stat

Nigdy nie jest za późno na naukę pływania

12 października 2016 (artykuł sprzed 3 lat)
Rafał Sumowski

Pływackie szkoły dla dorosłych zyskały w ostatnim czasie na popularności przede wszystkim dzięki rosnącemu zainteresowaniu triathlonem, ale nie tylko. Jak przekonują trójmiejscy trenerzy, sportowego kraula można nauczyć się w każdym wieku, zaczynając nawet od przełamywania strachu przed wodą. Grupowe zajęcia to średnio koszt od 35 do 50 zł za ok. 40 minut, zaś za indywidualne lekcje zapłacimy od 50 do 80 zł.SPRAWDŹ SZKOŁY PŁYWANIA W KATALOGU TROJMIASTO.PL

Pływanie uchodzi za jedną z najzdrowszych form aktywności fizycznej. Jak wszystkie ćwiczenia w wodzie koryguje wady postawy, kształtuje prawidłową sylwetkę ciała, usprawnia motorykę i koordynację ruchową, a ponadto kształtuje charakter.

Nauka pływania najczęściej kojarzona jest z zajęciami dla dzieci. W Trójmieście nie brakuje jednak szkół prowadzących treningi dla dorosłych. Dotyczy to zarówno podstaw, jak i doskonalenia technik dla tych, którzy chcą podnosić swoje umiejętności.

- Zainteresowanie doskonaleniem technik pływania wśród dorosłych to w dużej mierze efekt tzw. boomu na triathlon. Przygotowanie do zawodów w elemencie pływackim to obecnie dość częsta motywacja. Są jednak i osoby, które decydują się nauczyć pływania od zera, aby przełamać własne opory. Na treningi decydują się osoby w różnym wieku. Sam pracuję nawet z panem, który ma już ponad 70 lat - mówi Sławomir Wolniak ze szkoły pływania Victoria, która prowadzi zajęcia na Witominie.
POZNAJ NAUKĘ PŁYWANIA TOTAL IMMERSSION

- Zdarza się, że rodzice przychodzą z dziećmi i proponujemy im, by zamiast czekać na nie i pić kawę z automatu, wykorzystali ten czas i sami popływali na torze obok. Nie brakuje też osób, które boją się wody i chcą się z nią oswoić na przykład przed wyjazdem na wakacje - dodaje Szymon Dolega, trener Sport-evo, które prowadzi kompleksowe zajęcia na terenie całego Trójmiasta.
Po jakim czasie widać efekty pływackich treningów? Tu wiele zależy od indywidualnych predyspozycji oraz poziomu, z którego startujemy.

- Są przypadki, że pierwszą lekcję poświęca się wyłącznie na wdechy i wydechy. Miałem podopieczną, która nie umiała pływać, a po trzecich zajęciach przepływała na plecach cały basen po kilka razy. Zdarzały się też osoby, z którymi pracowałem ponad rok zanim opanowały podstawowe style i techniki. Nie ma reguły - przyznaje Wolniak.
Praca z dorosłymi na początku różni się od treningów z dziećmi. Szczególnie dla tych, którzy uczą się dopiero podstaw, istotne jest pokonanie bariery psychologicznej.

- Dzieci szybciej załapują podstawy, bo nie mają ograniczeń związanych ze strachem i świadomością, czym grozi na przykład zachłyśnięcie się wodą. Są zatem bardziej rozluźnione, a u dorosłych napięcie mięśniowe schodzi dużo później. Często zaczynamy więc od pracy nad rozluźnieniem. Później idzie z górki. Przy dwóch treningach w tygodniu, w pół roku można nauczyć się pływać kraulem sportowym i złapać podstawy poprawnego technicznie pływania żabą wraz z wydechem do wody - wyjaśnia Dolega.
Zajęcia w szkołach dla dorosłych prowadzone są indywidualnie lub grupowo. Te pierwsze są oczywiście droższe. Za 45-minutową sesję pod okiem trenera trzeba zapłacić od ok. 50 do 80 zł w zależności od poziomu zaawansowania i wybranych technik. Do tego najczęściej należy doliczyć koszt wejścia na basen, czyli ok 15 zł. Ci z bardziej zasobnymi portfelami mogą zdecydować się na wynajęcie całego toru, ale to już dodatkowa opłata w wysokości nawet 80-100 zł.

Niektóre szkoły prowadzą zajęcia w duetach, które dla indywidualnych uczestników wychodzą nieco taniej. Natomiast udział w zajęciach grupowych to koszt ok 35 do 50 zł. W każdym z powyższych taniej wychodzi, gdy zdecydujemy się na karnety.Zobacz naukę pływania metodą Total Immersion.