Pierwsze mistrzostwa Europy morsów. Zapisy do końca listopada

29 października 2019, 16:40
Rafał Sumowski

Do 30 listopada można zapisać się do startu w mistrzostwach Europy morsów, które 7 i 8 grudnia odbędą się w Marinie Gdańsk. Opłata startowa wynosi 60 zł za pierwszą i 40 zł za każdą kolejną kategorię. Udział może wziąć każdy chętny.

Mistrzostwa Europy morsów odbędą się po raz pierwszy. Historyczna impreza zagości w Gdańsku a jej organizacją zajęły się Polska Fundacja Morsów Lech Mors wraz z Urzędem Miejskim.

Zawody polegały będą na wyścigach pływackich w zimnej wodzie w trzynastu kategoriach wiekowych na dystansach: 25 i 50 metrów oraz w sześciu kategoriach na dystansach: 100, 200 i 400 m.

Dodatkowo odbędą się wyścigi sztafet 4x25 stylem dowolnym z udziałem kobiet i mężczyzn. Ponieważ celem jest rywalizacja w zimnej wodzie, startujący nie będą mogli stosować pianek termoizolacyjnych.

Morsy chcą na igrzyska olimpijskieStarty będą odbywać się z "wody" w torach zainstalowanych pomiędzy pomostami jachtowymi. W przeszłości odbywały się tu już międzynarodowe mistrzostwa Polski w pływaniu ekstremalnym.

Organizatorzy szacują, że na starcie mistrzostw Europy stanie około 250 uczestników.

- Napływają zgłoszenie z Polski, Anglii, Niemiec, Belgii, Danii czy Białorusi. W zawodach może wziąć udział każdy chętny, kto czuje się na siłach, nie ma przeciwwskazań lekarskich i podpisze zobowiązanie, że startuje na własną odpowiedzialność - wyjaśnia sekretarz Polskiej Fundacji Morsów Andrzej Banasiak.

Morsowanie w cyklu Aktywna babeczkaTak wyglądały mistrzostwa Polski morsów w Gdańsku w 2017 roku.


O bezpieczeństwo uczestników zadbają ratownicy WOPR, lekarz i płetwonurek. Przed rozegraniem mistrzostw odbędzie się dwukrotne badanie czystości wody.

Mistrzostwa Europy morsów. Formularz zgłoszeniowyZapisy prowadzone są przez internet do 30 listopada. Wypełniony formularz należy wysłać na adres biuro@lechmors.pl, a następnie uiścić opłatę startową na wskazane przez organizatorów konto: 691160 2202 0000 0002 8263 3603.

Wpisowe wynosi 60 zł za starte w pierwszej wybranej kategorii i 40 zł za każdą kolejną oraz udział w sztafecie. Za dodatkowe 100 zł można zapisać się także na imprezę integracyjną, która odbędzie się przy okazji zawodów.

Morsowanie - jak zacząć, na co uważać?Ambasadorami imprezy zostali m.in. aktorzy Piotr Zelt i Ewa Kasprzyk, były mistrz świata w pięściarstwie Dariusz Michalczewski czy reprezentant Polski w piłce ręcznej, srebrni i brązowy medalista mistrzostw świata Artur Siódmiak.

Mistrzostwom towarzyszyć będzie akcja charytatywna służąca zainicjowaniu nowatorskiego programu mającego na celu poprawę bezpieczeństwa i zapobieganie utonięciom dzieci podczas przebywania nad wodą: nauki pływania, sposobów radzenia sobie w ekstremalnych sytuacjach i wiedzy z zakresu ratownictwa wodnego.

Zobacz jak przebiegały mistrzostwa w pływaniu ekstremalnym w Sopocie w 2014 roku.
Czy pływałeś kiedyś w lodowatej wodzie?
31%

tak, regularnie

21%

tak, zdarzyło się kilka razy

3%

spróbowałem raz i więcej nie zamierzam

14%

nie, ale chcę spróbować

31%

nie i nie mam ochoty

zakończona

łącznie głosów: 195