Przebiegli półmaraton ulicami Gdyni

19 marca 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Rafał Borowski
Zobacz naszą relację z półmaratonu

Ponad 6 tys. osób wzięło udział w 2. edycji Onico Gdynia Półmaraton. Wśród nich znaleźli się reprezentanci ponad 30 krajów z Europy i Afryki. Podobnie jak w ubiegłym roku, pierwszy na mecie zameldował się Kenijczyk Hilary Maiyo Kimaiyo.2 edycja imprezy Onico Gdynia Półmaraton za nami. Pomimo temperatury oscylującej w granicach 3 stopni Celsjusza i wyjątkowo wietrznej pogody, wzięło w niej udział ponad 6 tys. biegaczy. To oznacza wzrost w porównaniu do ubiegłego roku. Na linii startu zameldowało się wówczas ponad 4. tys. śmiałków.

Zawodnicy zostali podzieleni na liczące po kilkaset osób grupy, które startowały w kilkuminutowych odstępach. Pierwsza fala wyruszyła punktualnie o godz. 10, a ostatnia niecałe pół godziny później.

Zawodnicy pochodzili z ponad 30 państw. Oprócz reprezentantów naszego kraju, których było oczywiście najwięcej, w zmaganiach wzięli udział również reprezentanci m. in. Ukrainy, Niemiec, Rosji, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Holandii czy Maroka. Nie zabrakło oczywiście absolutnych faworytów, czyli obywateli Kenii i Etiopii.

Zmagania na ulicach centrum miasta

Trasa półmaratonu wiodła ulicami centrum Gdyni. Kolejno były to: al. Jana Pawła II - Skwer Kościuszki - Świętojańska - al. Zwycięstwa (jezdnia w kierunku Śródmieścia) - Stryjska - Olimpijska - Sportowa - Łużycka - Stryjska - al. Zwycięstwa (jezdnia w kierunku Sopotu do wysokości al. Piłsudskiego, następnie jezdnia w kierunku Obłuża) - Władysława IV (jezdnia w kierunku Obłuża) - Jana z Kolna - Janka Wiśniewskiego (jezdnia w kierunku Śródmieścia) - nawrót na wysokości ul. Energetyków - Janka Wiśniewskiego (jezdnia w kierunku Obłuża) - Jana z Kolna - Wendy - Portowa - plac Kaszubski - Świętojańska - al. Piłsudskiego - Bulwar Nadmorski - al. Jana Pawła II.

Organizatorzy zatroszczyli się o to, aby zawodnicy zobaczyli na trasie najciekawsze zakątki miasta, m. in. Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, obiekty Gdyńskiego Centrum Sportu, ulicę Świętojańską czy Bulwar Nadmorski. Jednak tym razem, zmniejszona została liczba podbiegów i zbiegów na trasie. Suma przewyższeń wyniosła dokładnie 132 metry. Najniższy punkt na trasie znajdował się na wysokości 1 m n.p.m., a najwyższy 51 m n.p.m.Afrykańczycy znowu najlepsi

Podobnie jak rok temu, na podium stanęli wyłącznie reprezentanci krajów wschodniej Afryki. Pierwszy na mecie pojawił się Kenijczyk Hilary Maiyo Kimaiyo (01:02:55), drugi Etiopczyk Mengistu Zelalem Gezahegne (01:03:21), zaś trzeci Kenijczyk Bernard Muinde Matheka (01:04:23). Warto jednak wspomnieć, że czwarte miejsce przypadło naszemu rodakowi Tomaszowi Grycko (01:05:20).

- Brałem udział również w zeszłorocznym biegu, ale wtedy miałem nieco lepszy czas. Cieszę się, że i tym razem udało mi się wygrać. Jestem szczęśliwy - powiedział w rozmowie z nami Maiyo Kimaiyo wkrótce po przekroczeniu mety.
Gdyński półmaraton kandydatem do mistrzostw świata

Na koniec warto wspomnieć, że gdyński półmaraton jest oficjalnym kandydatem Polski do organizacji Mistrzostw Świata w tejże dyscyplinie w 2020 roku. Taką decyzję podjął w połowie listopada ubiegłego roku Zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Innymi chętnymi do goszczenia tych prestiżowych zawodów były Warszawa oraz Sopot z Gdańskiem. Decyzja dotycząca wyboru miasta-gospodarza zostanie podjęta przez Radę Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych pod koniec tego roku. Natomiast najbliższa edycja czempionatu odbędzie się w marcu 2018 roku w Walencji.

Czy kiedykolwiek przebiegłeś półmaraton?
35%

oczywiście, wielokrotnie

12%

tak, ale tylko jeden raz

16%

jeszcze nie, ale chętnie podejmę się tego

37%

nie, to nie dla mnie

zakończona

łącznie głosów: 455