Kaszuby Północne jak Małe Bieszczady

5 marca 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Krzysztof Kochanowicz

Kaszuby Północne często nazywane są Małymi Bieszczadami. Takie porównanie zawdzięczamy przede wszystkim licznym wzniesieniom, które otwierają przed turystą rozległe krajobrazy. Ten mocno pofałdowany obszar uzupełniają przepięknie meandrujące rzeki, śródleśne jeziorka, a także malownicze pola i lasy. Tereny te świetnie nadają się na wszelaką turystykę oraz aktywny wypoczynek i to o każdej porze roku. Przemierzając te strony pokazujemy wam, jak ciekawe są wzniesienia w Nadleśnictwie Strzebielino.Obszar ten porastają głównie drzewostany sosnowe, dzięki czemu nawet zimą jest tu wiecznie zielono. Barwy uzupełnia złocista buczyna, która pięknie kontrastuje na tle śnieżnego puchu. W okolicy jest wiele leśnych bagien oraz niedostępnych jezior, w których woda jest czarna jak smoła. Podobno barwa ta bierze się od borowiny, która jest odmianą torfu leczniczego, a ten z kolei dobrze wpływa na naszą skórę... warto więc będzie tu wrócić latem.

Tutejsze wzniesienia mierzą od 100 do 170 m n.p.m. a widoki z nich zapierają dech w piersi. Kilkukilometrowa wędrówka po stromo opadających zboczach bądź wymagających dobrej kondycji podejściach z pewnością jest w stanie zaspokoić nawet najbardziej wymagających turystów.

Trasy:

Ułożone przez nas trasy wędrownych eskapad wiodły ścieżkami i drogami gruntowymi przez bajeczne tereny: to wspinając się na zapierające dech w piersiach wzgórza, to opadając do dolin i wąwozów, którymi wiją się malownicze potoki. Część trasy opierała się zarówno o znane mam odcinki szlaków turystycznych, jak również o dotąd nieznane nam leśne dukty, które odkryły przed nami wiele ciekawych miejsc. Prócz aktywnego wypoczynku na łonie natury, celem naszej wizyty w tych okolicach było zapoznanie się z malowniczymi zakątkami najwyższego ze szczytów - Góry Wysokiej, mierzącej 179,2 m n.p.m. Najpiękniejsze, niemalże górskie widoki rozpościerają się jednak z nieco niższych, bezimiennych wzniesień - w okolicach Luzina (na pierwszej pętli) i Strzebielina (na drugiej pętli).

Pomimo wysiłku, jaki musieliśmy włożyć w pokonanie licznych wzniesień przy głębokim, sięgającym niekiedy kolan śniegu niejednokrotnie mieliśmy okazję zachwycać się pięknem otaczającej nas przyrody. Kaszuby Północne to bardzo atrakcyjny rejon dla wycieczek zarówno pieszych, rowerowych, jak i spływów kajakowych. Bardzo dobrym pomysłem na turystykę jest również spojrzenie na te przepiękne tereny z siodła - w okolicy jest mnóstwo ciekawych stajni.

Parametry tras naszych wędrówek:

Wędrówka 1:

-Miejsce rozpoczęcia i zakończenia trasy: okolice leśniczówki Luzino
-Dystans:4,5 km
-Czas wędrówki z postojami: 1 godzina

>>>Mapa i ślad gps trasy

Wędrówka 2:
-Miejsce rozpoczęcia i zakończenia trasy: okolice leśniczówki Strzebielino
-Dystans: 17 km
-Czas wędrówki z postojami: 4,5 godziny

>>>Mapa i ślad gps trasy

-Do realizacji trasy wykorzystaliśmy mapę:
"Nadleśnictwo Strzebielino" o skali 1: 40 000 / wyd. Eko-Kapio.pl
GALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz

Wędrówkę prowadził: Krzysztof Kochanowicz [GR3miasto]

>>>Relacja wideo z wypadu rowerowego przez Puszczę Wierzchucińską

Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jesteśmy aktywni przez cały rok kalendarzowy, niezależnie od pogody. Jeździmy na rowerach, wędrujemy, pływamy na kajakach i wiele innych. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!

>>> WWW: Grupa Rowerowa 3miasto

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3miasto, wtedy zawsze będziesz na bieżąco z wszelkimi newsami.
Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com