stat

Ile trzeba zapłacić za grę w piłkę w ligach komercyjnych?

6 lutego 2020, 15:30
Damian Konwent

Piłkarska Liga Trójmiasta R-Gol w Gdańsku i Nadmorska Liga Szóstek w Gdyni są jednymi z największych ogólnodostępnych rozgrywek piłkarskich w Polsce. Jednak obie funkcjonują na zasadach komercyjnych. Za grę trzeba zapłacić. Koszt startu przynajmniej sześcioosobowej drużyny waha się od 2,1 do 2,4 tys. złotych. W obu przypadkach sezon rusza w marcu i potrwa do czerwca.W środowisku piłkarskim dobrze znana jest Piłkarska Liga Trójmiasta R-Gol, która jest obecnie drugą największą w naszym kraju. Ponad 100 drużyn co tydzień rywalizuje na czterech obiektach: AWFiS Gdańsk, CSA Politechniki Gdańskiej, Gedanii oraz na stadionie rugby w Sopocie. Każde boisko podzielone jest na trzy-cztery mniejsze, co umożliwia rozegranie kilku spotkań w jednym czasie.

- PL3 rośnie w siłę z każdym rokiem. Powstała w 2012 roku, więc niedługo będziemy obchodzić jubileusz. Na początku zgłosiło się do nas 40 zespołów, a dziś jest ich już ponad 100, co daje nam ponad 2 tys. uczestników, którzy rozegrają w sumie około 750 meczów w sezonie. Widać więc, że w z biegiem czasu zaufało nam jeszcze więcej ludzi. To dla nich świetna okazja do poznania nowych osób, ale również odświeżenia starszych znajomości. Ruch jest potrzebny każdemu z nas, a mecze w każdym tygodniu to nie tylko kwestia rywalizacji, ale również zapewniania zdrowego trybu życia - mówi nam Mateusz Nowak, organizator i założyciel PL3.

Umawiają się do gry przez internet. Sposób na skompletowanie drużynyKoszt udziału to 2400 zł od zespołu. Warunkiem uczestnictwa jest przesłanie zgłoszenia oraz opłacenie wpisowego do końca lutego. Przeznaczona kwota nie pokrywa jedynie udziału. W trakcie sezonu możemy poczytać zapowiedzi i podsumowania każdego meczu, przeprowadzane są wywiady z zawodnikami, możemy śledzić indywidualne i zespołowe statystyki. Ponadto organizatorzy gwarantują obsadę sędziowską z Pomorskiego ZPN, wodę, konkursy z nagrodami, tygodniowy program poświęcony rozgrywkom czy ligę typera. Warto podkreślić, że każdy mecz jest nagrywany, a następnie można go obejrzeć na platformie YouTube.

Każda drużyna ma gwarancję rozegrania minimum 13 spotkań w sezonie. Struktura podzielona jest na pięć szczebli: Ekstraliga, I liga, II liga, III liga oraz IV liga. Mecze rozgrywane są od poniedziałku do czwartku w godzinach wieczornych, a czas jednego to 50 min. Łączna pula nagród wynosi 20 tys. zł.

Wiosenne rozgrywki wystartują w marcu i potrwają do czerwca. Wszelkie dodatkowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Piłkarskiej Ligi Trójmiasta R-Gol.

Dołącz do Piłkarskiej Ligi Trójmiasta R-Gol


Z kolei w Gdyni dobrze prosperuje Nadmorska Liga Szóstek, której historia sięga 2008 roku. Wszystkie spotkania rozgrywane są na boiskach Sportowej Checzy.

- Projekt powstał dzięki ogromnemu zaangażowaniu, pracy i wytrwałości Macieja Faltyńskiego, Grzegorza Nicińskiego i Rafała Murawskiego. To fajna inicjatywa do aktywnego spędzenia czasu w tygodniu. Z każdym sezonem przybywa drużyn i zawodników do tego stopnia, że musieliśmy zmienić nazwę z Gdyńskiej na Nadmorską Ligę Szóstek. Przewidujemy, że w nadchodzącym sezonie wiosennym do udziału zgłosi się ponad 60 drużyn, jak to miało miejsce w ostatnim czasie. Już teraz zjeżdżają się do nas drużyny z całego regionu, ale zależy nam również na zachęceniu zawodników z Sopotu i Gdańska - podkreśla Maciej Nowak, współorganizator NL6.

Rafał Murawski i Grzegorz Niciński znów na boisku. NL6 w Pucharze PolskiKoszt udziału to 2100 zł, a płatności można dokonać w dwóch ratach po 1100 zł. Dzięki temu nagrywane są również spotkania, a ich fragmenty są dostępne do obejrzenia w internecie. Ponadto wszystkie drużyny mają zapewnione grupowe zdjęcia, a także te z boisk. Przeprowadzane są wywiady, a na stronie zamieszczane graficzne zapowiedzi i podsumowania.

Liga podzielona jest na cztery szczeble: Ekstraliga, I liga, II liga i III liga. Każdy zespół ma gwarancję rozegrania przynajmniej 14 pojedynków w sezonie. Mecze rozgrywane są od poniedziałku do piątku w godzinach wieczornych, a czas jednego to 50 min.

Wiosenne rozgrywki wystartują w marcu i potrwają do końca czerwca. 15 lutego upłynie czas przyjmowanych zgłoszeń. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej Nadmorskiej Ligi Szóstek.

Jak oceniasz wysokość opłat w ligach komercyjnych?
42%

są adekwatne do oferowanej usługi

47%

są za wysokie

11%

są chyba nawet za niskie

zakończona

łącznie głosów: 167