stat

Plac do treningów parkour powstał na Witominie

8 kwietnia 2019, 7:00
Patryk Szczerba

Nowy plac sportów miejskich, gdzie swoje umiejętności będą podnosić uprawiający parkour, został otwarty na Witominie zobacz na mapie Gdyni. Z obiektu można korzystać bezpłatnie.Parkour jest formą aktywności fizycznej, polegającą na efektywnym, użytecznym i bezpiecznym przemieszczaniu się po dowolnym terenie. Traceur - osoba uprawiająca tę zyskującą popularność dyscyplinę przeskakuje przez murki i barierki, wspina się na ściany i skacze między wszelkimi napotkanymi przeszkodami.

Wcześniej potrzebne są jednak godziny treningów w zamkniętej sali albo na świeżym powietrzu - na specjalnie zaaranżowanych placach z murkami i przeszkodami. W Gdyni takie miejsce znajduje się już na Leszczynkach. Drugie zostało właśnie otwarte na Witominie.

To inwestycja, która powstała dzięki budżetowi obywatelskiemu. Kilkanaście miesięcy trwały rozmowy na temat lokalizacji. Ostatecznie zdecydowano, że najlepszym miejscem będzie teren przy skwerze nieopodal stawku przy ul. Wielkokackiej.

Podczas inauguracji można było podziwiać adeptów tej wywodzącej się z Francji aktywności fizycznej w akcji. Przy sprzyjającej pogodzie zebrani obserwowali skoki i wspinaczkę na betonowe przeszkody. Odbyły się także treningi najmłodszych prowadzonych przez członków Gdyńskiej Akademii Parkouru.

Niewykluczone, że zajęcia będą się na Witominie odbywały regularnie, przy wsparciu rady dzielnicy. Na razie miłośnicy parkouru będą wykorzystywać teren, by doskonalić swoje umiejętności. Zapewniają, że warto poznać tę dyscyplinę. Ćwiczyć mogą osoby w wieku od 8 lat.

- Poprzez starannie dobrane treningi parkour pozytywnie wpływa na poprawę zdolności motorycznych takich jak siła, wytrzymałość, gibkość i koordynacja ruchowa. Poprawia również naszą wyobraźnię i kreatywność - opowiadają członkowie Gdyńskie Akademii Parkour.
Z urządzeń można korzystać bezpłatnie. Jako że to inwestycja z budżetu obywatelskiego, teren jest otwarty dla wszystkich chętnych.

Parkour w Gdańsku na Movement Arena


Co sądzisz o akrobatycznych dyscyplinach jak parkour?
55%

świetna forma aktywności, podobają mi się

26%

ciekawe, ale wymagające i chyba dość niebezpiecznie

19%

to nie dla mnie, wolę inne dyscypliny

zakończona

łącznie głosów: 186