Maseczki chronią rowerzystów przed koronawirusem czy mandatami?

20 kwietnia 2021, 14:15
Rafał Sumowski
Trójmiejscy rowerzyści na głównych traktach karnie noszą maseczki. Czy z obawy przed zakażeniem, czy ze strachu przed mandatem?

Wielu z nas przywykło już do widoku rowerzystów w maseczkach. Coraz wyższe temperatury sprawiają jednak, że aktywność fizyczna z zasłoniętymi ustami i nosem niekoniecznie służy naszemu zdrowiu. Czy aby w tym przypadku maseczki nie chronią nas w pierwszej kolejności przed... mandatami?Lekarze radzą: Trenuj sam, na świeżym powietrzuChoć od 19 kwietnia ponownie możliwe jest amatorskie uprawianie sportu bez maseczek - w obiektach na świeżym powietrzu i przy zachowaniu limitu do 25 osób - wedle aktualnego rozporządzenia wciąż obowiązuje nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Dotyczy on także osób uprawiających sport, w tym rowerzystów.

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wyjątek stanowią osoby przebywające: "na terenie lasu, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego albo plaży". Warunkiem jest zachowanie dystansu społecznego 1,5 m.

- Przyjęliśmy taką linię demarkacyjną, że to, co jest robione w przestrzeni miejskiej, jest zobowiązaniem do noszenia maseczki, również dotyczy to jazdy na rowerze. Natomiast w parkach czy na innych terenach zielonych sugerujemy, że ten obowiązek nie jest konieczny, o ile można zachować dystans - mówił na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski jeszcze w październiku ubiegłego roku, podczas poprzedniej fali pandemii.

Bieganie w maseczkach? Lepiej przenieść się do lasówW jesienno-zimowych miesiącach dla tych, którzy decydowali się na jazdę rowerem w mieście, maseczki spełniały nawet rolę dodatkowego ocieplacza. Teraz przy wyższych temperaturach są jednak uciążliwe.

Widok rowerzysty w maseczce przy słonecznej pogodzie i kilkunastu stopniach Celsjusza nie wygląda raczej na rozwiązanie prozdrowotne. Większość z nas karnie jeździ w maseczkach, choć mało kto wierzy, aby - w tych okolicznościach - miało to inne zadanie niż ochrona przed... mandatem. Zresztą wystarczy spojrzeć, ile osób rzeczywiście zakrywa nimi usta i nos, a ile ma je opuszczone pod nosem jedynie "na alibi".

- Korzystanie z maseczki może powodować mniejszy pobór powietrza, więc może źle wpływać na oddychanie. Wszystko zależy jednak od rodzaju maseczki. Badania opublikowane niedawno w British Journal of Sport Medicine pokazały, że noszenie maseczki materiałowej zmniejsza VO2 [pułap tlenowy - dop. red.] nawet o 29 proc., a czas wysiłku o 14 proc. Co ważne, wszelkie niekorzystne wyniki normalizowały się w kilka minut po wysiłku. Natomiast są maseczki z różnego rodzaju zaworkami, które ułatwiają oddychanie. Niestety, część z nich powoduje, że wydychamy powietrze nieprzefiltrowane, więc chronimy tylko sami siebie - wyjaśnia dr Piotr Niedoszytko z Kardiosport Gdańsk, specjalista chorób wewnętrznych, hipertenscjolog i orzecznik sportowy certyfikowany przez Polskie Towarzystwo Medycyny Sportowej.
Mimo że wydaje się to nieprawdopodobne, w zeszłym roku belgijsko-holenderski zespół zbadał, w jakiej odległości od siebie należy biec lub jechać na rowerze, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia COVID-19.

- Wyniki były zaskakujące. W przypadku biegu jeden za drugim bezpieczna odległość bezpośrednio od osoby zakażonej wynosi 10 m, dla kolarzy nawet 20 m. Co ciekawe, bezpiecznej jest biec lub jechać obok siebie - mówi dr Niedoszytko.
Dopóki pandemia się nie skończy, lepiej unikać zatłoczonych deptaków i szukać bardziej ustronnych miejsc na bieganie czy wycieczki rowerowe.

Klimatyczne miejsca na spacer bez tłumów

Czy nosisz maseczkę na rowerze, poruszając się po zagęszczonych traktach?
11%

tak, w obawie o możliwość zakażenia koronawirusem

28%

tak, jedynie po to, aby uniknąć nieprzyjemności, np. ukarania mandatem

61%

nie, to absurd i w ogóle nie zamierzam tego robić

zakończona

łącznie głosów: 1926

Opinie wybrane


wszystkie opinie (338)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.