Pływanie dla dzieci. Kiedy zaczynają, kiedy pierwszy start w zawodach?

28 października 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Rafał Sumowski

W Sopocie rozegrano memoriał Andrzeja Pawińskiego. Wystartowało w nim 166 pływaków, w tym liczni reprezentanci trójmiejskich sekcji. Ich trenerzy opowiedzieli nam, kiedy najlepiej zacząć starty i o czym należy pamiętać, decydując się na treningi pływania sportowego. Predyspozycje i talent ułatwiają bowiem tylko dobry start, a reszta to ciężka praca i godziny treningów.

W memoriale Andrzeja Pawińskiego - nauczyciela, radnego, instruktora pływackiego, działacza ZHP, współzałożyciela Klubu Uczniowskiego "Siódemka" i pierwszych klas sportowych w Sopocie o profilu pływackim, tenisowym i koszykarskim - wzięło udział 166 adeptów pływania reprezentujących 11 klubów. Rywalizacja toczyła się w siedmiu kategoriach wiekowych dziewcząt i chłopców, a do końcowej klasyfikacji liczone były punkty wielobojowe za dwa starty.

Podczas zawodów rekord okręgu pomorskiego 13-latków pobił Mikołaj Filipiak z UKS 7 Sopot, który na 400 m stylem dowolnym uzyskał czas: 4:15,63. Wszyscy uczestnicy, trenerzy, goście otrzymali pamiątkowe medale i upominki, a najlepsi - nagrody. Organizatorem memoriału był sopocki MOSiR oraz UKS 7 Sopot, a imprezę wsparła firma "Ziaja".

Trenerów trójmiejskich sekcji pływackich zapytaliśmy o to, jak wyglądają ścieżki przygotowań do pływania wyczynowego i startu w zawodach. Te są bardzo zróżnicowane i dowodzą, że pływanie to sport dla wszystkich, ale bardzo mocno uzależniony od pasji i chęci.

- Do szkółki przyjmujemy od czwartego roku życia, ale to wcale nie daje handicapu, by zostać mistrzem świata i okolic. To przede wszystkim oswajanie z dyscypliną. Złoty wiek na rozpoczęcie pływania ukierunkowanego sportowo to 6-7 lat. Każde dziecko ma swoje tempo rozwoju. Te, które szybko osiągają dobre wyniki na początku, później przeżywają kryzys emocjonalny, gdy z biegiem czasu rówieśnicy zaczynają je doganiać. Ważne jest to, aby nie zaniedbać wszechstronnego wychowania fizycznego. Zbyt wczesne ukierunkowanie wyłącznie na pływanie nie jest dobrym rozwiązaniem - wyjaśnia Marek Gula z Delfina Gdynia.
Zwycięzcy poszczególnych kategorii wiekowych:
10 lat - Marta Wiśniewska, Delfin Gdynia - 528 pkt. , Tomasz Boboryk, Delfin Gdynia - 342 pkt.
11 lat - Aleksandra Jasińska, Ósemka Starogard Gdański - 779 pkt., Mateusz Wasilewski, Tri-Team Rumia - 705 pkt.
12 lat - Natalia Rosińska, Dwójka Tczew - 1008 pkt., Jakub Olszyński-Seklecki, Żabianka Gdańsk - 548 pkt.
13 lat - Aleksandra Szargiej, Żabianka Gdańsk - 1037 pkt., Mikołaj, Filipiak UKS 7 Sopot - 1009 pkt.
14 lat - Zofia Chrzan, Lokomotywa Sopot - 1115 pkt., Jakub Drewek, Dwójka Tczew - 933 pkt.
15 lat - Martyna Czerwińska, Dwójka Tczew - 833 pkt., Kacper Wierciński, Dwójka Tczew - 905 pkt.
16 lat - Marta Kuchta, Dwójka Tczew - 1270 pkt., Dawid Malicki, Rekiny Osielsko - 909 pkt.


Przejście ze szkółki do sekcji czy klasy pływackiej wiąże się z gotowością do częstszych treningów, w przypadku sekcji nawet czterech i więcej dni w tygodniu. Start w zawodach przychodzi z czasem i wynika przede wszystkim z chęci sprawdzenia się na tle rówieśników.

- Nie ma reguły. To nie jest pięściarstwo, w którym przygotowanie do pierwszej walki zajmuje określony czas. Nie ma obowiązku startów ani określonych limitów. Jeśli dziecko jednak poświęca tyle czasu na treningi i samo chce przystąpić do rywalizacji, może nawet z marszu wystartować w zwodach z serii "no time", gdzie nie mierzymy czasu. Mądrością trenera jest oczywiście to, aby nie dopuścić kogoś, kto sobie nie poradzi. W pływaniu talent jest ważny, ale pozwala jedynie na dobry start. Znacznie bardziej liczy się ciężka praca i stopniowe, mądre zwiększanie obciążeń, a także pozytywne wzmacnianie pasji - dodaje Gula.

Zofia Chrzan pobiła dwa rekordy Polski do lat 14 w pływaniu- Pierwsze starty w zawodach przychodzą zazwyczaj w wieku 8-10 lat. Wcześniej to bardziej nauka i poznawanie technik. Oczywiście organizuje się wcześniej wewnętrzne zawody, ale bardziej w charakterze zabawy. Poważne przygotowanie do zawodów zaczyna się natomiast w wieku 14 lat, bo od tego wieku można brać udział w mistrzostwach Polski swoich roczników. Ponadto dziewczynki w wieku 14, a chłopcy w wieku 15 lat mogą dodatkowo startować w zawodach open, czyli razem z seniorami - wyjaśnia trener Jarosław Gawlik z Lokomotywy Sopot.
Kluczowy okres dla podjęcia decyzji o kontynuowaniu pływania wyczynowego przychodzi w wieku 11-13 lat.

- To pierwszy przełomowy moment, w którym należy określić, czy jest sens trenować więcej. Drugi to przejście do liceum. O ile nie jest się w klasie sportowej, ciężko wówczas pogodzić pływanie na wysokim poziomie z nauką. Niewielu to potrafi - wyjaśnia trener Gawlik.
Czy pływanie to twoim zdaniem dobry sport dla dziecka?
70%

zdecydowanie tak

23%

tak, ale wyłącznie rekreacyjnie

4%

nie wiem, to sport jak każdy inny

3%

nie, są lepsze formy aktywności dla dzieci

zakończona

łącznie głosów: 291