Enea Ironman 70.3 Gdynia odbędzie się 5 września

3 sierpnia 2020, 14:45
dak.

Enea Ironman 70.3 w Gdyni odbędzie się oficjalnie 5 września br. Organizatorzy otrzymali zgodę na przeprowadzenie zawodów po konsultacjach z urzędem miasta, policją oraz sanepidem. Program i trasa imprezy zostaną jednak znacznie przebudowane, a liczba uczestników ograniczona. Rejestracja została zamknięta.Jedna z największych imprez triathlonowych w Polsce, Enea Ironman 70.3 Gdynia, oficjalnie odbędzie się w tym roku. Do startu pozostało blisko pięć tygodni.

- Wiemy, że wiele osób z niecierpliwością czekało na informację o tym, czy tegoroczna edycja Enea Ironman 70.3 Gdynia dojdzie do skutku. Wygląda na to, że tak się stanie i 5 września będziemy mogli znów cieszyć się sportowymi emocjami. Ta impreza będzie jednak różniła się od poprzednich z uwagi na konieczność zachowania szczególnych środków ostrożności w związku z pandemią koronawirusa - mówi Michał Drelich, szef komitetu organizacyjnego.
Ironman 70.3 Gdynia w 2018 roku


Organizatorzy przedstawili szczegółowy plan działań oraz zmian w programie imprezy, które zyskały akceptację służb miejskich, policji oraz sanepidu. W związku z tym komitet organizacyjny podjął decyzję o kontynuacji przygotowań i złożył wniosek o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie zawodów w terminie 5-6 września.

- Wiele zależy od rozwoju sytuacji epidemicznej w naszym kraju, ale na razie nie ma przeciwwskazań do tego, by zawody nie odbyły się w pierwszy weekend września. Gdyby sytuacja w Polsce i Europie rozwinęła się w międzyczasie w niepożądanym kierunku, a zgoda na imprezę została cofnięta, wówczas wszyscy uczestnicy mają gwarancję startu za rok - dodaje Drelich.

Zmiany w organizacji Enea Ironman 70.3 Gdynia w dobie koronawirusaOrganizatorzy już wcześniej sygnalizowali, że impreza odbędzie się w reżimie sanitarnym. Zawodnicy będą zobowiązani do noszenia osłony twarzy m.in. w biurze zawodów, strefie zmian oraz w czasie oczekiwania na start. Przy wejściach do wszystkich stref ustawione zostaną stojaki ze środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu. Ograniczono też do niezbędnego minimum liczbę personelu i wolontariuszy oraz liczbę tzw. punktów styku, czyli kontaktu obsługi z zawodnikami oraz między samymi zawodnikami.

- Uczestnicy naszej imprezy zostaną podzieleni na grupy do 250 osób, zgodnie z aktualnie obowiązującymi limitami dla imprez na świeżym powietrzu. W sobotę na dystansie sprinterskim zaplanowaliśmy trzy niezależne starty o godz. 8, 10 i 12. W niedzielę uczestnicy również będą startować w grupach po 250 osób, a pierwszy start został przesunięty na godz. 7. Zmianie ulegnie także przebieg trasy rowerowej i biegowej, by zapewnić naszym uczestnikom maksymalne bezpieczeństwo i możliwość utrzymywania dystansu - tłumaczy szef komitetu organizacyjnego.
Ironkids w Gdyni


Z uwagi na aktualne obostrzenia, a także w trosce o bezpieczeństwo uczestników imprezy, organizator zdecydował o zamknięciu rejestracji z dniem 3 sierpnia.

- Niestety w tym roku liczba uczestników Enea Ironman 70.3 Gdynia musi zostać znacząco ograniczona. Bezpieczeństwo jest dla nas jednak od zawsze najwyższym priorytetem. Wierzymy, że pomimo wprowadzonych obostrzeń czeka nas wszystkich piękne sportowe widowisko i masa pozytywnych emocji - dodaje.

Enea Ironman 70.3 Gdynia - relacja z ubiegłego rokuOrganizator odniósł się także do kwestii zakazu publiczności na imprezach na świeżym powietrzu.

- Wspólnie z największymi organizatorami z całej Polski prowadzimy rozmowy z rządem, by ujednolicić zapisy dotyczące publiczności. Dziś stadiony czy hale sportowe można zapełnić w 50 proc. i nie widzimy powodu, by na trybunach na imprezach plenerowych było inaczej. Z kolei w przypadku kibiców stojących przy trasie zawodów wystarczy zastosować przepisy ogólne mówiące o konieczności zachowania co najmniej 1,5 metra dystansu między osobami. Wierzę, że do końca sierpnia te przepisy uda się zmienić, ale gdyby się tak nie stało, to na trybunach na mecie zamiast publiczności rozciągniemy wielkie banery z... sylwetkami rodzin, przyjaciół i kibiców naszych uczestników. Już niebawem uruchomimy adres e-mailowy, na który będzie można przesyłać swoje zdjęcia, żeby choć symbolicznie przywitać finisherów na mecie - kończy Drelich.
Przypomnijmy, że Enea Ironman 70.3 Gdynia to największy cykl zawodów triathlonowych na świecie, obecny w ponad 50 państwach. Co roku 300 tys. sportowców ze 180 krajów świata udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych. W Polsce odbywają się dwie imprezy na licencji World Triathlon Corporation - Ironman 5150TM Warsaw oraz Enea Ironman 70.3 Gdynia.

Ironman 70.3 Gdynia w 2017 roku

dak.