Maraton Sierpniowy. Ścigało się blisko 800 osób

17 sierpnia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Rafał Borowski
Zobacz naszą relację z XI Maratonu Sierpniowego w Letnicy

XI Maraton Sierpniowy im. Lecha Wałęsy, czyli zawody w jeździe na rolkach, za nami. Wbrew nazwie, składały się one ze zmagań na różnych dystansach. Po zawodach dla najmłodszych dorośli ścigali się na trasach: fitness (10,7 km), półmaratonu (21,2 km) i maratonu (42,2 km). Zwycięzcami na poszczególnych dystansach byli kolejno: Mateusz Kosmala (23:44), Maciej Krynicki (40:26) oraz Bart Swings z Belgii (01:05:30). Paweł Ciężki zdobył natomiast mistrzostwo Polski w jeździe szybkiej na rolkach (01:12:18).Wydarzenie zapowiadaliśmy w środowym artykule oraz Kalendarzu imprez


Maraton Sierpniowy im. Lecha Wałęsy to jedne z największych w całym kraju zawodów dla rolkarzy. O ich randze świadczy jednak nie tylko frekwencja, ale również trofeum, po które sięga najszybsza osoba zmagań na dystansie 42,2 km, która posiada aktualną licencję zawodniczą Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich. Mowa o mistrzostwie Polski we wrotkarstwie długodystansowym, czyli szybkiej jeździe na rolkach.

Nic więc dziwnego, że w Maratonie Sierpniowym biorą udział także przybysze zza granicy. W tym roku pojawili się przedstawiciele m.in. Litwy, Białorusi, Ukrainy, Niemiec, Francji i Włoch.

Nazwa zawodów może być nieco myląca, gdyż wyścigi na dystansie maratońskim nie są jedynymi. Uczestnicy mieli do wyboru jeszcze dystans półmaratoński oraz fitness - na trasie o długości 10,7 km - stworzony z myślą o początkujących rolkarzach, którzy dopiero przygotowują się do dłuższej jazdy. Przed wyścigami dorosłych rozegrano również zawody dla najmłodszych.Podobnie jak podczas poprzednich edycji, linia startu i mety znajdowała się na ul. Żaglowej w Letnicy, naprzeciwko gmachu Amber Expo. Następnie zawodnicy wyjeżdżali na ul. Marynarki Polskiej i ścigali się na pętli, której krańce wyznaczały ulice Swojska na Młyniskach oraz Wyzwolenia w Nowym Porcie. Liczba okrążeń zależała oczywiście od wybranego dystansu.

Choć wypoczywający na plaży zapewne narzekali na sobotnią, pochmurną pogodę, rolkarze byli z niej raczej zadowoleni. Lejący się z nieba żar potęgowałby zmęczenie, a temperatura w granicach 20-22 stopni Celsjusza i brak deszczu były wszystkim, czego im trzeba. Niektórzy narzekali jedynie na dość silne podmuchy wiatru.

W tegorocznym maratonie sierpniowym wzięło udział łącznie blisko 800 osób. Jako pierwsi, o godz. 14, wyruszyli na trasę rolkarze, którzy wybrali dystans fitness. Trasę o długości 10,7 km najszybciej pokonał Mateusz Kosmala z Bydgoszczy, jego wynik to 23:44. W tej kategorii zawodnicy startowali w kategorii open, czyli nie było rozróżnienia wyników ze względu na płeć.

Podział na mężczyzn i kobiety zastosowano na dwóch kolejnych dystansach. Najlepszy wynik w półmaratonie wśród pań osiągnęła Wiktoria Dąbrowska ze Słomczyna - 46:00. Wśród panów triumfował natomiast Maciej Krynicki z Zielonej - 40:26. Na dystansie maratońskim najszybszą kobietą okazała się Claudia Pechstein ze stolicy Niemiec - 01:17:53. Najszybszym maratończykiem na rolkach - zarówno wśród panów, jak i w klasyfikacji generalnej - był Bart Swings z miejscowości Herent w Belgii. Jego wynik to 01:05:30. Mistrzostwo Polski we wrotkarstwie długodystansowym zdobył Paweł Ciężki z Krakowa, który osiągnął wynik 01:12:18 i zajął 3. miejsce w klasyfikacji generalnej maratonu.
Czy potrafisz jeździć na rolkach?
29%

tak i jeżdżę na nich, gdy tylko mam na to czas

23%

tak, ale już dawno nie miałem rolek na nogach

8%

nie, chociaż próbowałem nauczyć się

9%

nie, ale chętnie się nauczę

31%

nie i nie zamierzam

zakończona

łącznie głosów: 159