Masz skuter wodny? Pościgaj się w Gdańsku

2 czerwca 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
Rafał Sumowski

W sobotę o godz. 12 w gdańskiej przystani Stewa przy ul. Tarcice 15 zobacz na mapie Gdańska odbędzie się jubileuszowa, X edycja amatorskich mistrzostw skuterów wodnych. Właściciele jednostek osiągających prędkość nawet do ponad 100 km/h, będą mieli znakomitą okazję, by sprawdzić swój sprzęt na zamkniętym i nadzorowanym akwenie. Wpisowe wynosi 100 zł, a zgłoszenia przyjmowane będą nawet tuż przed startem. Organizatorzy spodziewają się około 30 zawodników w czterech kategoriach. Wstęp dla kibiców wolny. Wpływy z imprezy zostaną przeznaczone na cel charytatywny, protezę nogi dla Jana Marca, który od lat zarządza Stewą.Szybkie, zwrotne i widowiskowe skutery wodne zagościły już dawno na naszych akwenach. Poszukujący wrażeń i sportowej nutki ich właściciele, jak co roku będą mogli sprawdzić swoje umiejętności i posiadany sprzęt. Rywalizacja o tytuł najlepszego amatora odbędzie się w Stewie już po raz dziesiąty.

Okazja do rywalizacji na zamkniętym i nadzorowanym akwenie kusi tym bardziej, że na co dzień ruch na wodach wokół Gdańska jest obostrzony wieloma ograniczeniami, ze znacznym ograniczeniem prędkości na czele. Chętnych do sprawdzenia umiejętności i posiadanego sprzętu na pewno nie zabraknie.

- Skutery wodne mogą uzyskiwać prędkość nawet powyżej 100 kilometrów na godzinę, te najszybsze nawet do 130. W naszych zawodach stawiamy jednak przede wszystkim na technikę i bezpieczeństwo. Do pokonania będą dwa okrążenia po 300 metrów ze slalomami wyznaczonymi pomiędzy bojami i kawałeczek prostej - wyjaśnia nam Jan Marzec, jeden z organizatorów zawodów.
ZAPISZ SIĘ DO STARTU W ZAWODACH

Wypracowana przez lata formuła zapisów jest prosta: zawodnik nie może posiadać licencji sportowej. Podział na klasy pod względem mocy maszyn i płci zawodnika zapewni równe warunki startu, a związkowi sędziowie zadbają o przestrzeganie regulaminu. Mistrzostwa amatorów w Stewie to jedyna w regionie impreza tego typu.

Zawodnicy będą startować w klasach od 160 do 215 KM, od 215 do 260 KM i powyżej 260 KM. Osobna klasa przeznaczona będzie dla pań.

- W tej chwili spodziewamy się około 30 uczestników, ale zapisywać się będzie można także bezpośrednio przed startem. Udział w zawodach wziąć mogą zawodnicy, którzy ukończą 14 lat. Niepełnoletni muszą oczywiście mieć pisemną zgodę rodziców - wyjaśnia Marzec.
Pomimo sportowego zacięcia, zawody w Stewie mają jednak przede wszystkim zapewnić startującym i ich bliskim zabawę w rodzinnej atmosferze. W tym roku dodatkową atrakcją będą m. in. pokazy psów ratowniczych i pływanie transporterem gąsienicowym.

Wpisowe do zawodów wynosi 100 zł. Na najlepszych czekają puchary. Dochód z imprezy przeznaczony będzie na zakup nowej protezy dla Jana Marca, który od lat zarządza Stewą i od lat organizuje zawody sportowe i rekreacyjne. W wieku 59 lat po długotrwałej chorobie przegrał walkę z miażdżycą lewej nogi, która została amputowana na poziomie uda.

Sprawny, aktywny do tej pory Jasiu został uwięziony na wózku inwalidzkim. Jedyną drogą, aby wrócić do dawnej aktywności zawodowej i społecznej jest zakup dobrej protezy nogi. Jest to wydatek powyżej 50 tys. zł.

Harmonogram zawodów:
Godz. 10.00 -12.00 Rejestracja zawodników
Godz.12.10 Oficjalne otwarcie zawodów
Godz. 12.30 Odprawa zawodników
Godz. 13.00 Rozpoczęcie zawodów
Godz. 18.00 Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród