Pływalnie i baseny w Trójmieście. Kiedy zostaną otwarte?

5 czerwca 2020, 14:00
Rafał Sumowski

Od soboty, 6 czerwca, baseny i pływalnie mają zgodę na ponowne otwarcie przy zachowaniu reżimu sanitarnego. W Trójmieście większość placówek czeka jednak do połowy czerwca, a niektóre nawet później. Sprawdźcie, gdzie, kiedy i przy jakich obostrzeniach znów będzie można wybrać się popływać.Pływalnie i baseny w TrójmieścieZgoda na otwarcie pływalni obowiązuje od 6 czerwca w ramach IV etapu "odmrażania" sportu. Zarówno zarządzający obiektami, jak i ich klienci będą musieli stosować się do obowiązującego reżimu sanitarnego.

Odwiedzający pływalnie będą musieli także zasłaniać usta i nos maseczkami aż do momentu wejścia do szatni, myć i dezynfekować ręce po kontakcie z często używanymi elementami wyposażenia. Stosować się będzie trzeba do zachowania dwumetrowego dystansu społecznego. Ograniczone będzie funkcjonowanie z szatni. Obiekty będą wyposażone nie tylko w środki dezynfekcyjne, ale i plakaty informacyjne oraz dodatkowe środki ochrony.

Z miejskich basenów w Gdyni będzie można korzystać już od 8 czerwca. Ta data obowiązuje jednak kluby pływackie. Indywidualni użytkownicy będą mogli korzystać z nich od 15 czerwca. Dostępne będą trzy baseny: w Szkole Podstawowej nr 12, SP 40 oraz SP 42. W związku jednak z przebudową węzła drogowego S6 w dwóch z wymienionych placówek - SP12 oraz SP42 - nastąpi przerwa w dostawie ciepłej wody przez OPEC. Stanie się to w dniach 15-21 czerwca. Po tym terminie konieczne będzie kilkudniowe podgrzanie wody w basenach, co oznacza, że udostępnienie ich do indywidualnej eksploatacji w wymienionych szkołach nastąpi 27 czerwca.

Pływalnie miejskie zarządzane przez Gdański Ośrodek Sportu mieszczące się na Chełmie, Orunii, Osowie oraz Stogach wznowią działalność od 19 czerwca. Obiekty będą dostępne dla użytkowników codziennie, w godzinach 9-20 i będą funkcjonować w systemie aquapark, tzn. z możliwością wejścia o dowolnej porze na 60 minut z opcją przedłużenia pobytu za dopłatą. Tak będzie można z nich korzystać do końca wakacji, tj. do 31 sierpnia. W przypadku Pływalni Chełm jednorazowo skorzysta 28 osób. W przypadku pozostałych liczba ta wyniesie 23 osoby.

Nowych basenów w Gdańsku na razie nie będzie- Wszystkie osoby chętne do skorzystania z pływalni, a mające ewentualne obawy związane z przebywaniem w wodzie, możemy uspokoić. Liczne instytucje zdrowia publicznego na całym świecie, w tym WHO i CDC, zgodnie podkreślają, że nie wykazano dotychczas przypadków zakażenia SARS-CoV-2 poprzez wodę przeznaczoną do spożycia ani wodę do celów rekreacyjnych o kontrolowanej jakości, w tym wodę w basenach kąpielowych, poddawaną uzdatnianiu i dezynfekcji - wyjaśnia Grzegorz Pawelec, starszy specjalista ds. komunikacji GOS.
W Sopocie pływalnia MOSiR przy ul. Haffnera zostanie otwarta dopiero w połowie sierpnia. Aktualnie obiekt przechodzi prace remontowe i porządkowe. W ich skład wchodzi m.in. wymiana oświetlenia nad niecką basenową, wymiana paneli natryskowych, orurowania, położenie polimeru antypoślizgowego w szatniach czy wymiana płytek pomiędzy natryskiem a wejściem na halę basenową.

Najważniejsze wytyczne związane z funkcjonowaniem basenów i pływalni od 6 czerwca

  • jednorazowo liczba korzystających z obiektu nie może przekroczyć 50 proc. maksymalnego obciążenia, ale nie więcej niż 150 osób
  • należy zachować 2 m odległości pomiędzy osobami w: kolejce, szatni, przebieralni, toaletach itp.
  • na jednym torze mogą przebywać maksymalnie cztery osoby
  • obowiązuje dezynfekcja rąk i ścisłe przestrzeganie higieny
  • ograniczenie liczby osób korzystających w jednym czasie z saun do 50 proc. maksymalnej zajętości
  • obowiązkowe noszenie osłon ust i nosa przez użytkowników z wyłączeniem kąpieli i pływania w basenie - osłona ust i nosa powinna być zdjęta i pozostawiona wraz z ubraniem w przebieralni


Pełne wytyczne dotyczące funkcjonowania basenów i pływalniOd soboty, 6 czerwca, czynna będzie Aquastacja. Jej goście będą mieli dostęp do pływalni, lecz sauny będą jeszcze nieczynne.

- Dodatkowo wyznaczymy strefę zbiórki tak, aby klienci z jednej godziny nie musieli stykać się z tymi z poprzedniej lub kolejnej. Cennik nie ulegnie zmianom w stosunku do tego sprzed pandemii - informuje koordynator obiektu Klaudia Tęsiorowska-Tutaj.
12 czerwca otworzy się pływalnia Centrum Sportowe u Jezuitów.

- Czekamy na decyzję sanepidu. Na początku będziemy jednak obsługiwać głównie osoby, które mają u nas opłacone zajęcia i wykupione lekcje, a więc tym, którzy już zainwestowali. Na pełne otwarcie trzeba będzie jeszcze poczekać - tłumaczy Piotr Płosaj, zarządzający centrum sportowym.

Zobacz, jak przebiega serwis, naprawa i czyszczenie aquaparku w Sopocie


Od 1 lipca zaprasza Aquapark Sopot, który otworzy się ze wszystkimi tarasami i basenami.

- Termin podyktowany jest względami ekonomicznymi. Koło 10 czerwca zaczniemy nalewać wodę, a w ostatnim tygodniu miesiąca czekają nas ostatnie testy filtracyjne i badania wody. Wiemy, że hala basenowa jest bezpieczna. Możemy pomieścić jednorazowo około 800 osób, dlatego ograniczenie do 150 jest dla nas odczuwalne. Liczymy jednak na to, że do tego czasu ten limit zostanie jeszcze podniesiony. Jesteśmy w trakcie budowania nowego cennika - wyjaśnia Piotr Stefański, dyrektor marketingu i sprzedaży w Aquapark Sopot.
Na pełne otwarcie szykuje się też Aquapark Reda, ale na konkretny termin trzeba jeszcze poczekać. Od soboty, 6 czerwca, czynny będzie jedynie basen sportowy oraz saunarium.

- Liczymy, że otworzymy pozostałe części obiektu jeszcze w czerwcu. Samo ich przygotowanie potrwa około dwóch do trzech tygodni - mówi Aneta Mirończuk, marketing manager Aquapark Reda.
Czy zamierzasz się wybrać niebawem na pływalnię?
60%

tak, nie mogę się doczekać

13%

poczekam na opinie tych, którzy pójdą pierwsi

27%

nie, dopiero gdy zostaną zniesione kolejne obostrzenia

zakończona

łącznie głosów: 635