Deskorolkarze: jazda w mieście jest jak uliczny spektakl

22 maja 2020, 15:20
Igor Bętlejewski, Bartosz Zbiega

O tym, że skateparki są salą prób, z której bardziej doświadczeni wychodzą na scenę główną (miasto), a także o tym, że jazda na deskorolce jest pewnego rodzaju spektaklem, a w bardziej cywilizowanych miastach naszych sąsiadów powstają stanowiska urzędnicze koordynatora ds. deskorolki, mówią w liście czytelnika Igor oraz Bartek, którzy zdecydowali się zabrać głos po dyskusji, jaka wywiązała się w komentarzach pod artykułem "Deskorolkarze na nowym skwerze w centrum Gdańska".


Środowy artykuł o deskorolkarzach w nowej przestrzeni publicznej Gdańska wywołał burzę w komentarzach. Jedni są za i popierają aktywny tryb życia młodych mieszkańców, inni są przeciw i uważają, że ci powinni ćwiczyć jedynie w przeznaczonych do tego skateparkach.

A co na ten temat sądzą deskorolkarze?

Poniżej prezentujemy opinię Igora Bętlejewskiego oraz Bartosza Zbiegi, którzy uprawiają tę dziedzinę sportu.

21 maja został opublikowany artykuł dotyczący deskorolkarzy korzystających z nowo otwartej przestrzeni publicznej skweru przy ul. PodmłyńskiejMapka już pierwszego dnia po jej otwarciu. Zdania w sekcji komentarzy były podzielone, co możemy traktować jako dowód na rosnącą akceptację dla sportów miejskich. Poniższy tekst jest krótkim wstępem do zrozumienia zjawiska jazdy na deskorolce, jaki może mieć ono wpływ na życie społeczne miasta oraz jak z tym zjawiskiem współpracować.

Deskorolka należy do grupy sportów miejskich, ale jej jednoznaczne krótkie zdefiniowanie, ze względu na rozbudowaną subkulturę, jest niemożliwe. Fizycznie polega ona na kreatywnej reinterpretacji sposobu użytkowania przestrzeni zurbanizowanych, a w szczególności małej architektury (schodów, donic, murków, poręczy, krawężników, stojaków rowerowych itp.). Z naukowej definicji osoba jeżdżąca, patrząc na miasto, wyobraża sobie, jakie ewolucje można wykonać na poszczególnych elementach architektury, aby deskorolka, ciało, jak i otaczająca architektura stworzyła kompozycję - często podświadomie wyrażającą emocje jeżdżącego. Jest to dziedzina, w której sport łączy się ze sztuką, jak łyżwiarstwo figurowe, i wpływa na wiele pozasportowych aspektów, definiując cały styl życia.

Skateparki salą prób, miasto sceną głównąCoraz częściej budowane skateparki urozmaicają tkankę miejską swoją funkcją i wyglądem, zacierając granicę pomiędzy dedykowanym obiektem a publicznymi placami i parkami. Są miejscem interakcji dla mieszkańców oraz idealną przestrzenią do nauki indywidualnej lub pod okiem doświadczonego instruktora ze szkółki. Są salą prób, z której bardziej doświadczeni wychodzą na scenę główną - przestrzenie publiczne miasta, w których sport ten się narodził. Często spotykani przy deskorolkowcach fotografowie czy filmowcy dokumentują codzienne życie miasta, tworząc z uzyskanych materiałów filmy, wystawy zdjęć czy drukowane albumy. Odpowiednia sztuka wykonania oraz ciekawy projekt skateparku (budowa oraz koncepcja wykonana przez profesjonalistów jeżdżących na deskorolce) przyciągają turystów z całej Europy i świata, a zawody na nich organizowane urozmaicają program wydarzeń kulturalnych.

Malmö dogadało się z deskorolkarzamiDeskorolka staje się coraz bardziej popularnym sportem. Jest nową dyscyplina olimpijską, a co za tym idzie - coraz częściej będziemy widywać deskorolkarzy na ulicach Trójmiasta. Z podobnej sytuacji, jak ta zaistniała wokół naszego nowego skweru, skorzystało miasto naszych szwedzkich sąsiadów - Malmö. Dzięki współpracy między deskorolkarzami, władzami oraz obywatelami miasto zyskało wartościowe przestrzenie publiczne, których projekt umożliwia bezkonfliktową jazdę m.in. na deskorolkach. Materiały w nich użyte są bardziej wytrzymałe, a zamiast wrogości pojawiła się ciekawość i zrozumienie.

Wygodę naszego życia wytycza współpraca między mieszkańcami, projektantami a urzędem miasta. Urząd Malmö jest znany z utworzenia stanowiska koordynatora do spraw deskorolki, który jest odpowiedzialny za konsultacje w nowo powstających przestrzeniach publicznych, uwzględnia się tę osobę w dyskusjach na temat wydawania pieniędzy publicznych na cele sportowe oraz promocję miasta. Jest to próba współpracy obywateli widocznych w życiu miasta z władzą, która zaowocowała odpowiednio zaprojektowanymi i wybudowanymi skateparkami logicznie rozplanowanymi w mieście, dużą liczbą powstałych przestrzeni publicznych dla każdego, reklamą Malmö na cały świat oraz, co najważniejsze, dobrze funkcjonującym współżyciem społecznym.

Igor Bętlejewski, Bartosz Zbiega