Kalwaria Wejherowska po zmroku

25 listopada 2017 (artykuł sprzed 4 lat)
Krzysztof Kochanowicz
Kalwaria Wejherowska po zmroku to ciekawy kierunek na wędrówkę nawet w tygodniu po pracy Więcej zdjęć (13)

Kalwaria Wejherowska po zmroku to ciekawy kierunek na wędrówkę nawet w tygodniu po pracy

fot. Krzysztof Kochanowicz

Kalwaria Wejherowska po zmroku to ciekawy kierunek na wędrówkę nawet w tygodniu po pracy

fot. Krzysztof Kochanowicz

Kalwaria Wejherowska to bardzo urokliwe miejsce, warte odwiedzenia nawet po zmroku. Pięknie oświetlone kapliczki zachęcają do wieczornego spaceru nie tylko amatorów wędrówek, ale także miłośników fotografii. Chcąc udać się na podobny spacer przy blasku księżyca, należy zaopatrzyć się w dobrą latarkę bądź czołówkę, gdyż niektóre odcinki trasy są nieoświetlone.Trochę historii:

Kalwaria Wejherowska rozciąga się na trzech wzgórzach o biblijnych nazwach: Góra Oliwna, Syjon oraz Golgota, które górują nad miastem założonym przez Jakuba Wejhera. Głównym celem naszego spaceru było obejrzenie obiektów Kalwarii Wejherowskiej, której założenie zrodziło się wraz z myślą fundacji kościoła pod wezwaniem św. Anny oraz klasztoru dla franciszkanów reformatorów, na początku XVII wieku. W skład Kalwarii Wejherowskiej wchodzi 25 kapliczek, do najcenniejszych należą: Pałac Piłata, Wniebowstąpienia, Spotkanie Chrystusa z Matką, kościół Trzech Krzyży, Ogrójec oraz Grób Chrystusa. Na co dzień kaplice są zamknięte. Chcąc zobaczyć ich wnętrza, należy zgłosić się do Ojców Franciszkanów.

>>>Szczegółowy opis każdej z kapliczek.

Cały kompleks stanowi perłę architektury sakralnej w Polsce Północnej i obok Kalwarii Zebrzydowskiej i Pakoskiej jest najstarszym sanktuarium Męki Pańskiej w Polsce.

Trasa procesji po Kalwarii Wejherowskiej:

Dla ułatwienia zwiedzania wyznaczono tzw. ścieżkę kalwaryjską, my jednak chcieliśmy jak najmniej mieć styczności z cywilizacją, dlatego też wędrując udaliśmy się przez las oraz Dolinę Cedronu, która rozdziela trasę kalwarii. W większości szliśmy wytyczonymi ścieżkami opierając się o tutejsze szlaki turystyki pieszej.

>>>Zobacz na mapie trasę naszej wędrówki / pobierz ślad GPS

Kalwaria Wejherowska po zmroku to ciekawy kierunek na wędrówkę nawet w tygodniu po pracy Więcej zdjęć (13)

Kalwaria Wejherowska po zmroku to ciekawy kierunek na wędrówkę nawet w tygodniu po pracy

fot. Krzysztof Kochanowicz

Kalwaria Wejherowska po zmroku to ciekawy kierunek na wędrówkę nawet w tygodniu po pracy

fot. Krzysztof KochanowiczBędąc w mieście Jakuba Wejhera prócz samej kalwarii warto odwiedzić również pięknie odnowiony rynek miejski oraz dawną rezydencję rodziny Przebendowskich i Keyserlingów, znajdującą się w malowniczym parku im. A. Majkowskiego. Pałac został wzniesiony na początku XIX wieku przez niemiecką rodzinę Keyserlingków, na miejscu pałacu polskich magnatów, Przebendowskich. Zachowany został pierwotny kształt budynku, jego podziały i neogotycki wystrój architektoniczny. Od 1993 roku w murach pałacu znajduje się Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej.

