Przejedź rowerem pod Martwą Wisłą

24 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
ras.
Tylko raz do roku rowerzyści mogą przejechać tunelem pod Martwą Wisłą. Najbliższa okazja już w niedzielę. Więcej zdjęć (2)

Tylko raz do roku rowerzyści mogą przejechać tunelem pod Martwą Wisłą. Najbliższa okazja już w niedzielę.

fot. Trojmiasto.tv

Tylko raz do roku rowerzyści mogą przejechać tunelem pod Martwą Wisłą. Najbliższa okazja już w niedzielę.

fot. Trojmiasto.tv

W środę mijają trzy lata od oddania do użytku tunelu pod Martwą Wisłą. Z tej okazji, zgodnie z nową tradycją, w niedzielę odbędzie się tam wielki przejazd rowerowy. Amatorzy dwóch kółek będą mogli przejechać trasą na co dzień dla nich niedostępną. Udział jest bezpłatny. Impreza uświetni też 15. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.Na co dzień tunelem pod Martwą Wisłą zobacz na mapie Gdańska (obecnie tunel im. abp. Tadeusza Gocłowskiego) mogą poruszać się jedynie samochody osobowe i ciężarowe oraz autobusy. Pieszych i rowerzystów obowiązuje całkowity zakaz ruchu - ze względów bezpieczeństwa. Tak jak w dwóch poprzednich latach, w celu uczczenia rocznicy jego otwarcia, przejmą go jednak rowerzyści.

Przed rokiem, mimo lekkiego deszczu, udział w wydarzeniu wzięło ok. 1000 uczestników. Niewykluczone, że niedzielna impreza przyciągnie jeszcze więcej. Tym razem okazja do świętowania będzie podwójna. Rowerzyści uczczą 15. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Przypomnijmy, że tunel pod Martwą Wisłą jest najdroższym projektem inwestycyjnym w historii Gdańska, w przeważającej części sfinansowanym ze środków unijnych.

Udział w przejeździe jest bezpłatny. Uczestnicy spotkają się o godz. 10:30 na placu przy Stadionie Energa Gdańsk zobacz na mapie Gdańska (od strony Fun Areny zobacz na mapie Gdańska).

Start peletonu nastąpi około godz. 11:15. Z miejsca zbiórki rowerzyści przejadą przez parking P5 do łącznicy prowadzącej z ul. Marynarki Polskiej na wyjeździe z tunelu, przez rozpiętą barierę bezpieczeństwa, a następnie wrócą w kierunku stadionu drugą nitką tunelu. Peleton przejedzie aż do harfy na skrzyżowaniu al. Macieja Płażyńskiego z ul. Pokoleń Lechii Gdańsk. Tu zjedzie łącznicą w ul. Pokoleń Lechii, a następnie przez parking P1 wróci na miejsce startu, gdzie zakończy się tegoroczny przejazd.

W sumie trasa wyniesie ok. 4,5 km, z czego dwa przejazdy tunelem liczyć będą tyle, co jego długość - po 1,3 km. Należy pamiętać, że rowerzyści poniżej 15 roku życia będą mogli przejechać tunel tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Sprawdź szczegółowy regulamin imprezyNa miłośników dwóch kółek w miejscu zbiórki czekać będą dodatkowe atrakcje w postaci specjalnie zaprojektowanych rowerów do przygotowania własnego koktajlu, strefę hulajnóg, pokazy akrobatyki rowerowej, warsztaty rolkarskie oraz pokazy ratownicze. Wspólna zabawa potrwa do godz. 14:30.

Zmiany w ruchu drogowym związane z niedzielnym przejazdem
O godz. 11:15 zostanie wstrzymany ruch na ul. Marynarki Polskiej i rondzie im. Tadeusza Mazowieckiego, a także na al. Macieja Płażyńskiego w obu kierunkach. Po zakończeniu przejazdu w rurze tunelu prowadzącej w stronę Stogów ok. godz. 11:45 - 12:00 ruch w tej rurze zostanie wznowiony. Otwarte zostanie również rondo im. Tadeusza Mazowieckiego.

O godz. 12 wstrzymany zostanie ruch na ul. Pokoleń Lechii Gdańsk na odcinku od harfy do zjazdu na parking P1 Stadionu Energa Gdańsk. Ok. godz. 12:45 - 13:30 ruch na al. Macieja Płażyńskiego oraz Pokoleń Lechii Gdańsk zostanie wznowiony.


Zobacz film z ubiegłorocznego przejazdu rowerzystów tunelem pod Martwą Wisłą.

ras.