Biegasz? Sprawdź, jak się ubrać, aby się nie przeziębić

9 marca 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Damian Konwent
Trójmiasto oferuje wiele miejsc, gdzie swobodnie można pobiegać. Ważne jednak, by w okresie zimowo-wiosennym pamiętać o odpowiednim ubiorze. Więcej zdjęć (1)

Trójmiasto oferuje wiele miejsc, gdzie swobodnie można pobiegać. Ważne jednak, by w okresie zimowo-wiosennym pamiętać o odpowiednim ubiorze.

fot. Anna Bizoń/123rf.com

Trójmiasto oferuje wiele miejsc, gdzie swobodnie można pobiegać. Ważne jednak, by w okresie zimowo-wiosennym pamiętać o odpowiednim ubiorze.

fot. Anna Bizoń/123rf.com

Nadchodzi wiosna, a co za tym idzie cieplejsze dni. Wydawać się może, że w końcu możemy zrzucić warstwy ubrań, które ograniczają nas podczas biegania. Niestety okres przejściowy może nam również zaszkodzić, dlatego podpowiadamy, jak dobrać odpowiedni strój, aby się nie przeziębić, a także gdzie najlepiej udać się na wiosenne przebieżki w Trójmieście.Okres przejściowy pomiędzy zimą a wiosną często jest zdradliwy. Zmiana pogoda i temperatury może być szokiem dla organizmu. Często zapominamy, że pierwsze cieplejsze dni mogą nam zaszkodzić. Istnieje ryzyko przeziębienia, jeśli odsłonimy niektóre części ciała.

- Teoretycznie 60 proc. ciepła ucieka przez głowę, ale by tak się stało, musimy zakryć znaczną część ciała od stóp po szyję, a co za tym idzie wyposażyć się w odpowiedni strój, skarpetki, buty, a nawet rękawiczki. W innym przypadku z naszego ciała, głową ucieknie jedynie około 20 proc. ciepła - mówi nam Paweł, biegacz z Sopotu.
Praktyczne są bluzy termoaktywne z długim rękawem, tzw. longsleeve. Z pewnością nie powinny być ocieplane, gdyż długi rękaw ma zapewniać optymalny komfort, dlatego materiał powinien być oddychający. Dobrze służą jako pierwsza lub druga warstwa.

Maski antysmogowe dla biegaczy. Moda czy konieczność?Warto pomyśleć również o dodatkowej ochronie górnej części ciała, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie lekka kurtka lub bezrękawnik. Szczególnie ten drugi dobrze się sprawdzi, gdyż osłoni nasz korpus, a brak rękawów będzie gwarancją dobrej wentylacji. Wybierzmy takie, które będą posiadać również kaptur czy kieszenie zapinane na zamek, do których włożymy, np. klucze do mieszkania.

Na nogi załóżmy leginsy lub różnego rodzaju obcisłe spodnie, które lepiej utrzymają temperaturę. Wyróżnia się kilka rodzajów długości: krótkie, 3/4 i długie, jednak na wiosenne przebieżki specjaliści szczególnie polecają te dwa ostatnie.

Czapka z daszkiem lub termoaktywna może okazać się jednym z najważniejszych elementów naszej biegowej garderoby, ze względu na wspomniane uciekające z naszego ciała ciepło. Dodatkowym atutem może być fakt, że ochroni nas przed wiatrem, deszczem czy słońcem, a także wchłania pot, który potrafi zalewać oczy.

Getry kompresyjne nie tylko dla biegaczyZobacz naszą relację z biegu Ladies Run 2020


Ważną częścią naszej garderoby będzie również odpowiedni dobór obuwia. Musimy mądrze wybrać, ponieważ buty do biegania po asfalcie nie sprawdzą się dobrze podczas treningu w plenerze.

- Buty do biegania po ulicach są zazwyczaj lekkie i elastyczne. Przeznaczone są do użytkowania po twardych nawierzchniach czy chodnikach, czy asfalcie. Takie rozwiązanie sprawdzi się również w lesie, gdzie są ubite ścieżki. Tych ostatnich nie możemy jednak mylić z naturalnymi terenami, gdzie jest błoto czy piach. Tu z kolei musimy postawić na tzw. buty trailowe, które dzięki twardej powierzchni będą miały lepszą stabilizację - mówi nam pracownik Sklepu Biegacza w GCH Manhattan.

Bezpieczeństwo biegaczy. Czy zaświadczenie lekarskie powinno być obowiązkowe?

Gdzie najbardziej lubisz biegać?
14%

w mieście

47%

po lesie

19%

po parku

4%

po plaży

1%

w innym miejscu (napisz w komentarzu)

15%

bieganie nie jest dla mnie

zakończona

łącznie głosów: 213