Zmienna pogoda to problem dla aktywnych. Jak unikać kontuzji i przeziębienia?

12 marca 2021 (artykuł sprzed 1 roku)
Damian Konwent
Przy ciągle zmieniających się warunkach nietrudno o poślizgnięcie. Więcej zdjęć (1)

Przy ciągle zmieniających się warunkach nietrudno o poślizgnięcie.

J. Polc/123rf.com

Przy ciągle zmieniających się warunkach nietrudno o poślizgnięcie.

J. Polc/123rf.com

W marcu jak w garncu, więc pogoda zmienna jest. Wychodząc na trening w mrozie, można wracać, gdy wszystko się topi bądź odwrotnie. Dlatego trzeba szczególnie uważać, by nie nabawić się kontuzji lub przeziębienia. Podpowiadamy, na co trzeba zwrócić uwagę, aby uniknąć takich kłopotów, a przynajmniej je zminimalizować.Kalendarz imprez na najbliższy tydzieńTypowa dla marca pogoda jest bardzo zdradliwa. Przez ciągle zmieniające się warunki atmosferyczne można przysporzyć sobie wiele problemów. Pamiętać powinni o tym także aktywni, którzy zamierzają wybrać się na rower, bieganie czy jeszcze innego typu trening na świeżym powietrzu.

Prognoza pogody dla TrójmiastaW ciągu jednego treningu można właściwie spotkać zamarzający i rozmrażający się śnieg, który w połączeniu z lodem i błotem staje się niebezpieczny. Dlatego w okresie niepewności szczególnie należy uważać na to, gdzie się poruszamy.

- O poślizgnięcie nietrudno, a już szczególnie, gdy lód dodatkowo pokryty jest delikatną warstwą śniegu. Upadek może skutkować: skręceniem stawu skokowego, kolana, zbiciem kolana, uszkodzeniem kości ogonowej, łokcia, obręczy barkowej, złamaniem ręki czy nawet wstrząśnieniem mózgu, gdyż uderzenie głowy o lód jest porównywalne do uderzenia o beton. Dlatego omijanie oblodzonej powierzchni jest niezwykle ważne - mówi nam Marek Adamski, fizjoterapeuta współpracujący m.in. z koszykarkami VBW Arki Gdynia.
Jeżeli jednak zamierzamy zapuszczać się w rejony, gdzie grunt pod nogami nie jest pewny, warto mieć wspomagający sprzęt.

- Można asekurować się kijkami nordic walking, które zwiększą powierzchnię podparcia. Korzystać można także ze specjalnego obuwia typu "rak", które jednak jest najczęściej wykorzystywane w czasie górskich wędrówek. Raczej trudno znaleźć kogoś, kto biega w nich po Trójmieście, ale to jedyny sensowny sposób na uniknięcie poślizgu - tłumaczy fizjoterapeuta.

Szukasz fizjoterapeuty w Trójmieście? SprawdźPanująca aura może nieść za sobą także inne kłopoty. Temperatura powietrza może zmienić się nawet od kilku do kilkunastu stopni w ciągu dnia, zatem o przeziębienie nietrudno.

- Jeśli chodzi o ubiór, to warto zachować równowagę, czyli ubrać się tak, aby nie zmarznąć, ale też nie przegrzać się i nie spocić. Na rynku dostępna jest sportowa odzież funkcjonalna, dzięki której można się ubrać w 2-3 warstwy - w zależności od temperatury na zewnątrz - i zachować optymalną ciepłotę ciała podczas ćwiczeń. Gdy temperatura jest w okolicach zera, nie można zapomnieć o zakryciu dłoni, uszu czy odpowiednim obuwiu - to bardzo ważne, bo podczas długiego wysiłku na mrozie to te części ciała są najbardziej narażone na odmrożenie i - co się zdarza - w trakcie wysiłku możemy nie poczuć, że coś jest nie tak - tłumaczy Małgorzata Kowalska, lekarz internista, specjalista medycyny rodzinnej.

Czy muzyka pomaga w treningu?Ważna jest odpowiednia dieta, nawodnienie oraz suplementacja.

- W przypadku przeziębienia nie sama temperatura powietrza jest problemem, a słaba odporność organizmu. Dlatego pamiętajmy o zbilansowanej diecie, odpowiedniej ilości warzyw. Choć w niższych temperaturach nie pocimy się tak bardzo jak latem, to nie zapominajmy też o odpowiednim nawodnieniu przed i po treningu. Podobnie jest z suplementacją. W przypadku niedoborów warto je uzupełnić nie tylko zimą, ale o tej porze roku trzeba szczególnie pamiętać o witaminie D - dodaje.

Gdy nie masz czasu na spacery. Ile kroków dziennie dla zdrowia?Warto mierzyć siły na zamiary. W końcu aktywność fizyczna ma poprawiać naszą kondycję, a nie narażać na pogorszenie stanu zdrowia.

- Nie przesadzajmy z intensywnością wysiłku, szczególnie gdy mieliśmy dłuższą przerwę w uprawianiu sportu. Osoby początkujące mogą zastanowić się, na ile są w stanie rozpoczynać treningi na zewnątrz, gdy temperatura spada poniżej zera - nie są to łatwe warunki i może lepiej poćwiczyć w pomieszczeniu, a na rower czy bieganie wybrać się, gdy będzie już około 10 stopni. Ponadto osoby, które mają problemy z drogami oddechowymi: astmę czy nawracające infekcje, także powinny poczekać, aż nadejdzie wiosna, bo intensywny wysiłek i wdychanie bardzo zimnego powietrza może im zaszkodzić. Wysiłek w niskich temperaturach nie powinien być ani zbyt długi, ani zbyt intensywny - podsumowuje lekarz internista Małgorzata Kowalska.
Na co zwracasz szczególną uwagę podczas treningów w niepewną pogodę?
20%

rodzaj podłoża

32%

opady deszczu/śniegu

7%

temperaturę powietrza

1%

odpowiednią suplementację

3%

inne (zaproponuj w komentarzu)

37%

na nic. Jeśli mam ochotę trenować, to po prostu wychodzę z domu

zakończona

łącznie głosów: 183

Opinie wybrane


wszystkie opinie (60)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.