Kung Fu przez internet w czasie pandemii. W Gdyni zrobili zawody online

24 października 2020, 14:00
Rafał Sumowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Trefl Gdańsk. Nie tylko Michał Winiarski oddał osocze dla chorych na koronawirusa

Pandemiczne obostrzenia wymagają od klubów sportowych przestrzegania wytycznych sanitarnych, a to prowadzi często do nietuzinkowych rozwiązań. W Shaolin Kung Fu Gdynia nie tylko przygotowano transmisje treningów dla adeptów wushu, na wypadek gdyby musieli poddać się izolacji. Klub zorganizował nawet... zawody przez internet.Sztuki walki i samoobrona w TrójmieścieObecne restrykcje związane z pandemią koronawirusa nie zakazują treningów sportowcom takim jak zawodnicy Shaolin Kung Fu Gdynia. Klub musiał wprawdzie tymczasowo zawiesić nabór, ale zawodnicy przygotowujący się do rywalizacji w turniejach, mogą trenować.

- Zgodnie z przepisami, możemy prowadzić zajęcia dla tych, którzy szykują się do zawodów. Wszystko w reżimie sanitarnym i z zachowaniem procedur takich jakich jak dezynfekcja, dystans społeczny, mierzenie temperatury przed wejściem na salę czy każdorazowe wypełnianie ankiet dotyczących stanu zdrowia. W związku z dystansem społecznym musimy też modyfikować ćwiczenia kontaktowe - wyjaśnia Krzysztof Brzozowski, trener i założyciel Shaolin Kung Fu Gdynia.
Już przy wiosennych obostrzeniach, klub wypracował sobie dodatkowe rozwiązania na czas pandemii. Z pomocą przyszedł internet.

Wushu. Najmłodsi dali przykład - pięć medali w Pucharze Polski- Podczas lockdownu przez dwa miesiące prowadziłem treningi online dla dorosłych, dzieci i młodzieży. W tej chwili pracujemy w sali, ale jeśli ktoś z naszych podopiecznych trafi na kwarantannę, będziemy transmitowali dla niego treningi online. Mamy to już dobrze przetestowane - wyjaśnia Brzozowski.
Gdyński klub poszedł ostatnio krok dalej i zorganizował ogólnopolski turniej online - XI Otwarty Turniej Tradycyjnego Wushu - edycja zdalna pod Patronatem Prezydenta Miasta Gdyni. Naturalnie zrezygnowano z konkurencji walk, a rywalizowano jedynie w formach tradycyjnych, które polegają na wykonaniu układów. Łącznie odbyło się 41 startów w 14 konkurencjach form tradycyjnych (ręcznych i z bronią).- Nie chcieliśmy ryzykować zdrowia młodych sportowców, gdyż organizacja turnieju z zachowaniem wszystkich wytycznych sanitarnych byłaby zbyt kosztowna. Zawodnicy z całej Polski przesyłali nam więc nagrania w określonej rozdzielczości. Wymogiem był też zakaz ruchów kamerą i cały obszar wykonywania formy w polu jej widzenia. Minimalne wychodzenie poza kadr było niedozwolone. Patronat nad imprezą objął Polski Związek Wushu, a pomogli nam partnerzy: Wydział Chemii UG, Instytut Konfucjusza przy UG, Centrum Studiów Azji Wschodniej UG, UKS Cisowa i firma SpeedSports. Fundatorem nagród był pan Leszek Staszyński - Prezes Firmy Turus-Bud a nagrody prezydenta finansowane były z budżetu miasta Gdyni - mówi trener Brzozowski.
Jego podopieczni wrócili w ostatnich dniach z turnieju mistrzostw Polski w Warszawie. Tam udało się zorganizować turniej w klasycznej formule, choć również bez walk i bez oficjalnych dekoracji.

Wushu. Maksymilian Murszewski zdobył srebro i brąz na MŚZe stolicy gdyńscy zawodnicy przywieźli siedem złotych krążków oraz po dwa brązowe i srebrne. Na medalowy łup zapracowali: Maksymilian Murszewski, Miłosz Legutko, Wojciech Borys, Patryk Brzozowski, Jakub Dziecielski i sześcioletnia Wiktoria Brzozowska.

- Liczymy, że za jakiś czas wszystko wróci do normy i będziemy mogli otworzyć się także na nowych trenujących. Zapraszamy do kontaktu, gdy tylko znów będzie taka możliwość - zachęca trener Brzozowski.

Sztuki walki - gdzie trenować?Wushu to chińska sztuka walki, rozpowszechniona na zachodzie jako kung fu. Jej korzeni upatruje się w walkach ludzi pierwotnych. Walki między plemienne, o pożywienie lub polowania, wymuszały opracowywanie coraz to nowych strategii. Pomimo tego, że walka towarzyszyła człowiekowi niemal od jego początków, za początek systematyzacji wushu uważa się przybycie do klasztoru Shaolin hinduskiego mnicha imieniem Bodhidharma. Wprowadzane przez niego praktyki buddyzmu polegały na długotrwałej medytacji w pozycji siedzącej. Odrętwiali mnisi często zasypiali, dlatego też Bodhidharma wprowadził do praktyki zestawy ćwiczeń fizycznych. Takie były początki obecnego kung fu/wushu.

Shaolin Kung Fu w Gdyni zobacz na mapie Gdyni założone zostało przez Krzysztofa Brzozowskiego, na co dzień pracownika Uniwersytetu Gdańskiego, dra nauk chemicznych. Brzozowski sztukami walki zajmuje się od 1991 roku. W wushu szkolił się pod okiem najlepszych ekspertów: Sławomira Pawłowskiego, mnichów Shi Su Gang, Shi De Qiang, Shi De Qi, Shi Xing Shen, Shi De Hong oraz u trenera kadry narodowej Chin w sanda Wang Lining. W 2009 roku w Warszawie wywalczył srebrny medal mistrzostw Europy, a w 2010 roku w Chinach sięgnął po brązowy medal mistrzostw świata.

Sekcja zaprasza na treningi dzieci, młodzież i dorosłych. Zajęcia odbywają się w Zespole Szkół nr 9 w Gdyni przy ul. Chylońskiej 227. Zapisy i informacje na ich temat pod numerem telefonu 608 707 362 oraz na stronie internetowej.
Czy bierzesz udział w grupowych zajęciach sportowych w czasie pandemii?
49%

tak, przy zachowaniu odpowiednich wytycznych

10%

wyłącznie na świeżym powietrzu

41%

nie, unikam tego typu zajęć

zakończona

łącznie głosów: 68