Minął rok na sportowo

29 grudnia 2012 (artykuł sprzed 7 lat)
Magdalena Iskrzycka

Coraz więcej mieszkańców Trójmiasta lubi spędzać czas podczas aktywnego wypoczynku. W 2012 roku najpopularniejsze były imprezy biegowe, ale nie brakowało też atrakcji dla fanów innych dyscyplin, nawet tych, które dopiero zyskują popularność. Bawiliśmy się bez względu na porę roku, często zupełnie za darmo.Z naszych szacunków wynika, że największa liczba uczestników wzięła udział w cyklu Grand Prix Gdyni w Biegach Ulicznych. Składa się on z czterech osobnych wydarzeń sportowych: Biegu Urodzinowego, Biegu Europejskiego, Biegu Świętojańskiego i Biegu Niepodległości, podczas których ok. 10 tys. biegaczy stanęło do rywalizacji.

Imponującą liczbę ludzi zainteresowanych tym sportem zgromadziła również impreza pod hasłem Gdańsk Biega. 4,5 tys. osób zjawiło się na plaży w Brzeźnie, żeby przebiec wspólnie 3 lub 6 km. W odróżnieniu od gdyńskich zawodów, ta akcja skierowana była nie tylko do wytrawnych biegaczy, ale także do osób, które jeszcze nie zdążyły wypracować kondycji koniecznej do pokonania dystansu 10 km.

Zainteresowanie bieganiem widoczne jest nie tylko podczas zawodów czy jednorazowych akcji. Coraz więcej bezpłatnych zajęć biegowych odbywa się w naszej okolicy, wśród nich warto wymienić takie jak Biegam, bo lubię, zajęcia organizowane przez Biegosferę oraz Parkrun.

Jedną z większych imprez, która zjednoczyła całe Trójmiasto i okolice, był Wielki Przejazd Rowerowy. Tysiące jednośladów przejechało głównymi ulicami naszej metropolii. Celem organizatorów jest zwrócenie uwagi na potrzeby rowerzystów, ale również celebracja wolności, jaką daje poruszanie się na rowerze. Za ogromną skalę przedsięwzięcia nagrodziliśmy to wyjątkowe zdarzenie nagrodą Skrzydła Trójmiasta w kategorii Aktywność Trójmiasta.

Rowery to nie tylko środek transportu, wiedzą to doskonale ci, którzy wzięli udział w treningach prowadzonych przez lidera polskiego MTB, Roberta Banacha. Okazji do wykorzystania zdobytych umiejętności nie brakowało, bo zawody MTB odbywały się zarówno w Gdańsku, jak i w Gdyni.

Nieco rowerowej przygody skosztowali też uczestnicy amatorskich zawodów triathlonowych na dystansie 1/10 Ironmana, które odbyły się w Gdańsku. Organizatorzy chcieli udowodnić, że triathlon uprawiać może każdy, kto umie pływać i ma rower. Osiągnęli swój cel, bo chętnych do wzięcia udziału w zawodach nie brakowało. Na starcie stanęło blisko 200 osób.

Osoby, które za rowerem nie przepadają, za to pływać lubią, mogły wystartować w gdyńskim Aquathlonie, a jeśli ktoś nie ma serca również do biegania, mógł wziąć udział w sopockim wyścigu pływackim Timex Cup. Nie tylko amatorzy mieli okazję wykazać się umiejętnościami pływackimi. Trener Tomasz Chwaliszewski przepłynął Zatokę Gdańską.

W Trójmieście odbywało się też sporo imprez żeglarskich. Największymi regatami integrującymi całe środowisko żeglarskie była Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej. Startować mógł każdy, kto płynął czymś napędzanym wiatrem. Były super nowoczesne jachty regatowe i jednostki, które z wyczynem sportowym nie mają nic wspólnego, płynęły nawet deski kitesurfingowe. Każdy żeglarz, nawet ten najbardziej "szuwarowo-bagienny" zmierzyć się mógł z takimi sławami, jak Mateusz Kusznierewicz czy Roman Paszke. Zwycięzca pozostawił po sobie złote zgłoski na Błękitnej Wstędze, która jest trofeum przechodnim, ale i dla tych, którzy linię mety przekroczyli jako ostania załoga przygotowano nagrodę pocieszenia, czerwoną latarnię.

W Gdańsku również nie brak wydarzeń związanych z żaglami. Zaliczają się do nich między innymi otwarcie sezonu żeglarskiego w gdańskiej marinie czy regaty dla amatorów w ramach Baltic Sail. Bardzo widowiskowo prezentowały się także żaglowce podczas parady na Motławie.

Nie brakowało imprez dla fanów sportów nieco mniej popularnych. Na podium stawali nie tylko ludzie, ale także ich czworonożni przyjaciele. Tak było podczas zawodów dogtrekkingowych, które polegają na pokonaniu określonego dystansu ze swoim psem. "Z górki na pazurki" zjeżdżali amatorzy longboardu, czyli nieco zmodyfikowanej deskorloki. Zaledwie 60 km od Gdańska odbywały się Pomorskie Mistrzostwa Szybowcowe. Choć uczestników było niewielu, to być może wśród nich znajdzie się następca jednego z naszych mistrzów, bo przecież wśród dziesięciu najlepszych szybowników świata, aż trzech to nasi rodacy.

Pośród dyscyplin mało znanych znalazły się także takie, których spróbować może każdy, bez większego przygotowania. Podczas letniego maratonu fitness prawie setka osób stawiała pierwsze kroki w zumbie, połączeniu aerobicu z tańcem latynoamerykańskim. W Sopocie na plaży bezpłatnie można było nauczyć się ślizgać na desce skimboardingowej, zwanej wodną deskorolką. Ruszyły też pierwsze w okolicy zajęcia aquacyclingu, podczas których uczestnicy ostro pedałują, ale nie w terenie czy na sali gimnastycznej, a w basenie.

To tylko niektóre z ciekawych wydarzeń, jakie odbyły się w minionym roku w Trójmieście i najbliższej okolicy. Nie sposób wymienić wszystkich, a tym bardziej w każdym uczestniczyć, a to znaczy, że mieszkańcy naszej metropolii mają w czym wybierać i na pewno się nie nudzą. Tego właśnie życzymy naszym czytelnikom w nowym roku: nowych doświadczeń podczas aktywnego wypoczynku, wytrwałości w dążeniu do wymarzonej formy i żeby każdej kropelce wylanego potu towarzyszyła doskonała zabawa.
Czy rok 2012 minął ci aktywnie?
62%

tak, często wypoczywałe(a)m aktywnie

17%

raczej tak, choć się nie przemęczałe(a)m

12%

nie, ale w przyszłym roku to się zmieni

9%

nie i chyba nie ma szans na zmianę

zakończona

łącznie głosów: 123