Pakistańczyk mistrzem Pomorza w squashu

Krzysztof Kochanowicz
29 października 2013 (artykuł sprzed 10 lat)
Uczestnicy Otwartych Mistrzostw Pomorza w squashu zorganizowanych przez gdański klub Hedonia Uczestnicy Otwartych Mistrzostw Pomorza w squashu zorganizowanych przez gdański klub Hedonia

W gdańskim klubie Hedonia zostały rozegrane Otwarte Mistrzostwa Pomorza w squashu. Do rywalizacji stanęło 16 zawodników. Zwyciężył Pakistańczyk Tahir Khan, pokonując w finale zawodnika z Gdyni, Krzysztofa Samonka.

Skład drabinki turniejowej uzasadniał określenie turnieju mianem Mistrzostwa Pomorza. Oprócz zawodników z Trójmiasta do Hedonii przyjechali zawodnicy z Koszalina i Szczecina. Poza tym wystartował jeden przedstawiciel Dąbrowy Górniczej. Patrząc na układ spotkań można było się spodziewać kilku zaciętych meczów. Rozgrywki potwierdziły te przewidywania.

W pierwszych spotkaniach nie było niespodzianek. Faworyci, plasujący się najwyżej w rankingu Polskiej Federacji Squasha swoje mecze wygrywali spokojnie, zachowując siły na dalsze etapy rywalizacji. Formuła turnieju zakładała walkę o każde miejsce. Dzięki temu zawodnicy, którzy przegrywali pierwsze spotkania, nadal mieli o co rywalizować. Pierwsza runda pokazała, kto ma szansę walczyć o zwycięstwo. Największych emocji na tym etapie dostarczyło spotkanie Jakuba Owczarza z Andrzejem Lasotą. Widać było dobrą formę Krzysztofa Samonka i świetne umiejętności gościa ze Szczecina, Tahir'a Khan'a. Pierwszy mecz przegrał, po walce, najmłodszy zawodnik turnieju, Oskar Borkowski z Koszalina, jeden z lepiej zapowiadających się polskich juniorów.

Najbardziej zacięte spotkanie o zajęcie jak najwyższego miejsca w dolnej części tabeli rozegrali Jan Wawrykiewicz i Janusz Stanisławczyk. Decydujący set ich pojedynku zakończył się wynikiem 16:18 (w squashu set gra się do 11 zdobytych punktów).

W meczu o brąz zmierzyli się dwaj znani w Trójmieście trenerzy squasha - Andrzej Gołębiowski i Dariusz Korzeniewski. To był mecz na miarę walki o miejsce na podium. Po 5 zaciętych setach zakończył się zwycięstwem Gołębiowskiego 3:2.

W finale na korcie stanęli Krzysztof Samonek i Tahir Khan. We wcześniejszych meczach obaj nie stracili nawet seta. Ich rywalizacja była zacięta. Kiedy wszystko wskazywało na to, że doświadczony Pakistańczyk, który do Polski przyjechał po kilku latach spędzonych w kolebce squasha - Wielkiej Brytanii, wyjedzie z Gdańska nie straciwszy nawet seta, w 3. secie Samonek pokazał klasę i wygrał go 11:6. Czwarty i jak się później okazało ostatni set, to popis gry Khan'a, który kontrolował wydarzenia na korcie i nie dał się zaskoczyć mocno zmęczonemu już Samonkowi.

Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 3:1 (11:6, 11:9, 6-11, 11:7) dla Tahir'a Khan'a, który został Mistrzem Pomorza w squashu.

Medaliści turnieju dostali nagrody pieniężne ufundowane przez klub Hedonia Sport.

Wszyscy zawodnicy wzięli udział w losowaniu nagród rzeczowych. Uczestnicy Otwartych Mistrzostw Pomorza podkreślali dobrą organizację turnieju i cieszyli się z niezłej frekwencji i udziału publiczności.

-Tytuł mistrzowski zasłużenie powędrował z Tahirem do Szczecina. W jego grze widać było wieloletnie doświadczenie i umiejętności, które zaczął zdobywać w wieku 5 lat, kiedy pierwszy raz stanął na korcie. Myślę, że jeszcze nie raz o nim usłyszymy w relacjach z innych turniejów w Polsce. Musimy w Trójmieście ciężko pracować, żeby w przyszłym roku odbić nasze trofeum! Tym bardziej zachęcam wszystkich do chwycenia za rakiety i grania w squasha - skomentował zawody ich współorganizator, Andrzej Gołębiowski, trener II stopnia ESF (Europejska Federacja Squasha).

Na zdjęciu od lewej: A.Gołębiowski, T.Khan, K.Samonek Na zdjęciu od lewej: A.Gołębiowski, T.Khan, K.Samonek