Meandry Chociny, czyli relaks w kajaku

9 maja 2017 (artykuł sprzed 5 lat)
Krzysztof Kochanowicz

Chocina uważana jest za jedną z najbardziej malowniczych rzek Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Chcąc opisać jej walory przyrodnicze oraz trudność, najlepiej podzielić ją na dwa odcinki. Źródłowy i górny odcinek rzeki charakteryzują się przepiękną przyrodą. To jednak najbardziej dziki fragment o zmiennej szerokości i głębokości, na który rzadko zapuszczają się kajakarze. Większość spływów rozpoczyna się poniżej Zielonej Chociny, gdzie rzeka wije się już spokojnymi meandrami aż po Jezioro Karsińskie.Charakterystyka Chociny:

Źródło Chociny znajduje się nieopodal osady Wierzchocina, kilka kilometrów od Starej Brdy. Długość rzeki to 44 km, jednak górny odcinek to raczej niespławny strumyk. Na dobrą sprawę szlak kajakowy rozpoczyna się od sioła Binduga i do ujścia w Jeziorze Karsińskim liczy 31 km. Wprawieni w wiosłowaniu pokonają trasę w jeden dzień, choć z uwagi na przepiękne widoki warto przygodę rozłożyć na weekend. Najspokojniejszym odcinkiem jest dolny bieg rzeki. Osoby początkujące oraz rodziny z dziećmi najczęściej rozpoczynają swą przygodę poniżej Zielonej Chociny.

Górny, trudno dostępny odcinek rzeki:

Do sioła Bidunga rzeka jest raczej niedostępna dla kajakarzy. Chocina snuje się tu przez bobrowe rozlewiska z powalonymi drzewami, natrafiając na liczne wypłycenia z bujnym płaszczem dennej roślinności. Miejscami zwęża swoje koryto do nawet 2 metrów pokonując wąski leśny tunel lasu. Zmurszałe resztki starego mostu, świerkowe chojary porośnięte mchem, kępy drzew liściastych, jałowców, paproci, bogate runo i niczym niezmącona cisza - wszystko to przemawia za pozostawieniem tej enklawy nienaruszoną. Różne publikacje traktują górną część rzeki jako niedostępną dla kajakarzy - i niech tak pozostanie. Na odcinku tym zalecamy pieszą wędrówkę, podziwiając rzekę z brzegu.

Dolny, malowniczy odcinek rzeki w sam raz na "pierwszy spływ":

Większość kajakarzy przygodę z rzeką rozpoczyna w Zielonej Chocinie. Wprawieni są w stanie przepłynąć 24 km w jeden dzień. Początkujący rozkładają spływ na 2-3 dni. Chcąc zapoznać się z malowniczym krajobrazem rzeki podczas jednodniowego spływu można wybrać odcinek do Chocińskiego Młyna lub od niego po ujście rzeki w Jeziorze Karsińskim.
Od Zielonej Chociny rzeka jest bardzo kręta, co oznacza, że nie ma tu mowy o nudzie i spływie na tzw. "liścia". Tak poskręcana rzeka, wciskająca się pomiędzy łagodne pagórki pól i sosnowo-brzozowych wysepek, po czym dochodzi do ruin starego tartaku w Chocińskim Młynie.

Pierwszy dzień maja przywitaliśmy na meandrach Chociny Więcej zdjęć (19)

Pierwszy dzień maja przywitaliśmy na meandrach Chociny

fot. Krzysztof Kochanowicz

Pierwszy dzień maja przywitaliśmy na meandrach Chociny

fot. Krzysztof KochanowiczPoniżej Chocińskiego Młyna rzeka zaczyna podwójnie meandrować. Liczne gwałtowne zakręty są fragmentami jeszcze większych łuków i zygzaków, co wielokrotnie rodzi dość komiczne uczucie, że "zawracamy". W dużych grupach zdarza się ujrzeć swoich towarzyszy, płynących jakby równoległym torem, choć - o dziwo - "w przeciwnym kierunku".

Po zwariowanym lawirowaniu naturalnymi serpentynami, w okolicy wsi Kokoszka wpływamy do ostatniego, ujściowego fragmentu rzeki. Wśród podmokłych łąk i szuwarów, przy akompaniamencie ptasich nawoływań, Chocina wpada do Jeziora Karsińskiego. Otwarta przestrzeń robi wrażenie. Przy większej fali, można poczuć się jak na morzu, dlatego dla własnego bezpieczeństwa lepiej płynąć bliżej brzegu.

Przenoski, czyli gdzie trzeba wysiąść z kajaka:

Na odcinku od Zielonej Chociny do Chocińskiego Młyna występują przynajmniej cztery przewieszone nad lustrem wody kładki, które w zależności od stanu wody oraz wytrenowania zmuszają kajakarza do wyjścia z kajaka.

Podsumowanie:

Niezliczone meandry i zakola, głębokość rzeki dochodząca do ok. 1,5 m oraz spokojny nurt stwarzają warunki idealne do spływów dla nowicjuszy oraz rodzin z dziećmi. Chocina ze względu na swój urok i malowniczość pozwala na pełne odprężenie. Często jest podejmowana jako przedsmak Brdy, która także przepływa przez Jezioro Krasińskie.

Propozycje etapów spływów:

1) Zielona Chocina - Chociński Młyn (13 km)
2) Chociński Młyn - Swornegacie (11 km)
Łączny dystans szlaku Chociny: 24 km

>>> Zobacz mapę i ślad gps całego szlaku wodnego Chociny

>>>Zobacz mapę i ślad gps odcinka z Chocińskiego Młyna do Swornychgaci

Do realizacji trasy wykorzystaliśmy mapę Zaborski Park Krajobrazowy wyd. EkoKapio.pl

Tutejsze widoki zapierają dech w piersi. W środkowym i końcowym odcinku rzeki pojawiają się liczne meandry. Relaks uzupełniają przepiękne widoki na rozległe, kolorowe pola i łąki oraz śpiewające ptaki, które szybko pozwalają na regenerację naszego organizmu.GALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz

Kajaki oraz akcesoria do przeprowadzenia spływu zapewniła nam firma Agrokajaki
W Restauracji Agrokajaki podsumowaliśmy także nasz spływ dzieląc się wrażeniami, a zamówiona rybka smakowała wybornie!

Pensjonat i restauracja latem tętnią życiem, ale jak widać w tak chłodną majówkę też wcale nie łatwo było zarezerwować stolik, szczególnie dla tak licznej grupy kajakarzy. Dziękujemy miłym gospodarzom za gościnę, i do następnego!

Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jesteśmy aktywni przez cały rok kalendarzowy, niezależnie od pogody. Jeździmy na rowerach, wędrujemy, pływamy na kajakach i wiele innych. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3miasto. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami. Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com

Opinie (8)

 • Fajne! (2)

  A swoją drogą, korzystając z wysokiego poziomu wód, może byście spróbowali spływ Świętą Strugą?

  • 2 2

  • A gdzie jest ta Święta Struga? (1)

   • 0 1

   • Święta Struga, to jakiś zabagniony ciek na Kociewiu

    idealny dla leśnych dziadków w pontonie, ale nie dla kajakarzy

    • 2 2

 • młyn - sworne gacie bardzo przyjemna trasa na spływ (1)

  • 5 0

  • Właśnie taką pokonaliśmy ;)

   • 1 0

 • Super okolice warto sie wybrać

  • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.