Łyżwy. Czym kierować się przy wyborze?

30 listopada 2019, 15:00
Damian Konwent
Najnowszy artukuł na ten temat

Pas neoprenowy dobry na odchudzanie. Jak działa i czy warto z niego korzystać?

Hokejowe, figurowe czy do jazdy szybkiej? Które łyżwy będą najlepsze dla początkujących, a które dla bardziej zaawansowanych łyżwiarzy oraz czym kierować się przy zakupie lub doborze w wypożyczalniach? Z czego są wykonane? Wybrać sznurowane czy z klamrami? Odpowiedzi na wszystkie te pytania poznacie w naszym poradniku.

W ofertach trójmiejskich sklepów znajdziemy szeroki wachlarz łyżew dla mniej i bardziej zaawansowanych osób. Są też tacy, którzy sporadycznie wybierają się na lodowiska i wolą skorzystać z okolicznych wypożyczalni. W jednym i drugim przypadku warto wiedzieć, czym sugerować się przy doborze odpowiednich butów.

- Na początku powinniśmy kierować się komfortem, dlatego najpierw trzeba przymierzyć łyżwy, ocenić, a dopiero potem sugerować się wyglądem. Ważną kwestią jest również rozmiar. Jeśli mierzymy je na wyprostowanych nogach, to czubkami palców powinniśmy dotykać przodu buta. Natomiast jeśli ugniemy kolana, to pięta przesunie się i wtedy wiemy, że to idealny but. W przypadku dzieci możemy nagiąć tę regułę, gdyż ich nogi wciąż rosną. W sklepach są specjalne skanery, dzięki którym łatwiej możemy dobrać też model, który podpowie nam o budowie, podbiciu, tęgości, szerokości, obwodzie kostki i podobnych parametrach - mówi nam Adam Rozenberg, właściciel sklepu Sport Rebel Gdańsk.

Łyżwy - ile zapłacimy za nowe?Wyróżnia się trzy rodzaje łyżew: hokejowe, figurowe i szybkie, tzw. panczeny. Które będą najlepsze dla początkujących?

- Optymalnym rozwiązaniem dla początkujących będą hokejówki, a tym bardziej jeśli ktoś jeździł wcześniej na rolkach. Łatwiej na nich zahamować czy zawrócić, ale też rozwinąć prędkość, jeśli stajemy się większymi miłośnikami lodowisk. Łyżwy figurowe nie są aż tak usztywnione, głównie przeznaczone dla osób bardziej doświadczonych. Z kolei panczeny wybierają zaawansowani łyżwiarze, którzy preferują agresywną i szybką jazdę - tłumaczy Paulina, pracownik działu zimowego w sklepie Decathlon Przymorze.

Te pierwsze są szerokie i delikatnie sięgają za kostkę. Mają wzmocnione okolice pięt i kostek, co ma na celu chronić nas przed upadkiem, ale też łatwiej utrzymać równowagę. Ostrza są krótkie i lekko zakrzywione, dzięki czemu można rozwijać prędkości. Mogą być wykonane z materiałów skórzanych lub sztucznych, jak mieszanki węglowe czy nylonowe, natomiast podeszwa jest plastikowa.

Figurówki są z kolei najczęściej wykonane ze skóry i posiadają obcas. Są wyższe od hokejówek i mogą sięgać do połowy łydki. Ponadto są węższe i cięższe. Łyżwy na przodzie mają charakterystyczne ząbki, dzięki czemu można wykonywać figury, skoki czy wariacje.

Panczeny są o wiele mniejsze od pozostałych modeli. Te również są wykonane z elastycznej skóry, ale sam but nie posiada żadnych wzmocnień, za to ma cienkie ostrza.

Łyżwy można podzielić również na charakter wiązania: sznurowane i zapinane z klamrami lub rzepami.

- Sznurowanie jest bardziej czasochłonne, ale dzięki temu nasz but jest bardziej dopasowany do stopy. Z kolei w tych drugich możemy szybciej wkładać i zdejmować łyżwy, ale warto pamiętać, że narażone są na luzowanie, gdy są wykonane z plastiku - dodaje.
Sprawdź, ile zapłacimy za lodowisko:

Jak często jeździsz na łyżwach w sezonie zimowym?
15%

Częściej niż raz w tygodniu

18%

Raz w tygodniu

14%

Raz-dwa w miesiącu

29%

Rzadziej niż raz w miesiącu

24%

Nie jeżdżę wcale

zakończona

łącznie głosów: 257