Jak dbać o buty sportowe? Metody na długowieczność

15 grudnia 2020, 7:00
Damian Konwent
Najnowszy artukuł na ten temat Jak przeżyć Wielkanoc i być fit?
Zachowanie idealnego stanu obuwia sportowego nie wymaga dużego nakładu pracy. Konserwacyjne czynności trzeba wykonywać jednak po każdym treningu. Więcej zdjęć (1)

Zachowanie idealnego stanu obuwia sportowego nie wymaga dużego nakładu pracy. Konserwacyjne czynności trzeba wykonywać jednak po każdym treningu.

fot. melpomen/123rf.com

Zachowanie idealnego stanu obuwia sportowego nie wymaga dużego nakładu pracy. Konserwacyjne czynności trzeba wykonywać jednak po każdym treningu.

fot. melpomen/123rf.com

W butach sportowych można wpłynąć na żywotność materiałów czy eliminację przykrych zapachów. Trzeba tylko wiedzieć jak to robić. Czynności nie są wymagające, ale pamiętając o nich po każdym treningu można sprawić, że obuwie posłuży nam dłużej niż myślimy.Poradnik dla aktywnych - wszystkie artykuły na Trojmiasto.plKonserwacja butów do ćwiczeń jest bardzo ważna. Na ich żywotność składa się wiele czynników, w tym zależnych od samych biegaczy. Jednak spora ich część tego nie robi lub zwyczajnie zapomina. Tymczasem przepis na długowieczność butów nie jest skomplikowany.

Obecna pora roku sprawia, że do domów wracamy zazwyczaj w brudnych butach. Powinniśmy myć je po każdym powrocie.

- Najlepiej robić to szczoteczką przy niewielkiej ilości ciepłej wody z rozcieńczonym mydłem. Jednak warto pamiętać, by to faktycznie była woda z mydłem, a nie mydło z wodą. Natomiast pranie w pralkach nie jest dobrym rozwiązaniem. Wysoka temperatura i środki zmiękczające uszkadzają klej, co źle może wpłynąć na jakość amortyzacji. Wilgotne obuwie, nawet po letnim treningu, powinniśmy kłaść w suchym i wentylowanym pomieszczeniu. Jednak nie należy tego robić w pobliżu kaloryfera lub innych podobnych gorących źródłach ciepła. Mogą one niekorzystnie wpłynąć na jakość materiałów - mówi pracownik SklepuBiegacza.com.

Biegowy trening interwałowy. Od czego zacząć, jak zaplanować?Co ciekawe, domowym sposobem na pozbycie się wilgoci z obuwia może być nawet... papier.

- Po każdym wymagającym bieganiu rozsznurowuję buty, wyciągam wkładkę i wkładam do buta papier absorbujący wilgoć. Takie właściwości mają m.in.: gazeta czy bibuła. To sprawdzony sposób i dobrze sprawdza się w momencie braku specjalnych gadżetów - wyznaje Michał, 24-latek z Gdańska.
Ważna jest również pielęgnacja obuwia. Specjalne dezodoranty eliminują ponadto nieprzyjemne zapachy, które powstają wskutek wsiąkającego potu. Te z jonami srebra powinny zniwelować rozprzestrzenianie się drobnoustrojów.

- Odświeżacze są dobrym rozwiązaniem po każdym treningu. Ich koszt nie powinien przekraczać 50 zł, a powinien wystarczyć nawet na kilka miesięcy. Dzięki niemu możemy nadać butom nieco świeżości, a ponadto ograniczyć rozwój bakterii - tłumaczy pracownik Decathlonu, sklepu ze sportowym sprzętem.

Odzież termoaktywna dla uprawiających sport. Kiedy korzystać?Kolejną istotną sprawą są wkładki. Po pewnym czasie użytkowania, siłą rzeczy zaczynają się wycierać. Wówczas najlepszym sposobem będzie ich wymiana. Ponadto samo wyciąganie wkładek jest ważne.

- Podczas treningu, w butach mogą gromadzić się różne zanieczyszczenia, takie jak np. piasek. Przy kolejnych treningach będą niszczyć obuwie, m.in. w miejscach szwów. Po ćwiczeniach warto dokładnie opróżnić buty ze wszelkich drobiazgów - dodaje.

Aplikacje dla biegaczy. Jaką wybrać?Powyższe przykłady podpowiadają jak radzić sobie ze skutkami biegania. Czasami jednak nie musi do nich dochodzić, gdy będziemy stosować zasady przyjęte przez producentów, ale i nie tylko.

- Przede wszystkim każdy biegacz, który traktuje swoje zajęcie poważnie, powinien mieć więcej niż jedną parę butów. Ich żywotności na pewno nie przedłuży klasyczne ściąganie "stopa o stopę", które czasem robimy w pośpiechu. Dla niektórych może wydać się to nieco przesadne, ale krótkie paznokcie na pewno nie będą uszkadzać wewnętrznych struktur obuwia. To małe detale, ale przy przy ich powielaniu, buty nie wytrzymają tyle, ile byśmy sobie życzyli - podsumowuje pracownik SklepuBiegacza.com.
Jak często dbasz o buty sportowe?
9%

po każdym treningu

47%

dopiero gdy się zabrudzą lub unosi się nieprzyjemny zapach

12%

jeszcze rzadziej

32%

nie robię tego

zakończona

łącznie głosów: 153