Odzież termoaktywna dla uprawiających sport. Kiedy korzystać?

5 grudnia 2020, 7:00
Damian Konwent
Najnowszy artukuł na ten temat Jak przeżyć Wielkanoc i być fit?
Odzież termoaktywna to nie tylko bluza czy spodnie, ale również czapka i rękawiczki. Więcej zdjęć (1)

Odzież termoaktywna to nie tylko bluza czy spodnie, ale również czapka i rękawiczki.

fot. Leszek Glasner/123rf.com

Odzież termoaktywna to nie tylko bluza czy spodnie, ale również czapka i rękawiczki.

fot. Leszek Glasner/123rf.com

Odzież termoaktywna utrzymuje temperaturę ciała, odprowadza pot, zapobiega przegrzaniu i wyziębieniu organizmu, więc to idealne rozwiązanie dla miłośników przeróżnych aktywności fizycznych. Ceny wahają się od 50 do 300 zł. - To niezbędnik biegacza w okresie jesienno-zimowym - mówi Łukasz Szafran - kierownik SklepuBiegacza w GCH Manhattan.Poradnik dla aktywnych - wszystkie artykuły na Trojmiasto.plOdzież termoaktywna przeznaczona jest dla miłośników wszelakiej aktywności fizycznych.

- Korzystają z niej nie tylko biegacze. Doskonale sprawdzi się podczas ćwiczeń w siłowni czy w domu. Chętnie sięgają po nią również rowerzyści i sportowcy uczestniczący w grach zespołowych, jak piłka nożna, koszykówka, siatkówka czy piłka ręczna. W obecnym okresie przyda się na pewno tym, którzy wybierają się na narty czy snowboard - zapewnia Szymon Karwowski, kierownik sklepu R-gol w GCH Manhattan.
Jednym z jej głównych zadań jest utrzymywanie stałej temperatury ciała, a nie ogrzewanie, z czym często jest mylona. To dzięki specjalnej konstrukcji włókien i strukturze materiału odprowadza pot z powierzchni ciała. Zbiera z niej wilgoć do zewnętrznej warstwy, a więc skóra pozostaje sucha. Zapewniają dobrą wentylację, więc zimą zachowają ciepło, a latem nas ochłodzi. Korzystać z niej można zatem przez cały rok.

- Kilkadziesiąt minut biegania sprawi, że będziemy cali mokrzy, więc ubrani w zwykłą bawełnianą odzież szybko możemy się przeziębić w grudniowej aurze. Dlatego odzież termoaktywna to niezbędnik biegacza w okresie jesienno-zimowym. Latem już mniej, gdyż treningi w tym okresie nas tak nie wyziębiają - mówi Łukasz Szafran, kierownik SklepuBiegacza.

Stoki narciarskie na Pomorzu chcą rozpocząć działalność. Czekają na mrózWażną zaletą są także właściwości bakteriobójcze, więc mając na sobie taką odzież nie będziemy czuli nieprzyjemnych zapachów. Pot to głównie woda, tłuszcze, mocznik, białka czy sole mineralne. Woni nadają mu go dopiero bakterie rozkładające składniki potu. Odzież termoaktywna powinna zawierać w strukturze nitki z jonami srebra, które neutralizują je i zapobiegają ich rozwojowi. To powoduje, że nawet w czasie intensywnego wysiłku nie czujemy nieprzyjemnej woni.

Zalety odzieży termoaktywnej

  • zachowuje stałą temperaturę ciała
  • odprowadza pot z powierzchni ciała
  • pozwala skórze lepiej oddychać
  • zapobiega przegrzaniu i wyziębieniu organizmu
  • likwiduje nieprzyjemny zapach
  • zachowuje komfort ruchu


Biegasz? Sprawdź, jak się ubrać, aby się nie przeziębićCo ciekawe, oprócz standardowych koszulek z krótkim bądź długim rękawem czy spodni, biegacze w obecnie panujących warunkach sięgają także po termoaktywne bluzy, czapki czy rękawiczki. Na półkach sklepowych można znaleźć produkty wielu producentów. Ceny wahają się od 50 do 300 zł.

- Działają na tej samej zasadzie, gdyż zwykła czapka będzie zbierała wilgoć. Bieganie przy temperaturze nawet 2-3 stopni jest zatem prostą drogą do łóżka. Ludzie mają tego coraz większą świadomość, co widać chociażby po zainteresowaniu produktami w naszym sklepie - tłumaczy kierownik SklepuBiegacza.

Zadbaj o odpornośćNa końcu podstawowym kryterium dla miłośników aktywności fizycznych jest komfort. Odzież przylega do ciała, a przy tym nie krępuje ruchów i nie powoduje otarć. Najważniejsze chyba jednak jest to, że nie ograniczają aktywności ruchowej, a dzięki przyjemnym w dodatku materiale powodują, że wysiłek jest jeszcze przyjemniejszy.
Czy korzystasz z odzieży termoaktywnej w trakcie wysiłku?
57%

tak, za każdym razem

18%

tak, ale tylko przy intensywnym treningu

8%

nie, ale zacznę

17%

nie, trenuję w bawełnianej odzieży

zakończona

łącznie głosów: 353