Park Krajobrazowy to ogromny potencjał niezwykłych miejsc do odkrycia przede wszystkim dla piechurów. Niezliczona kombinacja ciekawych tras, którymi wybrać się można praktycznie o każdej porze roku - czy to za dnia, czy po zmroku. W leśnej gęstwinie Trójmiasta znajdziemy również wiele ciekawych zakamarków, a wśród nich całą masę różnej wielkości głazów narzutowych. Tym razem, celem naszej czwartkowej wędrówki po pracy było odnalezienie Głazu Borkowskiego.Głaz Borkowskiego jest pomnikiem przyrody, zarejestrowanym pod nr 808. Znajduje się on na zboczu Kamiennej Góry, której nazwa wzięła się od obszaru gruzu skalnego. Przypuszcza się, że teren ten był niegdyś dnem wyrobiska, w którym wydobywano glinę, a głazy odsłonięto podczas jej eksploatacji. Wymiary tego granitowego, oszlifowanego głazu nie są zbyt imponujące: jego obwód wynosi raptem 9,5 m, długość - 3,1 m, szerokość - 2,5 m, zaś wysokość - 1 m. Częściowo zagłębiony jest on w ziemi.

Głaz ma powierzchowne uszkodzenia w postaci wykutych napisów, którym przypisuje się historię niejakiego Tadeusza Borkowskiego, który zakochał się w swojej szkolnej koleżance Irenie Federskiej. Swoim kolegom powiedział, że ją kocha. Jako, że Irena uchodziła za jedną z najładniejszych dziewczyn w okolicy koledzy zaczęli się z niego śmiać bo on sam raczej do przystojnych nie należał tym samym nie miał u niej szans. Gdy wiadomość się rozeszła po okolicy i w końcu doszła do Ireny ta nie pozostawiła cienia wątpliwości i powiedziała jemu, że nic z tego nie wyjdzie. Koledzy Tadeusza postanowili zrobić sobie dowcip i wyryli na kamieniu napis: "Tu pogrzebana miłość I.Federskiej i T.Borkowskiego". Gdy jednak wyryte nazwisko zobaczyli bracia Ireny postanowili je skuć a literę "I" przerobić na "O". Dzisiaj wprawne oko zauważy całą przeróbkę chociaż z roku na rok litery są coraz mniej widoczne. Widać jak już w obecnych czasach młodzież dopisuje słowa i znaki. Być może za jakiś czas już nie będziemy w stanie przeczytać pierwotnego napisu.

Obecnie głaz został oszpecony jakimiś barwnymi bazgrołami. Jednak w proteście przed tego typu zachowaniami, uznaliśmy, że nie będziemy publikować tego "dzieła". Zdjęcie które użyliśmy do naszej relacji zostało wykonane w zeszłym roku, podczas innej wędrówki.

Jak dotrzeć do Głazu Borkowskiego?

Trasa naszej wędrówki jak zwykle wiedzie nieco naokoło, ale na 1-2 km nie opłacałoby się nam wychodzić z domu. Wyruszamy więc z Gdańska Oliwy i zataczamy pętlę, która liczy ponad 14 km. Pierwsza część wędrówki jest dość spokojna. Pokonujemy nieliczne wzgórza mozolnie wspinając się na koronę lasów. Z Oliwy aż po tzw. Kleszą Drogę wędrujemy starym historycznym duktem zwanym tzw. Szwedzką Groblą. Następnie na skrzyżowaniu szlaków obieramy oznakowany kolorem niebieskim pieszy Szlak Kartuski, którym udajemy się w kierunku Wąwozu Huzarów. Głębokie na kilkanaście metrów leśne rowy towarzyszą nam aż po Niedźwiedzią Drogę, gdzie odbijamy na Lipnik. Stąd do Głazu Borkowskiego jest już jak rzut beretem ;)
Droga powrotna jest już nieco bardziej interwałowa. Chcąc trochę poczuć w nogach postanawiamy udać się oznakowanym kolorem zielonym pieszym Szlakiem Skarszewskim, który między Doliną Samborowo a Zaklęsy potrafi nieźle dać w kość. Jeśli ktoś w Was planuje wybrać się na górską wędrówkę i chciałby do niej solidnie się przygotować, to przejście tego szlaku na odcinku przez Trójmiejski Park Krajobrazowy, z pewnością będzie bardzo udanym treningiem.
Statystyki wędrówki:

- Całkowity dystans: 14,5 km
- Łączny czas wędrówki: 3h35min
-Mapa i ślad gpx naszej wędrówki.

Wędrówkę prowadził:

Krzysztof Kochanowicz [GR3miasto]


Pomysł "wędrówek w tygodniu po pracy oraz w weekendy":

Spacery i wędrówki są uzupełnieniem proponowanych przez grupę wypadów rowerowych. Przykładem powyższej relacji, raz w środku tygodnia Grupa Rowerowa 3miasto wybiera się na krótki, ale dość intensywny wypad pieszy po pracy. Trasa zwykle oscyluje między 12 a 18 km, a jej czas do 4 godzin. Dłuższe wypady piesze grupa organizuje głównie jednak w weekendy poza głównym sezonem rowerowym. Wszystko zależy jednak od chęci i możliwości. Jesienią i zimą częściej organizowane są tzw. "żwawe marsze i wędrówki", zaś przez wiosnę i lato sielankowe wypady rowerowe.

Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
Mamy co chwilę nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, nie sposób więc się z nami nudzić. Jeśli masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas, to nic nie kosztuje!
O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami. Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.comZajrzyj i dowiedz się, gdzie w najbliższym czasie wybiera się Grupa Rowerowa 3miasto

Wędrówka z Borsukiem, który w 2:13 min. filmu też odwiedza Głaz Borkowskiego