Jak prowadzić siłownię lub fitness i nie łamać przepisów o nakazie ich zamknięcia?

8 listopada 2020, 8:30
Damian Konwent
Najnowszy artukuł na ten temat

Ile przytyliśmy w pandemii koronawirusa przez ograniczenie aktywności fizycznej?

Rząd zamknął m.in. siłownie, ale zezwolił na prowadzenie zajęć sportowych w ramach współzawodnictwa sportowego. Właściciele placówek najpierw w większości dostosowali się do zakazów, licząc na kompromis i nowe uregulowania, ale gdy ich się nie doczekali, skorzystali z istniejących możliwości. - Na recepcji należy zostawić zaświadczenie, że osoba przygotowuje się do zawodów. Wszystko odbywa się z przyjętymi normami. Naszą placówkę odwiedziła policja i zezwoliła na prowadzenie działalności - usłyszeliśmy od jednego z przedstawicieli trójmiejskiej branży fitness.Czy siłownie, fitness i baseny muszą być zamknięte?"Furtka" dla branży fitness w czasie pandemiiDziałalność siłowni i klubów fitness jest ograniczona od 17 października, po tym, jak w życie weszło rozporządzenie rady ministrów. Na reakcje branży nie trzeba było czekać długo. Szybko zaczęła szukać rozwiązania na ominięcie przepisów, do tego stopnia, że niektóre lokale miały działać jako... instytucje religijne, sklepy czy podmioty medyczne. Nic z tego jednak nie wyszło.

Musiało minąć kilka dni, by właściciele siłowni sięgnęli po inny sposób, który był w pełni dopuszczalny. Rząd zezwolił na prowadzenie zajęć sportowych w ramach współzawodnictwa sportowego i wydarzeń sportowych. Przed szereg wyszedł Zdrofit. Sieć siłowni i klubów w całej Polsce częściowo otworzyła swoje placówki na początku listopada.

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa wskazane kluby fitness będą działać z zachowaniem podwyższonego reżimu sanitarnego i wyłącznie dla osób uprawiających sport w ramach zorganizowanych zajęć sportowych (w tym zajęć fitness). Treningi personalne na terenie naszych obiektów odbywają się z zachowaniem wymienionych zasad. Godziny funkcjonowania klubów pozostają bez zmian. Zorganizowane zajęcia sportowe oraz zajęcia fitness odbywają się zgodnie z ustalonym grafikiem, dostępnym w klubach i na stronach internetowych - czytamy w poście Zdrofit na portalu Facebook.

Sposoby na prowadzenie działalności mimo zakazówPodobnym tropem podążyli właściciele innych siłowni i klubów w Trójmieście. Dziś w podobnej formule działają m.in.: Total Fitness, Good Luck Club, Fitness magnum, NH fitness, CrossCore, ProFit Gym czy Strong Schab Fitness.

- Na recepcji należy zostawić podpisane zaświadczenie, że osoba przygotowuje się do zawodów. Wszystko odbywa się z przyjętymi normami. Naszą placówkę odwiedziła policja i zezwoliła na prowadzenie działalności - mówi nam pracownik jednej z siłowni.

Nowe zasady funkcjonowaniaPlacówki nie mają za wiele do stracenia. W tygodniu można było korzystać z ich usług, ale na nowych zasadach. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przekazało Polskiej Agencji Prasowej, że w zajęciach sportowych, ćwiczeniach indywidualnych lub zajęciach ogólnorozwojowych na otwartej przestrzeni wymagany jest udział trenera, w tym zewnętrznego trenera personalnego, instruktora lub osoby wyspecjalizowanej w prowadzeniu tego typu zajęć, która sprawuje nadzór nad osobą lub osobami uprawiającymi sport podczas określonych zajęć.

Piwniczne i garażowe siłownie znów cieszą się popularnościąPonadto w zajęciach lub wydarzeniach sportowych oraz we współzawodnictwie sportowym podmiot uprawniony do udostępnienia obiektu, organizator wydarzenia sportowego lub zajęć sportowych ma też obowiązek zapewnienia 15-minutowych odstępów między wchodzącymi i wychodzącymi uczestnikami zajęć i wydarzeń sportowych lub korzystających z obiektu sportowego albo sprzętu sportowego lub w inny sposób ograniczyć kontakt między nimi.

Wzmożony reżim sanitarnyNaturalnie przestrzegany jest reżim sanitarny. Należy pamiętać o dezynfekcji rąk przy wejściu, sprzętu oraz szafki po każdym użyciu. Trzeba stosować również ręcznik na urządzeniach i matach do ćwiczeń. Maseczka nie jest wymagana podczas treningu, jednak trzeba zakrywać nos i usta we wszystkich strefach klubu.

- Zasady korzystania z siłowni znacznie się zmieniły. Zwykłe stosowanie ręczników podczas ćwiczeń nie jest czymś nowym, ale w ostatnich dniach na pewno częściej spotykane. To dowód na to, że realia są dziś nieco inne. To jednak niezbędne, jeśli chcemy nadal funkcjonować w obecnych czasach - tłumaczy trenerka personalna jednej z trójmiejskich siłowni.

Jaka pomoc dla zamkniętej branży finessDla tych, którzy zamknęli działalność w ramach branży finess, rząd zapowiada pomoc finansową. Wsparcie ma polegać na długoterminowych pożyczkach, dofinansowaniu do zatrudnienia, przedłużeniu postojowego, czy zwolnieniu ze składek na ZUS.

Czy odwiedziłe(a)ś siłownię lub klub fitness od 17 października?
34%

tak, czekałe(a)m na wiadomość o otwarciu

27%

nie, poczekam, aż będzie można z nich korzystać na normalnych zasadach

11%

mam to w planach

28%

nie ćwiczę

zakończona

łącznie głosów: 958