Sposoby dojazdu/dojścia lub wycieczki:

Do Wejherowa dotrzeć można na wiele sposobów. Najszybciej oczywiście będzie samochodem, wyruszając główną arterią Trójmiasta, ale nie spiesząc się warto udać się malowniczą trasą przez Kaszuby: kierując się przez Koleczkowo, Bieszkowice i Nowy Dwór. Tą samą trasą, niestety tylko w ciągu tygodnia, podąża autobus PKS. Dogodnie jest również dotrzeć do Wejherowa kolejką SKM, która z Gdyni Głównej jedzie nieco ponad pół godziny.

Piechotą natomiast, to już nie lada wędrówka! Jeśli czujemy się na siłach i potrafimy dobrze nawigować, trasa "na azymut" nie powinna przekroczyć 50 km. Jeśli wolimy marsz oznakowanym szlakiem, to z Trójmiasta do Wejherowa, przez Trójmiejski Park Krajobrazowy wiodą:

>>> czerwony szlak Wejherowski, z Sopotu Kamiennego Potoku, o dystansie: 55 km

>>> czarny szlak Zagórskiej Strugi, z Gdyni Św. Maksymiliana, o dystansie: 56 kmGALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz

Wędrówkę prowadził: Krzysztof Kochanowicz [GR3miasto]

Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie i zapraszamy na kolejne wypady!

Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jesteśmy aktywni przez cały rok kalendarzowy, niezależnie od pogody. Jeździmy na rowerach, wędrujemy, pływamy na kajakach i wiele innych. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!

>>> WWW: Grupa Rowerowa 3miasto

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3miasto.
Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami.
Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com

Opinie (33)

 • Cudowny klimat. (6)

  Polecam mieszczuchom zamiast wypadu "galerii".

  • 31 3

  • Eee tam.. (5)

   Ja osobiscie polecam rodzinny wypad na molo w wejherowie. Lepszej atrakcji w tym miescie nie ma

   • 2 8

   • to było słabe (1)

    stać cię na pewno na więcej...

    • 6 0

    • Oczywiscie

     I przejazdzke zabytkowym tramwajem

     • 1 6

   • Aź ciebie źal... (2)

    Co wnosi twój prymitywny głoos? Źenadę co najwyźej i politowanie...

    • 6 0

    • ź (1)

     Albo nie uzywaj polskich znakow albo rob to dobrze... milego dnia

     • 0 7

     • współczuję

      Polonii w Londynie za takiego przedstawiciela jak Ty ....

      • 4 0

 • 38 lat w Gdyni

  Nigdy tam nie byłem. L jak Lamus :) pięknie wygląda. Musze sie wybrać.

  • 26 2

 • Polecam kaźdemu Wejherowo świąteczne (5)

  Polecam bajkowy klimat świątecznego Wejherowa. W zeszłym roku nie mogłem wyjść z zachwytu. Niebywałe świąteczne oświetlenie starego miasta i rynku, rynku z szopką i świątecznym bazarem tworzy klimat jakiego nigdzie

  Polecam bajkowy klimat świątecznego Wejherowa. W zeszłym roku nie mogłem wyjść z zachwytu. Niebywałe świąteczne oświetlenie starego miasta i rynku, rynku z szopką i świątecznym bazarem tworzy klimat jakiego nigdzie wcześniej nie zaznałem. Z rynku moźna udać się przez piękny park na Kalwarię. A tam iluminacja kapliczek i ścieźek wprowadzić moźe naprawdę w zachwyt. Nie znałem od tej strony Wejherowa....

  • 33 5

  • (2)

   Podobny klimat był w małych niemieckich miastach ale teraz tam tylko burki i temu podobne

   • 3 9

   • Tak, tak byłeś, widziałeś ... Sam jesteś burek

    • 6 3

   • W latach 1772-1920 Wejherowo było małym niemieckim miastem.

    Według "spisu urzędowego" z 1890 roku Wejherowo (zwane wtedy Neustadt) zamieszkiwało 5546 osób. 4075 Niemców (w tym 2292 Niemców-ewangelików i 1783 Niemców-katolików), 1266 Kaszubów (w tym 1216 Kaszubów-katolików i 50 Kaszubów-ewangelików), 40 Polaków, 160 Żydów, 5 "innych"

    • 5 1

  • chętnie się wybiorę (1)

   od kiedy zaczyna się ta świąteczna dekoracja? będzie już po 6 grudnia czy dopiero na same święta?

   • 0 0

   • Od 6 grudnia.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.