Ponad 10 tys. rowerzystów przejechało przez Trójmiasto

14 czerwca 2015 (artykuł sprzed 6 lat)
Michał Jelionek

Wielki Przejazd Rowerowy 2015

Rekordowa liczba cyklistów uczestniczyła w 19. edycji Wielkiego Przejazdu Rowerowego 2015. Ponad 10 tys. miłośników "dwóch kółek" przejechało ulicami ośmiu miast aglomeracji Trójmiasta.Tradycyjnie już, Wielki Przejazd Rowerowy utworzyły dwa gigantyczne peletony cyklistów, które wystartowały z przeciwnych kierunków. Po godz. 17-tej potężne sznury rowerzystów spotkały się i połączyły na granicy Sopotu i Gdyni, a następnie wjechały na metę imprezy zlokalizowanej w Kolibkach zobacz na mapie Gdyni.

- To wspaniała akcja, której jestem uczestnikiem od lat. Mocno dopinguję takim inicjatywom. Życzę żeby ta akcja rozrosła się o kolejne miasta. Może nawet o Toruń. W końcu autostradę też można zamknąć - śmieje się Andrzej, rowerzysta.

Rowerowa demonstracja najszybciej rozpoczęła się w Tczewie. Cykliści z tego miasta wyruszyli z Dworca PKP w kierunku Trójmiasta kilka minut po godz. 12 i po drodze zabierali ze sobą rowerzystów z Pruszcza Gd., Gdańska i Sopotu. Nieco później z Wejherowa do Gdyni ruszył peleton północny, który przejechał przez Redę, Rumię i centrum Gdyni. Ponadto, kolumny jednośladów we własnym zakresie zasilali rowerzyści ze Słupska, Elbląga, Malborka, Lęborka, Starogardu Gd. czy Kościerzyny.

- Celem tej imprezy jest pokazanie wszystkim jak nas, rowerzystów, na tym świecie jest dużo. To również taki sygnał dla innych, aby traktowali nas świadomie, ale również my powinniśmy jeździć świadomie - tłumaczy Anna, uczestniczka przejazdu.

Trójmiejski przejazd to nierozłączny element ogólnopolskich obchodów "Święta Cyklicznego", czyli najważniejszego dnia polskiej kultury rowerowej, który obchodzimy w naszym kraju 14 czerwca. I właśnie w niedzielę tysiące fanów jednośladów wyjechało na ulice swoich miast. Obok Trójmiasta, hucznie świętowano m.in. w Krakowie i we Wrocławiu.

Czytaj także: Dwie duże imprezy rowerowe w Trójmieście. Będą utrudnienia w ruchu

Niedzielny przejazd odbył się pod hasłem "Rowerowa Metropolia jest Okey". To maksyma przyświecająca idei połączenia dwóch sfer - rowerowej i muzycznej. W tym roku organizatorzy zdecydowanie wzbogacili oprawę muzyczną imprezy. Na scenie przed piknikującymi i odpoczywającymi w gdyńskich Kolibkach rowerzystami zaprezentowało się w sumie pięć kapel.

W 19. edycji Wielkiego Przejazdu Rowerowego padł rekord frekwencji. Więcej zdjęć (1)

W 19. edycji Wielkiego Przejazdu Rowerowego padł rekord frekwencji.

fot. mj/trojmiasto.pl

W 19. edycji Wielkiego Przejazdu Rowerowego padł rekord frekwencji.

fot. mj/trojmiasto.pl

Co myślisz o masowych przejazdach rowerowych?
32%

to bardzo ciekawa i potrzebna inicjatywa

18%

to dobry pomysł, ale nie powinien być organizowany więcej niż raz w roku

15%

kocham jazdę na rowerze, ale tej akcji nie popieram

35%

to paraliż całego Trójmiasta, jestem zdecydowanie na nie

zakończona

łącznie głosów: 1408